Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rostoucí poptávka bohatých investorů po udržitelnosti značí nový trend

Rostoucí poptávka bohatých investorů po udržitelnosti značí nový trend

10.07.2020 10:52
Autor: Redakce, Patria.cz

Boháči po celém světě vynakládají čím dál více peněz na sociálně, eticky a ekologicky zaměřené podniky (ESG), což by mohlo růst těchto udržitelných investic ještě více podnítit.

Ve zprávě Capgemini World Wealth Report 2020 stojí, že více než čtvrtina (27 %) jednotlivců, kteří mají investovatelná aktiva ve výši 1 milionu dolarů a více, má zájem o udržitelné produkty. U jednotlivců se jměním k investování ve výši 30 milionů USD nebo více toto číslo vzrostlo na 40 %.

A co je důležité, tento zájem se promítá i do akce. Bohatí investoři uvedli, že do konce roku plánují alokovat 41 % svého portfolia do podniků, které jsou aktivní v oblasti životního prostředí, sociální správy a řízení společností. Do konce roku 2021 se toto číslo pravděpodobně zvýší na 46 %.

Mezi jejich hlavní motivace patří vyšší výnosy (39 %), lepší porozumění produktům ESG (29 %) a touha udělat něco pro společnost (26 %). Přitom se soustřeďují na životní prostředí a změnu klimatu (55 %), systémy etického řízení (54 %) a společensky uvědomělé obchodní praktiky (52 %).

Tato zpráva, která studovala více než 2 500 movitých investorů na 21 hlavních trzích, byla zpracována od ledna do února 2020, tedy předtím, než došlo k pandemii koronaviru. Shinichi Tonomura, generální ředitel společnosti Capgemini Financial Services pro Asii a Japonsko, však uvedl, že tento vyšší zájem je pro ESG pravděpodobně dobrou zprávou, protože bohatí investoři jsou „mírně před“ křivkou nově se objevujících investičních příležitostí.

"Jak se zvyšuje povědomí o otázkách životního prostředí a čím více jsou k dispozici vyzrálejší produkty s lepší finanční návratností, tím se chuť k produktům ESG zvyšuje," řekl Tonomura CNBC.

I přes širší hospodářský pokles v letošním roce se udržitelným investicím podařilo tuto bouři přečkat. Podle zmíněné zprávy investoři, kteří v roce 2020 implementovali strategii investic do ESG, porazili širší benchmarky. A Morningstar zjistil, že 70 % udržitelných akciových fondů udrželo v prvních třech měsících roku výnosy v horní polovině své široké skupiny vrstevníků.

Minulý týden uvedl JPMorgan v samostatné zprávě, že pandemie by se mohla jevit jako „bod zvratu pro ESG“. Průzkum investorů s aktivy dohromady za více než 13 bilionů dolarů zjistil, že 50 % z nich si myslí, že Covid-19 může v příštích třech letech znamenat pro dynamiku ESG pozitivní posun.

Podle Tonomury mají mileniálové mezi 26 až 40 let věku tendenci být si „více vědomi udržitelnosti a udržitelné spotřeby“. Více než dvě pětiny (41 %) bohatých investorů ve věku do 40 let přitahují udržitelné investice ve srovnání s pouhými 16 % lidí ve věku nad 60 let, zjistila zpráva Capgemini. Bank of America Merrill Lynch loni předpověděla, že mileniálové by mohly v příštích 20 až 30 letech investovat do investic ESG v USA 15 až 20 bilionů dolarů.

"Pro společnosti spravující majetek bude důležité při navrhování nabídky ESG mít na paměti tyto jedinečné potřeby a preference investorů mileniálů," uvedl Tonomura.

Tradiční i digitální investiční platformy se této příležitosti otevírají. V dubnu společnost BlackRock spustila Global Impact Fund zaměřený na investice do podniků řešících hlavní světové problémy. Plánuje tak svým výkonem překonat index MSCI All Country World. A také robo poradci nabízejí řadu levných a sociálně odpovědných možností investování.

Zdroj: CNBC


Čtěte více:

Fidelity: Krize rozhýbala největší spolupráci soukromého a veřejného sektoru od druhé světové války
24.04.2020 10:49
S tím, jak se vlády snaží podporovat ekonomiku v době omezeného pohybu...
FT: Hlavní výhoda ESG investic a firem
26.05.2020 14:27
Za zkratkou ESG stojí „social, environmental, governence“, tedy faktor...
Největší šperkař na světě sází na recyklované stříbro a zlato
03.06.2020 15:56
Dánská firma Pandora, která vyrábí nejvíce šperků na světě, se rozhodl...
Fidelity: GRANOLAS představují příležitost v evropských akciích
17.06.2020 5:44
Pandemie Covid-19 posílila některé trendy z posledních let. V důsledku...

Váš názor
 •  
  10.07.2020 11:19

  to bude hodne bolestiva spekulace na "pseudoekologii", ktera se casem zjisti ze je mene "udrzitelna" nez bylo pred ni. Investori chteji predevsim vydelavat. To neni nastesti charita. Vitr ani slunce nemaji dnes v porovnani s ropou sanci ani elektroauta se spalovacimi motory a ani gender studenti stojare a ekonomy nezastoupi
  Trade4fun
  •  
   10.07.2020 12:31

   spousta veci je levnych, ponevadz spotrebitel nenese plny naklad a nese ho za nej nekdo jiny (ekonomicky termin je negativni externalita). Tj. bylo by ferove zapocitavat do nakladu napr. kolik stoji stahnout ze vzduchu CO2 vyprodukovany spalenim 1l benzinu. Pak by clovek mohl opravdu rici, ze zaplatil cely naklad (tj aby vyuziti jakehokoliv produktu bylo neutralni vuci zivotnimu prostredi). Takhle jen doufa, ze ten naklad vice CO2 v atmosfere je 0. Coz neni pravda, vzhledem k tomu, ze to vede k acidifikaci oceanu a povede ke snizeni produkce ryb na druhe strane planety (takze naklad ponese napr. rybar u Indickeho oceanu). takova perlicka: anglosaske pravo pracuje bezne s konceptem "navratu do puvodniho stavu".
   wbcom
  •  
   10.07.2020 11:28

   Ne každý hledí na svět jen skrz zisky. Zisk zdraví a lepší prostředí nepřinese. A nepletl bych dohromody vše možné, jako gender, zelené a lepší prostředí. Dnes je extrém: zisk za každou cenu. Proti tomu stojí extrém Zelení a podobně. Nejde ale o extrémy. Jde o jakousi alespoň trochu udržitelnou rovnováhu. Takže je správné hledat cestu z plenění životního prostředí. I když i na ní se dělají chyby, jako všude jinde.
   Josef Anděl
   •  
    10.07.2020 11:50

    Ekologie je drahá věc, ten dotyčný musel vydat alespoň 2 pořádné kopy peněz aby se z něj stal altruista a směřoval své peníze De zelených projektů, ochrany zvířat, oceánů atd..., a sociální rovnost je ještě dražší, proto do ní jdou jen politici a to obvykle před volbami anebo levičáci jako ve Venezuele. Takže, i vestoje musí první vydělat, uvědomit si to že má dost a pak peníze plynou na takové projekty. Vlády se moc neangažují anebo jen do doby, než daňový poplatník se začne ptát...!?
    Čert
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
0:00Čína - Obchodní bilance, mld. USD
14:30USA - Míra nezaměstnanosti, s.a.
14:30USA - Průměrná hodinová mzda, y/y
14:30USA - Změna počtu prac. míst