Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Průmyslová výroba v Německu klesla nejvíce od ledna 2009

Průmyslová výroba v Německu klesla nejvíce od ledna 2009

07.02.2020 9:32, aktualizováno: 7.2. 15:51
Autor: ČTK

Aktualizováno

Průmyslová výroba v Německu v prosinci vykázala nejvýraznější pokles od ledna 2009, proti předchozímu měsíci se snížila o 3,5 procenta. Oznámil to dnes spolkový statistický úřad. Statistici také uvedli, že se v prosinci v meziročním srovnání snížil přebytek zahraničního obchodu. Analytici v této souvislosti upozorňují, že se znovu objevují obavy z recese a že Německo by se jí tentokrát už nemuselo vyhnout.

"(Hospodářské) vyhlídky Německa vidím pesimisticky, protože Německo by mohlo zakusit něco jako dokonalou bouři," řekl v televizi CNBC prezident německého výzkumného institutu DIW Marcel Fratzscher. Jako dokonalá bouře se označuje souběh několika nepříznivých faktorů, které v důsledku vedou k výraznému zhoršení situace, v tomto případě hospodářské.

Německo se za posledních 18 měsíců dvakrát vyhnulo recesi, vždy jen těsně. Naposledy loni ve třetím kvartálu. Recese se obvykle definuje jako dvě čtvrtletí hospodářského poklesu za sebou.

Analytici očekávali za prosinec pokles průmyslové výroba o 0,2 procenta. V listopadu výroba vzrostla o 1,2 procenta, což byl nejvýraznější růst za rok a půl.

Němečtí výrobci, kteří se zaměřují na export, se potýkají se stagnací poptávky ze zahraničí, nejistotou kvůli obchodním sporům a také s odchodem Británie z Evropské unie. Odvětví služeb je v lepší kondici. Hospodářský institut Ifo ve čtvrtek uvedl, že růst německé ekonomiky by mohl ovlivnit i nový koronavirus, který se šíří z Číny.

"Německé automobilky zasáhl dopad koronaviru, který komplikuje dodávky některých klíčových automobilových součástek," uvedl Andrew Kenningham ze společnosti Capital Economics. "Nesnadná situace pro německé hospodářství zkrátka ještě nezmizela," dodal.

Dnešní statistika rovněž ukázala, že vývoz v prosinci meziměsíčně vzrostl o 0,1 procenta, zatímco hodnota zboží a služeb dovezených do Německa se snížila o 0,7 procenta. Přebytek bilance zahraničního obchodu se zvýšil na 19,2 miliardy eur (480,5 miliardy Kč) z listopadových 18,5 miliardy eur.

Index DAX, který sleduje obchodování na akciové burze ve Frankfurtu nad Mohanem, odpoledne odepisoval půl procenta na 13.508 bodů. Držel se tak v blízkosti svého maxima.

Ve čtvrtek zveřejnil spolkový statistický úřad údaje, podle nichž se v Německu v prosinci nečekaně snížil objem zakázek v průmyslu o 2,1 procenta. Přispěl k tomu zejména pokles objednávek ze zemí eurozóny, a to o 13,9 procenta.

Růst německé ekonomiky loni výrazně zpomalil. Hrubý domácí produkt (HDP) se zvýšil o 0,6 procenta, což je nejpomalejší tempo od roku 2013. Předloni růst činil 1,5 procenta. Na konci ledna německá vláda zlepšila odhad letošního růstu ekonomiky na 1,1 procenta, do té doby počítala s růstem o jedno procento. Německo je největší ekonomikou v Evropě a největším obchodním partnerem České republiky.


Čtěte více:

Investiční tip Walt Disney Company: Streamingová platforma drží diváky u monitorů
07.02.2020 5:41
Čísla za první kvartál finančního roku potvrzují pozici nové streaming...
Co čekat od koruny po překvapivém zvýšení sazeb?
07.02.2020 8:27
Česká koruna do nového roku vstoupila nebývale dobře. Částečně díky v...
Uber ve čtvrtletí prohloubil ztrátu, letos čeká zisk
07.02.2020 8:31
Poskytovatel alternativní taxislužby Uber prohloubil ve čtvrtém čtvrtl...
Špatná průmyslová data z Německa a Francie, Evropa zahájí nejspíše poklesem
07.02.2020 8:54
Evropské trhy zahájí páteční obchodování nejspíše poklesem, kromě pokr...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
03.02.2026
22:38Ani silné výsledky AMD nestačily. Akcie se svezly s trhem a míří dolů
22:02Červená lavina na Wall Street: technologie krvácí, Palantir uniká výprodeji  
17:18Bude „likvidita“ podporovat akciový trh?
15:27Silný zisk, slabší poptávka, velké slevy: PepsiCo mění strategii
15:17Růst zpomaluje a výhled na rok 2026 působí mdle. Paypal vyřazujeme z investičních tipů  
14:09FX Strategie: Koruna čeká na inflaci a ČNB, eurodolar na ECB a volby v Japonsku  
13:41Patria jako první zahajuje pokrývání CSG: Silné fundamenty se střetávají s férově oceněnou realitou  
12:22Trump vyzval republikány, aby znárodnili volby
12:05GameStop roku 2026? Stříbro se obchoduje jako meme akcie
11:23Nervozita překonána, investoři se vracejí zpět do drahých kovů i akcií  
11:16Palantir předvedl nejvýraznější růst za celou svou historii. Výsledky drtí očekávání  
10:55Ifo: Konkurenceschopnost německého průmyslu dál klesá, téměř ve všech sektorech
10:22Jindřich Litner: Moneta ve 4Q překonala očekávání, ale valuace brzdí další růst  
9:22SpaceX před plánovaným IPO pohltila další firmu Elona Muska xAI
9:09Rozbřesk: Český průmysl i v novém roce přešlapuje na místě, koruna vyhlíží inflaci a ČNB
8:52Výsledky zveřejnila Moneta, Evropa míří k pozitivnímu zahájení  
8:44MONETA Money Bank, a.s.: Čistý zisk za rok 2025 vzrostl na 6,5 mld. Kč, návrh dividendy ve výši 11,5 Kč na akcii
7:40MONETA hlásí silný rok 2025. Čistý zisk překonal odhady a výhled do 2030 je ambiciózní
02.02.2026
22:01Americké akciové indexy zavírají v zelených číslech  
17:09PODCAST Týdenní výhled: Výprodej kovů, Trumpův nominant do čela Fedu i výsledky big techu  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
16:00USA - Nově otevřená prac. místa