Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    Fed zavádí další rázné stimuly, chystá neomezené nákupy dluhopisů

    Fed zavádí další rázné stimuly, chystá neomezené nákupy dluhopisů

    23.03.2020 14:57, aktualizováno: 23.3. 16:23
    Autor: Redakce, Patria.cz

    Aktualizováno

    Americká centrální banka zavádí sérii dalších rázných opatření na podporu ekonomiky, včetně neomezených nákupů dluhopisů a nových úvěrových programů. Ohlášené kroky jsou zatím nejdůraznější reakcí Fedu na negativní hospodářské dopady koronaviru. Centrální banka už v rámci svého nynějšího úsilí o podporu ekonomiky překonala mimořádná opatření, kterými reagovala na finanční krizi z roku 2008.

    Intervence na trhu korporátních dluhopisů je pro Fed bezprecedentním krokem, jiné ostatní banky ovšem podobné kroky podporující likviditu společností v nedávných letech již učinily.

    Fed dnes uvedl, že bude nakupovat neomezené množství vládních dluhopisů a dalších cenných papírů, aby zajistil hladké fungování finančních trhů a udržel úrokové sazby na nízké úrovni. Vytvoří také tři nové úvěrové nástroje, jejichž prostřednictvím napumpuje do ekonomiky až 300 miliard dolarů. Peníze by měly být využity na půjčky pro podniky i spotřebitele.

    Nové úvěrové nástroje centrální banky budou limitovat vyplácení dividend a programy zpětného odkupu akcií firem, které si v jejich rámci požádají o odložení splatnosti úroků, výslovně ovšem firmám nezakazují dávaní výpovědí zaměstnancům.

    „Wow, prostě wow,“ komentoval krok FEDu George Rusnak, šéf správy investic banky Wells Fargo. „Doufejme, že z toho vyplyne také nějaký fiskální stimulus a budeme připraveni s dobrými dlouhodobými růstovými vyhlídkami,“ řekl agentuře Bloomberg Rusnak.

    Fed ve svém oznámení řekl, že dluhopisy bude nakupovat „v objemech nutných pro podporu hladkého fungování trhu a efektivního přenosu měnové politiky k širšímu finančnímu systému a ekonomice“.  

    "Je zjevné, že naše ekonomika se bude potýkat s vážným rozvratem," uvedla centrální banka ve svém prohlášení. "Je zapotřebí podniknout velmi rázné kroky ve veřejném i soukromém sektoru, abychom omezili ztráty pracovních míst a příjmů a podpořili rychlé oživení, jakmile tento rozvrat poleví," dodal.

    Fed už v polovině března oznámil, že nakoupí vládní dluhopisy a hypoteční cenné papíry za 700 miliard dolarů. Během jednoho týdne pak tyto nákupy dosáhly asi poloviny avizované částky. Dnes centrální banka uvedla, že tento týden dosáhnou nákupy 125 miliard dolarů denně.

    "Fed přeřazuje na vyšší rychlost ve snaze podpořit ekonomiku, která nyní zřejmě zažívá volný pád," uvedl ekonom Chris Rupkey ze společnosti MUFG Union Bank. "Nasazují všechny síly, aby zajistili, že podnikatelský sektor přežije i v případě, že se ekonomická aktivita dočasně zhroutí," prohlásil Ian Shepherdson z firmy Pantheon Macroeconomics.

    „Předchozí Deprese byla o příliš pozdě jednajícím Fedu,“ říká Neil Dutta, hlavní ekonom newyorské Renaissance Macro Research. „ Nyní vidíme spoustu věcí, ale pomalu jednající Fed mezi nimi není. To je povzbuzující,“ dodává Dutta.

     

    Zdroj: ČTK, Bloomberg

     
     

    Čtěte více:

    Zahraniční dluh ČR loni klesl o 29 miliard na 4,384 bilionu korun
    23.03.2020 11:46
    Zahraniční dluh České republiky ke konci loňska činil téměř 4,384 bili...
    Uhlí je po kolapsu na ropě nejdražším palivem na světě
    23.03.2020 13:25
    Uhlí, doposud nejšpinavější a levný zdroj energie, je nyní nejdražším ...
    Týdenní výhled: Ekonomiky se stále více vypínají, je třeba se připravit na velmi špatná data
    23.03.2020 14:12
    Přes víkend jsme se dočkali opět ve většině negativních zpráv. Klíčové...
    Německo čeká rekordní deficit, koronavirus připraví ekonomiku o stovky miliard eur
    23.03.2020 14:59
    Rozpočet Německa letos pravděpodobně skončí rekordním deficitem. Spolk...

    Váš názor
    •  
      23.03.2020 19:04

      Pokud chcete sledovat aktuální situaci s korporátními dluhopisy v ČR, doporučuji k tomu web Rizikovedluhopisy.cz Nyní se tam opět rýsují nějaké neveselé kauzy...
      Ivo343
    Aktuální komentáře
    29.07.2026
    15:14Balistické rakety mění podobu válek. Nové zbrojní závody otevírají příležitosti i pro obranný průmysl
    14:48De Beers za zlomek původní hodnoty. Anglo American jedná o prodeji diamantového impéria
    13:32SK Hynix roste rekordním tempem, ale trhu to nestačí. AI lídr doplatil na přehnaná očekávání  
    12:37Klid na Blízkém východě skončil a SK Hynix nepřesvědčil. Čeká se na Fed a velký tech  
    11:23Morgan Stanley radí vsadit na kombinaci kvality a dividendy
    9:33Rozbřesk: Rozhodnutí Fedu v mlze, aneb dokáže Warsh zpacifikovat ostatní, aby sazby nezvedli?
    8:49Erste výrazně zvyšuje ambice, Íránský konflikt se znovu vyhrotil a SK Hynix zklamal  
    6:04Je Musk zodpovědný vůči AI, ale hovoří nezodpovědné nesmysly o Evropě?
    28.07.2026
    22:00AI akcie zažily další výplach, ale zbytek Wall Street mírně rostl  
    17:08V Číně už roky probíhá to, čeho se trhy obávají v USA
    15:28Citadel jde proti trhu. Zvýšení sazeb očekává už tuto středu
    14:29Coca-Cola překonala očekávání a zlepšila výhled. Tahounem jsou nápoje bez cukru i fotbalový šampionát
    14:26Boeing sice dál zůstává ve ztrátě, ale návrat k pozitivnímu cash flow potěšil investory
    14:01Čínský průlom vyděsil investory. Akcie ASML se propadly, její konkurenční postavení zůstává
    12:40Goldman Sachs: Hedge fondy stále věří umělé inteligenci
    12:13Výrobci pamětí propadají a tíží celý sektor, zatímco levnější ropa svědčí Evropě  
    11:40Dvacítka ekonomů varovala před rozvolňováním rozpočtových pravidel
    11:13Johnson & Johnson zaplatí miliardy za urovnání sporů o mastek. Končí tak jedna z největších právních bitev v historii firmy
    11:02FX Strategie: Eurodolar čeká rušné léto. Koruna zůstává v dovolenkovém režimu  
    9:53Čtvrtletní zisk Mercedesu po třech letech vzrostl, divizi aut dál brzdí Čína

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    ČasUdálost
    20:00USA - Jednání Fedu, základní sazba