Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    Státní dluh v prvním čtvrtletí stoupl na 1,773 bilionu Kč

    Státní dluh v prvním čtvrtletí stoupl na 1,773 bilionu Kč

    17.04.2020 15:22
    Autor: ČTK

    Státní dluh stoupl v prvním čtvrtletí o 132,6 miliardy korun na 1,773 bilionu korun. Informovalo o tom dnes ministerstvo financí. Za růstem dluhu je především vydávání státních dluhopisů ministerstvem financí s cílem zajistit krytí letošního schodku státního rozpočtu, který Sněmovna zvýšila na konci března kvůli dopadům šíření koronaviru ze 40 na 200 miliard korun. Na každého Čecha tak hypoteticky připadá dluh zhruba 165.800 korun.

    MF v prvním čtvrtletí prodalo na domácím finančním trhu korunové střednědobé a dlouhodobé státní dluhopisy za 111,2 miliardy korun. "Tato vyšší hodnota emise v porovnání s předchozími roky za stejné období je dána plánem zajistit dodatečné množství peněžních prostředků pro krytí zvýšeného krizového schodku státního rozpočtu," uvedl úřad. Již dříve MF informovalo, že ke konci letošního roku stoupne státní dluh kvůli dopadům šíření koronaviru na 1,84 bilionu korun.

    Ve zvýšeném prodeji dluhopisů pokračovalo MF i v dubnu a prodejem státních dluhopisů na domácím trhu tak pokrylo veškeré letošní korunové splátky státního dluhu za 170 miliard korun. Navíc získalo dalších zhruba 130 miliard korun, které může použít k pokrytí přibližně dvou třetin letošního 200miliardového schodku státního rozpočtu.

    "Průměrný výnos z prodejů střednědobých a dlouhodobých státních dluhopisů činil v prvním čtvrtletí 1,3 procenta ročně při průměrné době do splatnosti 6,6 roku, s přihlédnutím dubnových prodejů pak 1,2 procenta ročně při průměrné době do splatnosti 5,5 roku, což z historického hlediska představuje velice výhodné podmínky vzhledem k aktuální situaci na finančních trzích," uvedlo MF.

    Kvůli posílení rezerv státní pokladny MF také zahájilo rezervní emise státních pokladničních poukázek. V prvním čtvrtletí tak získalo 68,6 miliardy korun. Při započtení aukcí poukázek v dubnu to je 101,9 miliardy korun.

    Státní dluh je tvořen dluhy vlády a vzniká především hromaděním schodků státního rozpočtu. Financován je pokladními poukázkami, státními dluhopisy, přímými půjčkami nebo půjčkami od Evropské investiční banky.


    Čtěte více:

    Čínská ekonomika v prvním čtvrtletí poprvé od nejméně 1992 klesla
    17.04.2020 8:18
    Čínská ekonomika za leden až březen ve srovnání se stejným obdobím lon...
    Komentář analytika: Výsledky BlackRock byly i přes extrémní situaci více než solidní
    17.04.2020 10:56
    Včerejší výsledky největšího správce aktiv bychom neradi vynechali, ta...
    Biotechnologie a koronavirus: Hon za léky i testy je v plném proudu
    17.04.2020 11:39
    Akcie společnosti Gilead Sciences rostou dnes v premarketu o více než ...
    Perly týdne: Alkohol a COVID-19, nevídané oživení a u nás 2 roky poklesu cen nemovitostí
    17.04.2020 13:13
    Alkohol proti nemoci COVID-19 nechrání, upozorňuje WHO, a přístup k ně...
    Vládní podpora živnostníků: Pětistovka denně do konce omezení kvůli koronaviru
    17.04.2020 14:19
    Živnostníci a podnikatelé, které zasáhla opatření přijatá kvůli korona...

    Váš názor
    •  
      17.04.2020 21:06

      To se přeci nedá nikdy splatit. V době blahobytu a růstu zasekával ředitel státu řízené jako firmy další sekery. To by mohla ta slavná firma ohlásit i úpadek...
      karel777
      •  
        27.04.2020 21:52

        No vidíte,tak dlouho kryjete farmaceutické loby až Vás to stojí víc než je zdrávo.Přitom stačí ,aby SUKL povolil mms1 jim humbla/učinný lék na virus/ a je po koronaviru,ale to nemužou to by nešlo,že,raděj přijít o stovky miliard než zradit kámoše co mne platí
        boubínak
    Aktuální komentáře
    13.08.2026
    17:04151 let historických zkušeností a 80% pravděpodobnost růstu trhu v následujících letech
    15:12Čína rozbila v dodávkách NAND pamětí korejsko-americký triumvirát
    13:30Investoři čekali výprodej, přišla rally. Akcie SpaceX po skončení lock-upu překvapily  
    11:40Cisco překonalo očekávání, investory ale zklamal opatrný výhled na AI tržby
    11:07Maersk znovu navyšuje výhled. Těží z vyšších sazeb za přepravu i problémům v dodavatelských řetězcích
    10:15Čínská cenzura proniká do odpovědí amerických modelů umělé inteligence
    10:12Lenovo překvapilo rekordními tržbami. Akcie vystoupaly na historická maxima
    9:42Rozbřesk: Sázky na zářijové zvýšení sazeb Fedu poklesly pod 40 %
    8:54Fed získal prostor k vyčkávání, geopolitická rizika však přetrvávají  
    5:57Analytický radar: AI příběh je po výsledkové sezoně ještě silnější. Favoritem zůstává Nvidia
    12.08.2026
    22:01S&P 500 po klidných inflačních datech posílil  
    17:11Jak to dnes vypadá s americkou výjimečností?
    16:00Braňo Soták: AI implikace z oznámených výsledků CoreWeave  
    14:50Akcie Nebiusu letí nahoru o 16 procent. Firma překonala odhady, poptávka po AI infrastruktuře dál zrychluje
    14:08Co dělají Spojené státy lépe než kdokoliv jiný
    12:18Vestas znovu získává vítr do plachet. Akcie po výsledcích přidávají 19 procent
    11:45UNIMEX GROUP, uzavřený investiční fond, a. s.: Oznámení o uložení projektu rozdělení společnosti formou odštěpení se vznikem nové společnosti
    11:42IEA varuje před hlubším deficitem ropy. Konflikt v Hormuzském průlivu dál omezuje dodávky
    11:39Foxconn těží z AI boomu. Zisk i tržby výrazně překonaly očekávání trhu
    10:04CoreWeave znovu potvrdil sílu AI boomu. Rekordní zakázky poslaly akcie prudce vzhůru

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    ČasUdálost
    10:00CZ - Běžný účet, mld. Kč
    11:00EMU - Průmyslová výroba, y/y
    14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
    14:30USA - PPI, y/y