Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Biotechnologie a koronavirus: Hon za léky i testy je v plném proudu

Biotechnologie a koronavirus: Hon za léky i testy je v plném proudu

17.04.2020 11:39
Autor: Gabriela Rainová, Patria Finance

Akcie společnosti Gilead Sciences rostou dnes v premarketu o více než 10 % po zprávě, že skupina pacientů léčených v Chicagu „zaznamenala rychlý ústup horečky a respiračních symptomů“. Dvouciferný růst titul zaznamenal i ve včerejším premarketu.

Lék od Gilead je jednou z nejsledovanějších terapií studovaných pro léčbu pacientů s Covid-19. Aktuálně provádí dva testy tohoto léku u pacientů se středně těžkými a těžkými symptomy s cílem zařadit do studií 4 000 lidí.

Téměř všichni pacienti se z nemoci zotaví, a proto je důležité provádět testy srovnávající léčbu s placebem. Zatímco studie u skupiny se středně těžkými symptomy zahrnuje i skupinu s placebem, u těžkých případů srovnání s placebem není.

Výzkum remdesiviru na léčbu Covid-19 začal poprvé v únoru. Čínští vědci původně plánovali zařadit do studie ve Wu-chanu více než 700 pacientů s mírnými až závažnými příznaky, aby vyhodnotili bezpečnost a účinnost léku. Uvedli, že výsledky testu oznámí 27. dubna.

Vědci však nenašli dostatek vhodných pacientů na dosažení původního cíle studie. O pacienty bojovali s dalšími vědci zkoumajícími účinek čehokoli od chřipkové terapie, antimalarik až po tradiční čínskou medicínu. Nakonec shromáždili pro Gilead informace od prvních 400 pacientů zařazených do studie. Výsledky studie by mohly brzy přijít.

gilead akcie Patria

Pokud laboratoř testy ustojí, vydělá spoustu peněz

Švýcarský gigant Roche uvedl, že na začátku května uvede svou verzi testu na protilátky a že jeho měsíční produkce by mohla do června dosáhnout vysokých dvouciferných milionů. Spolu se zařízením „cobas e“ od Roche dokáže vyprodukovat 300 výsledků za hodinu. Jeden test trvá asi 18 minut, uvedla společnost.

Jeho výzkum se rozběhl 10. ledna, když čínští vědci publikovali sekvenci genomu nového viru. To vědcům umožnilo analyzovat jeho molekulární strukturu, která zahrnuje asi 29 identifikovatelných proteinů. Když člověk dostane Covid-19, jeho imunitní systém vyvolá protilátky k neutralizaci virových proteinů. Spolehlivý test tedy musí obsahovat proteiny (vypěstované v laboratoři), které jsou co nejpodobnější těm přírodním.

Pokud test dokáže spolehlivě identifikovat pozitivní vzorky, považuje se za vysoce citlivý. Pokud dokáže identifikovat i negativní, nazývá se specifickým. To znamená, že zná rozdíl mezi protilátkami na Covid-19 a jinými protilátkami vyvolanými jiným koronavirem, který způsobuje běžné nachlazení. "Pokud váš test dokáže všechno toto ustát a podat přesný výsledek, vaše laboratoř vydělá spoustu peněz,“ dodal Stanley Perlman, profesor mikrobiologie a imunologie na Carver College of Iowa.

Roche uvedl, že si klade za cíl mít na začátku května k dispozici test v zemích, které přijímají evropskou značku CE, a že spolupracuje s americkou FDA na získání povolení pro krizové použití. Ke spuštění produktu plánuje také zveřejnit údaje o tom, jak spolehlivý je jeho test při vyhodnocování pozitivních a negativních výsledků.

Roche akcie Patria

Snaží se každý vědec i jeho pes

Berlínská společnost PharmAct využívá markery v krvi k detekci čehokoli od infarktu až po prvotní příznaky cukrovky a nabízí výsledky za méně než 20 minut. Ředitel PharmAct Gunther Burgard chce využít této zkušenosti k nalezení protilátek na Covid-19. O čtyři měsíce později je testovací souprava společnosti PharmAct za 40 dolarů jedním z nástrojů, který by mohl vládám a vědcům pomoci zaznamenat skutečný rozsah pandemie.

Mnohé nové nástroje se ale ve Velké Británii a Španělsku ukázaly jako nespolehlivé, což vyvolávalo otázku, zda snaha o co nejrychlejší dodávku nepřišla na úkor kvality. "Každý vědec i jeho pes se snaží vyrobit tento test," řekl James Gill, přednášející na Warwick Medical School v anglickém Coventry. "Zaveden bude ten, který je z nich nejrychlejší, ten, který je nejlevnější a který z nich je nejspolehlivější."

