Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Petr Dufek: České PMI na jedenáctiletém minimu

Petr Dufek: České PMI na jedenáctiletém minimu

04.05.2020 11:52
Autor: Petr Dufek, ČSOB

Asi není žádným překvapením, že index nákupních manažerů v průmyslu propadl v dubnu na historické dno (35,1). Firmy hlásí jak razantní pokles výroby a zaměstnanosti, tak i velmi pesimistický vývoj v dalších měsících.

PMI mohl dopadnout ještě hůře, avšak před dalším pádem ho paradoxně „zachránily“ prodloužené dodací lhůty. Ty za normálních okolností signalizují, že firmy nestíhají a PMI je proto vnímá pozitivně, což však samozřejmě není současný případ. Takže výsledek PMI vlastně docela zavádějícím způsobem vylepšují. Něco podobného bylo vidět i na německém PMI, se kterým ten český silně koresponduje. Tam zase svoji „pozitivní“ roli sehrály zásoby.

Vzhledem k tomu, že v dubnu probíhaly ať už nucené nebo dobrovolné odstávky výroby, rozpadaly se dodavatelsko-odběratelské řetězce s tím, jak se komplikoval pohyb zboží přes hranice, je PMI vlastně odrazem nabídkového šoku. K němu se ovšem postupně začne přidávat i ten poptávkový, protože ani po uvolnění restrikcí v Evropě nelze očekávat rychlý návrat do původních kolejí.

V každém případě bude dubnový výsledek průmyslu ještě horší než ten březnový, který odhadujeme na 22 %. Vzhledem k očekávanému propadu automobilového průmyslu o téměř 90 % se dubnový pokles průmyslu může zdvojnásobit.

Silný útlum průmyslu je samozřejmě spojen s omezováním zaměstnanosti – a tedy propouštěním. Prozatím firmy snižovaly především počty zahraničních pracovníků, kterých jen na konci března bylo v ČR registrováno více než 644 tisíc. Nicméně část podniků se začala zbavovat i kmenových zaměstnanců, i když ve statistikách za první kvartál tento nový vývoj ještě vidět není. Vzhledem k časové prodlevě vzniklé ať už vyčkáváním nebo existencí výpovědní lhůty se propouštění objeví v číslech z trhu práce nejdřív v červnu. A proto i dnes zveřejněná míra nezaměstnanosti na úrovni dvou procent v prvním kvartále je už jen hezkým minulým číslem.Čtěte více:

Podnikatelská aktivita v eurozóně je na minimu za dobu měření
03.04.2020 10:29
Podnikatelská aktivita v eurozóně v březnu oslabila více, než se předp...
Komentář: PMI ve Francii a Německu se posouvají do neprobádaných končin
23.04.2020 10:40
Předběžné indexy nákupních manažerů za Německo a Francii ukazují, jak ...
Český PMI v dubnu během epidemie koronaviru klesl na 11leté dno
04.05.2020 9:41
Aktivita českých průmyslových podniků minulý měsíc klesla na nejnižší ...
IHS: Aktivita zpracovatelského sektoru eurozóny je nejmenší v historii
04.05.2020 11:05
Aktivita v zpracovatelském průmyslu eurozóny za duben v důsledku koron...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data