Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČEZ: Udržení bloků Dukovan v provozu do roku 2047 bude stát 55 mld. Kč

ČEZ: Udržení bloků Dukovan v provozu do roku 2047 bude stát 55 mld. Kč

10.06.2020 16:16
Autor: ČTK

V Jaderné elektrárně Dukovany předpokládá firma ČEZ investice za 55 miliard korun, aby udržela její čtyři bloky v provozu ještě 25 až 27 let. Zároveň pokračuje v přípravách na stavbu nového bloku Dukovan. Obnovování zařízení teď ročně stojí 1,5 až dvě miliardy korun, částka se bude postupně zvyšovat. Novinářům to dnes řekl nový ředitel dukovanské elektrárny Roman Havlín. Řízení Dukovan převzal 1. června od Miloše Štěpanovského.

Dukovanské bloky byly zprovozňované v letech 1985 až 1987. Firma ČEZ předpokládá, že by mohly dodávat elektřinu v součtu 60 let. Odstavované by tedy měly být mezi lety 2045 až 2047. Stavba nového dukovanského bloku by mohla začít kolem roku 2029, fungovat by pak podle dřívějších údajů firmy mohl začít v roce 2036. Po určitou dobu by tedy elektrárna měla pět bloků.

"Výhled na provoz stávajících Dukovan vychází z platné technicko-ekonomické studie," řekl dnes ředitel divize jaderná energetika ČEZ Bohdan Zronek. Uvedl, že studie byla vytvořená na základě mnoha hodnocení stavu zařízení, bezpečnostních požadavků a například i toho, jak se bude vyvíjet trh s elektřinou. Studie se podle Zronka pravidelně znovu ověřuje.

Modernizace dukovanské elektrárny stála v posledním desetiletí celkem 20 miliard korun. Roční investice budou podle Havlína stoupat. Kolem roku 2028 by to mělo být už kolem 2,5 miliardy, s dalším růstem částky ČEZ počítá někdy v polovině 30. let. Obnova se bude týkat většiny zařízení. "S výjimkou reaktorů a některých velkých komponent," uvedl. Další projekty jsou zaměřené na snížení odběru vody z řeky Jihlavy.

Dukovany zatím potřebují až 57 milionů metrů krychlových vody za rok. K úsporám už přispívá výměna části vestaveb chladicích věží. "Další významnou investicí, která nastane již letos, bude úprava surové vody," řekl Havlín. ČEZ plánuje, že v Dukovanech vyzkouší speciální technologii na čištění vody. "Jelikož je to velmi drahá investice, v příštím roce se chystáme spustit pilotní projekt," uvedl ředitel. Pokud se projekt osvědčí, mohl by podle něj odběr surové vody pro potřeby Dukovan klesnout o deset až 25 milionů metrů krychlových za rok.

Dukovany s celkovým výkonem 2040 megawattů pokrývají přibližně pětinu spotřeby elektřiny v ČR. V provozu jsou teď všechny bloky. Kvůli koronaviru zavedla elektrárna bezpečnostní opatření, postupně se už vrací ke standardnímu režimu. Žádný případ nemoci covid-19 mezi zaměstnanci podle ředitele nebyl.


Čtěte více:

IEA: Pandemie a mírná zima rekordně sníží poptávku po plynu
10.06.2020 9:57
Koronavirová krize a mírná zima na severní polokouli letos povedou k r...
Studie: Koronavirus povede v USA k rekordnímu uzavírání prodejen
10.06.2020 10:16
Maloobchodníci ve Spojených státech by v letošním roce mohli v důsledk...
MF navrhlo vládě zavést spoření na stáří pomocí investic
10.06.2020 14:37
Ministerstvo financí předložilo vládě návrh zavést na českém finančním...
Bill Gates po debutu Vroom navýšil své jmění
10.06.2020 15:02
Bill Gates, druhý nejbohatší člověk na světě, si připsal další zisky. ...
iHNED: Křetínský na akciích Macy's vydělal desítky milionů dolarů
10.06.2020 15:28
Podnikatel a investor Daniel Křetínský odprodal se ziskem podstatnou č...

Váš názor
  • Co to je za údaj?
    11.06.2020 14:36

    To je nic neříkající údaj. Museli bychom znát celou výsledovku a cash flow elektrárny. Pak bychom to molhi posoudit.
    Pracovitý Prosecký
  •  
    10.06.2020 21:07

    Pořád levnější a spolehlivější varianta energie.
    Čert
  •  
    10.06.2020 16:39

    Náklady asi 2 mld.Kč nepovažuji za tak hrozné. Teď jde o to aby nově vystavené bloky neměly vyšší náklady na údržbu než ty staré. To záleží hodně na tom jestli při výběru dodavatele budou upřednostňována ekonomická nebo ideologická hlediska.
    juniper
Aktuální komentáře
17.06.2026
9:12Rozbřesk: O krátkém a dlouhém konci české výnosové křivky
8:55Komerční banka, a.s.: Oznámení o stanovení MREL
8:46SpaceX pokračuje v letu do stratosféry, Volkswagen je pod tlakem a dnes bude mít premiéru nový šéf Fedu  
6:00Warsh chce změnit Fed. Méně komunikace, více flexibility  
16.06.2026
22:01Technologické akcie zastavily růst S&P 500, SpaceX výrazně posílil  
17:14Jen jedna dominance
16:22Yum! Brands prodává Pizza Hut za 2,7 miliardy USD. Dál sází na KFC a Taco Bell
15:41Konec dominance technologií? Podle Goldman Sachs se kormidlo otáčí směrem k cyklickým akciím  
14:13Banka CREDITAS a.s.: Oznámení o předčasném splacení dluhopisů
13:59CSG a Ukrainian Armor se dohodly na výrobě pohonných jednotek pro střely a drony
13:42Průzkum BofA: Investoři do AI mírně brzdí, ale z akcií stále neutíkají  
12:35Menší rozloha, vyšší standardy. Nové rezidenční projekty odrážejí proměňující se realitní trh
12:10Goldman Sachs: Trhy se přenastavily na růst sazeb, AI trend bude pokračovat
11:46Akcie rostou pomaleji, ale příznivý sentiment odolává rizikům na obzoru  
10:30Konec éry levných peněz? Japonsko zvyšuje sazby na maximum od roku 1995
10:21FX Strategie: Fed s novým šéfem může otřást dolarem a ČNB je na rozcestí  
9:01Rozbřesk: Ropné šoky už nejsou, co bývaly. Pokles cen ropy může být ještě výraznější
8:58NET4GAS, s.r.o.: Zveřejnění vnitřní informace
8:50Evropa zpochybňuje dohodu s Íránem, SpaceX pokračuje v letu vzhůru a Japonsko má nejvyšší sazby za 31 let  
6:04Chanos: SpaceX začala jen přeprodávat čipy, reálný byznys je Starlink

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
11:00EMU - CPI, y/y
14:30USA - Maloobchodní tržby, m/m
20:00USA - Jednání Fedu, základní sazba