Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Růst cen v EU v dubnu dál zpomalil, inflace je pouze 0,7 procenta

Růst cen v EU v dubnu dál zpomalil, inflace je pouze 0,7 procenta

20.05.2020 11:46
Autor: ČTK

Růst spotřebitelských cen v zemích eurozóny i v celé Evropské unii v dubnu pokračoval ve výrazném zpomalování. Meziroční inflace v zemích platících eurem činila 0,3 procenta a byla čtyři desetiny procentního bodu pod březnovou úrovní. Potvrdila to dnes konečná zpráva evropského statistického úřadu Eurostat. V celé sedmadvacítce pak ceny meziročně vzrostly o 0,7 procenta, což je o polovinu procentního bodu méně, než činil březnový růst.

Inflace tak po mírném růstu z přelomu roku v době šíření koronaviru a jeho dopadů na ekonomiku druhý měsíc v řadě klesla, navzdory snaze Evropské centrální banky (ECB). Na zmírnění růstu cen se opět podepsaly především levnější energie.

Před rokem činila meziroční inflace v eurozóně o 1,7 procenta, v celé EU pak 1,9 procenta.

ECB dlouhodobě usiluje o to, aby se inflace pohybovala těsně pod dvěma procenty. Na této úrovni byl růst naposledy předloni. Centrální banka v reakci na očekávané výrazné zpomalení ekonomiky v březnu zrušila limit pro nákup dluhopisů z jednotlivých zemí eurozóny, čímž si připravila cestu k potenciálně neomezenému tištění peněz na boj s koronavirem. Během prvního květnového týdne nakoupila ECB dluhopisy za rekordních 44 miliard eur (1,2 bilionu Kč).

ECB rovněž ponechává depozitní úrokovou sazbu na historicky nejnižší hladině minus 0,5 procenta.

Celkem ve 13 unijních zemích se inflace v dubnu dostala do záporných hodnot. Nejníže byla ve Slovinsku, a to s hodnotou minus 1,3 procenta, jen o málo vyšší čísla hlásí například Řecko nebo Španělsko. Naopak nejvíce rostly ceny meziročně v České republice, kde to bylo o 3,3 procenta. Následuje Polsko, Maďarsko, Rumunsko a Slovensko.

V Británii, která byla až do konce ledna členem EU, se míra inflace v dubnu snížila na 0,8 procenta. Dostala se tak nejníže od srpna 2016. Ještě v březnu činila 1,5 procenta. Znamená to, že mezi březnem a dubnem zaznamenala nejvýraznější propad od roku 2008. Podle analytiků se tak zvyšuje pravděpodobnost, že britská centrální banka už příští měsíc sáhne k dalším podpůrným opatřením.


Čtěte více:

Duy: Vysokou inflaci si dovedu představit jen těžko
20.05.2020 5:52
Známý odborník na americkou monetární politiku Tim Duy na svém blogu T...
Ekonom Petr Dufek: Inflace dál ustupuje, ČNB může tlačit do nestandardních řešení
13.05.2020 9:39
Zatímco ještě na začátku roku měla ČNB obavy z přílišných inflačních t...
Inflace na Slovensku zvolnila na minimum od konce roku 2018
14.05.2020 9:50
Míra inflace na Slovensku v dubnu zpomalila na 2,1 z březnových 2,3 p...
ČNB v alternativním odhadu počítá s poklesem HDP až o 13,5 pct.
15.05.2020 16:17
Podle alternativního scénáře vývoje české ekonomiky, který počítá s po...
Hypoindex: Průměrná sazba hypoték v dubnu klesla, objem rekordní
20.05.2020 8:41
Průměrná úroková sazba hypoték v dubnu po třech měsících nárůstů kles...

Váš názor
  • čnb kašpárci
    20.05.2020 16:00

    alespoň je vidět, kdo umí držet inflaci na uzdě a kdo už dva roky neumí nic, ještě jsem neslyšel nikoho kdo by si stěžoval na nižší ceny poh.hmot, no tak snad jednou i to Euro bude a konečně se těchto drahých neumětelů-modelářů zbavíme :o)
    Mike -Green D. is killing Europe
Aktuální komentáře
14.01.2026
17:09Zisky v letošním roce a posun od holubů na střeše k vrabcům v hrsti
15:52Traders Talk: Kontrariánské sázky se vracejí. Investiční inspirace na rok 2026
15:22Trumpova cla vs. realita: Loňské příjmy rekordní, ale na vojenský rozpočet nestačí
14:45Tržby zaostaly, investiční bankovnictví ale citelně roste. Citigroup měla loni rekordní příjmy z fúzí a akvizic
13:15Bank of America překonala odhady, pomohl silný trading a růst příjmů z úvěrů
11:58Start výsledkové sezóny nepřesvědčil, takže se čeká na další čísla. Hlavní trhy obchodují smíšeně  
11:38Když virtuální realita narazí na realitu. Meta škrtá v Reality Labs a přesouvá zdroje
10:59Cena stříbra poprvé překročila 90 dolarů za unci
9:42CSG oficiálně oznámila plán vstoupit na burzu v Amsterdamu. Může jít o největší IPO v obranném průmyslu
9:31Autopilot „na paušál“. Tesla mění cenovou politiku pro systém samořízení, nyní bude skrze měsíční předplatné
9:26Přebytek zahraničního obchodu Číny byl loni navzdory americkým clům rekordní
8:49Rozbřesk: Jediná jistota roku 2026? Rozkolísaná geopolitika
8:47Amsterdamské IPO CSG za 750 milionů eur, stříbro na dalším rekordu a SpaceX nabízí Íránu bezplatný internet  
6:06Strnad: Riskoval jsem a rozjeli jsme se. Chci, aby CSG byla globální
13.01.2026
22:00Americké akciové indexy v červených číslech po CPI datech.  
17:08Nejdůležitější ekonomický příběh letošního roku
15:36JPMorgan překvapil poklesem investičního bankovnictví. Obchodování a čistý úrokový výnos ale drží výsledky nad očekáváním  
15:26Americká inflace drží tempo, prosinec přinesl dražší potraviny i levnější auta  
13:42Výsledky JPMorgan: Silný rok, ale na nový rekord nestačil
13:21Akcie Delta Air Lines klesají po výsledcích a celoročním výhledu o pět procent

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Čína - Obchodní bilance, mld. USD
PL - Jednání NBP, základní sazba
14:30USA - Maloobchodní tržby, m/m
14:30USA - PPI, y/y
16:00USA - Prodeje starších domů, m/m