Test od PharmAct byl ale podroben kritice krátce poté, co byl minulý měsíc uveden do prodeje. Prominentní virolog řekl německým novinám, že jej použil pro výzkum a že nedokázal zachytit dvě třetiny případů. Podle Burgarda přesto PharmAct pracuje na zdokonalení svého testu, který má za hranicemi Německa miliony objednávek. Podle jeho vlastních odhadů je test spolehlivý více než na 99 %

Přesnost testů na protilátky je předmětem zájmu. Spousta zemí jako Velká Británie, Španělsko, ale i Česka republika si objednala velké množství raných verzí testů, aby později uznaly, že sady, které zakoupily, nejsou dostatečně spolehlivé, aby mohly být široce využívány. Testy potřebují týden přítomnosti viru v těle, nebo i více, aby se vytvořilo dostatečně velké množství protilátek. A pokud nejsou dostatečně citlivé, mohou tyto protilátky vyhodnotit jako jiné viry.

V nadcházejících týdnech bude k dispozici nestranná revize desítek testů na protilátky od neziskové organizace Foundation for Innovative New Diagnostics, která sídlí v Ženevě. Test PharmAct není mezi nimi.

Zdroj: Bloomberg

 
 
 
 
 
 

Čtěte více:

Gilead expanduje v léčbě rakoviny. Za téměř 5 miliard dolarů koupí Forty Seven
02.03.2020 14:38
Americká farmaceutická společnost Gilead Sciences koupí za 4,9 miliard...
Primář mikrobiologie odpovídá: Co to vůbec je koronavirus a co nám může způsobit?
02.03.2020 16:04
Koronavirus je v těchto dnech jednoznačně nejsilnějším mediálním témat...
TVN: Zdravotní roušky jdou teď na odbyt lépe než drogy
10.03.2020 8:21
Na obchodu s rouškami, které údajně chrání před nákazou koronavirem, s...
Koronavirus: WHO již hovoří o pandemii, v Česku 91 případů a jasný dopad na ekonomiku
11.03.2020 20:12
Světová zdravotnická organizace (WHO) považuje nynější celosvětové šíř...
Koronavirus v Česku: 141 případů, nouzový stav, uzavření hranic, šíření trestným činem
13.03.2020 22:02
V Česku je 141 lidí nakažených novým typem koronaviru, oproti ránu o 2...
Soukromý sektor zasahuje
12.04.2020 13:58
Jestliže globální finanční krize roku 2008 odhalila to nejhorší z kapi...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
21.09.2020
17:40Airbus chce do roku 2035 sestrojit letadlo na vodíkový pohon
17:35Ekonomika a zisky obchodovaných firem 2020 - 2022
17:30Akcie prohlubují propad, výrazné ztráty nabírá také koruna  
15:05Summers: Akcie si sáhnou na dno
13:39Týdenní výhled: Další bankovní zúčtování  
12:49Německé zadlužení kvůli koronakrizi vzroste na 80 % HDP
12:25Zakladatel Nikoly po obviněních z podvodu odstupuje
12:00Arca Capital CEE, uzavřený investiční fond, a.s.: Odvolání řádné valné hromady Arca Capital CEE, uzavřený investiční fond, a.s.
11:43Novým ministrem zdravotnictví bude Roman Prymula
11:40Nová bankovní aféra a rozmach nákazy zařídily výprodej hned z kraje týdne  
11:18Zahraniční dluh ČR činil ke konci června 4,396 bilionu korun
11:03Van Doren: Pandemie ukazuje, na co věda nestačí
10:48Bundesbank a Deutsche Bank: Německá ekonomika ještě zpomalí. Globální plně zotaví do poloviny příštího roku?
9:58Playboy prý zvažuje možnost návratu na akciovou burzu
9:38Trump podpořil návrh o převzetí amerických operací TikToku, ByteDance ale hodlá revoltovat
9:06Rozbřesk: Býci pod tlakem, S&P 500 ztrácí třetí týden v řadě a pandemie postupuje
8:55Akcie HSBC propadly nejhlouběji za 25 let kvůli rozsáhle podezřelým transakcím
8:47Zpráva o podezřelých krocích bank kalí náladu na trzích  
8:25Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch oznámil rezignaci
8:12Únik dokumentů odhaluje podezřelé transakce bank, i těch v Česku

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
J D Wetherspoon PLC