Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Westsidespirit: Otevře ekonomiku ultrafialové světlo?

Westsidespirit: Otevře ekonomiku ultrafialové světlo?

15.05.2020 16:58
Autor: Redakce, Patria.cz

Vědci z laboratoře na Columbia University tvrdí, že našli způsob, jak zničit koronavirus ve vzduchu, což by zvýšilo bezpečnost cestování veřejnými dopravními prostředky a celkového pohybu na veřejných místech. „Pokud mají vědci pravdu, jejich objev by pomáhal řešit jednu z nejvážnějších výzev týkající se otevření firem, která závisí na velkém počtu zaměstnanců,“ píše Westsidespirit.com.

Podle portálu jiní vědci shodou okolností na konci minulého týdne informovali, že dosavadní znalosti poukazují na nutnost řešení toho, jak se koronavirus šíří vzduchem. Aerosol jako jeden ze způsobu přenosu infekce byl předmětem zkoumání vědců z Columbie již před současnou pandemií. Jedním z nich je David J. Brenner. Ten se svými kolegy publikoval článek, podle něhož jsou vědci schopni ničit virus chřipky. Na základě jejich výzkumu se uvažovalo o tom, zda bychom nebyli schopni mírnit chřipkové epidemie. Podle Brennera je nyní dalším potřebným krokem použít testovanou technologii během současné pandemie.

Brennerův postup spočívá ve využití ultrafialového světla, „které se již 100 let používá pro dezinfekci nemocnic a podobných zařízení.“ UV světlo ničí jak bakterie, tak viry, včetně koronaviru. Jeho použití je ale omezené kvůli tomu, že může poškodit zrak a kůži. Právě kvůli tomuto nebezpečí se od jeho použití začalo od šedesátých let upouštět, píše Westsidespirit.com. Brenner ovšem tvrdí, že jeho verze UV světla používající kratší vlny toto nebezpečí nenese a stále může zabíjet viry a bakterie.

Brenner hovoří o světle „Far UVC“, které „nedosáhne na lidské buňky v kůži a v očích, ale dostane se do bakterií a virů, protože ty jsou extrémně malé“. Má tedy podle vědce stejnou dezinfekční účinnost, ale není rizikem pro lidi. Tento typ ultrafialového světla již byl otestován na viry způsobující běžnou chřipku a nyní se testuje na SARS-CoV-2. Podle vědců jsou výsledky „povzbuzující“. Pracuje se tedy na tom, jak by toto světlo mohlo být využito například v dopravních prostředcích, ale i při léčbě. Když americký prezident Donald Trump hovořil o ozařování pacientů, mohl mít podle Westsidespirit.com na mysli úvahy o „vnitřním“ použití tohoto světla. V praxi ale nic takového ještě vyzkoušeno nebylo.

Podle portálu s použitím UV světla souvisí nutnost odborné instalace tak, aby skutečně nedocházelo k poškození lidského zdraví. Někteří pak zvažují využívání tradičních ultrafialových paprsků, a to i v místnostech, kde se pohybují lidé. Řešením by totiž mohla být instalace zařízení nad hlavami lidí tak, že by světlo proudilo nad nimi. Dezinfikovalo by tak vzduch, který se v místnosti neustále točí, a zároveň by nedošlo k ohrožení zdraví.

Zdroj: Westsidespirit.com

 

Čtěte více:

Víkendář: Po pandemii vysoké dluhy, utahování a finanční represe?
09.05.2020 8:30
Ricardo Reis působí jako profesor ekonomie na London School of Economi...
Víkendář: Promoření, restrikce, nebo masivní testování?
10.05.2020 8:30
Držitel Nobelovy ceny za ekonomii Paul Romer v rozhovoru pro The New Y...
Průzkum: Obavy spojené s koronavirem má 60 procent zaměstnanců
08.05.2020 12:02
Obavy spojené s koronavirovou krizí má 60 procent zaměstnanců v ČR. Pě...
Koronavirová opatření v Česku: Co je ode dneška jinak a co čekat dále
11.05.2020 8:59
V pondělí se mohou po dvouměsíční pauze opět otevřít obchodní centra, ...

Váš názor
Aktuální komentáře
06.07.2026
6:02Trhy za sebou mají nejlepší kvartál od roku 2020. Podle stratégů ještě mají kam růst  
05.07.2026
13:18Investiční výhled na druhé pololetí: Volby vrátí na scénu politická rizika  
9:13Víkendář: AI má jiný investiční cyklus, než předchozí technologie
04.07.2026
12:05Investiční výhled na druhé pololetí: Nárůst inflace i fiskální podpory  
9:22Víkendář: Umělá inteligence jde zatím jen po povrchu, neměla by vést k výraznému růstu nezaměstnanosti
03.07.2026
17:18Od Východoindických společností až po SpaceX „umožňující multiplanetární život“
15:42Goldman Sachs: Trend na akciích míří stále nahoru, poklesy jsou příležitostí k nákupu
13:20Investiční výhled na druhé pololetí: Zhodnocení první poloviny roku 2026  
11:33Perly týdne: Nutnost vládní kontroly nad AI a OpenAI jako bublina
10:47Pátek bez Ameriky přináší zklidnění, akcie převážně zelené  
9:00Rozbřesk: Proč Němci končí a Španělé jdou dál, aneb souvisí spolu ekonomická výkonnost a sportovní úspěch?
8:52Slabá data z trhu práce podpořila akcie, Tesla překvapila růstem a Trumpův tlak na Fed neustává  
6:15Je AI bublina blízko prasknutí? Co říká pět oblíbených tržních indikátorů
02.07.2026
17:15Na půl plné a prázdné investiční sklenice a sázky na jednu kartu
16:25Grantham: Nevěřit býčí propagandě
15:49Nezaměstnanost v EU zůstala v květnu na 5,9 procenta, nejníž je v ČR a Bulharsku
15:46Slabá data opět zamlžila pohled na americký trh práce, obavy z Fedu nemizí
12:51Technologičtí giganti přišli o dva biliony dolarů. Trh odměňuje výrobce čipů, ne jejich zákazníky  
11:32Světové akciové indexy letos rostou, nejvíce v Koreji, Japonsku a na Tchaj-wanu
10:55AstraZeneca jako sázka na defenzivu mimo AI horečku  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslové objednávky, y/y
16:00USA - Index ISM ve službách