Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Fidelity: Krize rozhýbala největší spolupráci soukromého a veřejného sektoru od druhé světové války

Fidelity: Krize rozhýbala největší spolupráci soukromého a veřejného sektoru od druhé světové války

24.04.2020 10:49
Autor: Redakce, Patria.cz

S tím, jak se vlády snaží podporovat ekonomiku v době omezeného pohybu osob, přesměrovávají společnosti svou výrobu tak, aby pomáhaly s bojem proti koronaviru. Soukromý sektor se tak mění způsobem, jaký jsme od druhé světové války neviděli. To by mohlo mít pro investory trvalé důsledky, domnívá se společnosti Fidelity.

Vlády mají různé ekonomické strategie v závislosti na tom, v jaké fázi byly při vypuknutí nemoci. Mnoho čínských státních společností například udržuje nebo dokonce zvyšuje dividendy, i když západní země říkají svým bankám, aby dividendy omezily a použily kapitál na podporu ekonomiky. Je to USA a Evropa, kdo nyní zavádí obrovské měnové a fiskální impulsy, aby podpořily zotavení po Covidu.

Státní podpora pro firmy na trzích v Evropě a USA přijde ovšem při splnění určitých podmínek. V některých případech bude vláda chtít podíly ve společnostech, které potřebují pomoc. Vedoucí společnosti v jednotlivých státech nebo ty, které jsou klíčové pro ekonomiku (včetně těch, které nejvíc čelí klimatickým změnám) budou magnetem pro podporu a pečlivou kontrolu.

„Musíme se podívat zpět na válečný stav, abychom pochopili, jaké důsledky by mohly mít rozsáhlé národní investice a pokračující státní správa těchto aktiv," říká Andrew McCaffery, ředitel pro globální investice Fidelity International.

ESG hraje velkou roli

Soukromé společnosti se stanou ještě citlivějšími na společenské a vládní zájmy, a to i v USA, kde veřejný a soukromý sektor funguje obvykle velmi nezávisle. V této souvislosti budou při posuzování hodnoty společností hrát pravděpodobně větší roli dopady jejich chování na životní prostředí, v sociální oblasti a řízení firem (ESG).

„Myslím, že se úvahy o ESG a udržitelnosti v soukromém sektoru budou akcelerovat. Společnosti začnou víc přemýšlet o generování dlouhodobých hodnot pro širší okruh investorů, nad rámec pouhých investorů financí,“ říká Paras Anand, ředitel investic, Asia Pacific Fidelity International.

Stresové testování dodavatelských řetězců

Také tlak na de-globalizaci bude hrát roli ve vztahu soukromého a veřejného sektoru. Globalizace byla už dříve ohrožena obchodním konfliktem USA – Čína a vzestupem populistických vůdců. Propuknutí epidemie Covid narušilo globální dodavatelské řetězce a donutilo jednotlivé země k větší kontrole hranic. Prohloubilo to také soutěžení v získání vzácných zdrojů, jakými jsou nyní ochranné oděvy. Od nynějška se vlády a firmy detailněji zabývají tím, odkud zásoby ochranných prostředků jsou a kolik jich je, pro případ nečekaných událostí.

„Není to tak, že se dodavatelské řetězce jednoduše přesunou z globálních na místní, ale bude třeba prozkoumat jejich schopnost odolat zátěži, jaké právě teď čelíme,“ říká Anand.

Po globální finanční krizi se banky podrobily zátěžovým testům, aby bylo vidět, zda dokáží odolat podobným šokům – čímž uznaly, že byly na proběhlou krizi špatně připravené. Myslíme si, že nyní by mohly existovat podobné testy pro firmy v kriticky důležitých odvětvích, například ve zdravotnictví a dalších službách, kde nedostatky v dodávkách ochranných prostředků vedly ke kritice vlád a jejich zvládání pandemie.

Důsledky státních zásahů

Jakmile začnou trhy absorbovat tuto vyšší úroveň státních intervencí a přísnější podmínky likvidity, očekáváme, že slabá aktiva se přemění na silná. To se stalo na medvědím trhu vyvolaném velkou finanční krizí v menším rozsahu, než je obvyklé, protože záplava levných peněz od centrálních bank zabránila selhání společností s pochybným hospodařením.

„Uvidíme, že určitá odvětví projdou určitým stupněm zefektivnění, nicméně nejzajímavější bude, jak daleko půjde stát při podpoře menších (kótovaných) společností a při podpoře soukromého sektoru," říká McCaffery.

Velikost společností se může ukázat jako důležitá. Menší a střední společnosti si vedly dobře v éře dostatku likvidity. I když mnohé tuto krizi přežijí a budou prosperovat, obecně očekáváme, že větší společnosti se silnější rozvahou nabídnou vyšší hodnotu a lepší návratnost za podmínek, kdy je získání likvidity výzvou, říká Fidelity.

Z pohledu alokace aktiv by mohlo dojít k příklonu k asijským společnostem, které si vedly relativně dobře i v podmínkách přímého zásahu pandemií. V regionu byly i v krizi atraktivní valuace a spolu s růstovými charakteristikami už existujících trendů by mohly podnítit další zájem investorů.

Pokud se na krizi díváme z pohledu odvětví, tak současná krize celosvětově podpořila elektronický obchod (e-commerce) a doručování domů. Více práce z domova má vliv na sektor real estate, zejména na kanceláře. Technologie představují podle našeho názoru střednědobé až dlouhodobé růstové příležitosti, zejména v Asii, kde jsou technologické platformy už zapojeny do vládních priorit. Například Tencent reagoval na obavy z nárůstu závislosti na hrách tím, že omezil hrací dobu pro mladší uživatele. Naproti tomu americké programy pro vyhledávání a sociální média by mohly čelit důkladnější kontrole a regulaci.

Jak se dostáváme do další fáze této krize a ekonomický dopad k nám přichází skrze data, bude důležité posoudit, které společnosti budou těžit z užšího vztahu s vládou a které tím budou naopak oslabené.

V některých případech může úroveň státní podpory poskytovaná společnostem přinést řadě vlád problémy, stejně jako tomu bylo před 75 lety.

Zdroj: Fidelity

Ilustrační foto: Comfreak z Pixabay

 

Čtěte více:

Co se na trhu cení
13.12.2019 17:54
Nová studie Benjamina Hübela z Friedrich-Alexander-Universität je jedn...
A je to tady: Největší světový správce majetku zamával praporem udržitelnosti
14.01.2020 16:21
Laurence D. Fink je ve světě financí pojmem. Založil a řídí společnost...
Michl navrhne, aby ČNB více investovala do zelených dluhopisů
24.01.2020 11:21
Člen bankovní rady České národní banky Aleš Michl navrhne při diskusíc...
Jan Bureš: Stabilizace trhů by nyní měla smysl, pokud by se příští rok karanténní opatření nevrátila
23.04.2020 10:57
Co je nového v posledních týdnech jak z hlediska vývoje epidemie i dop...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
23.09.2021
22:07Americké akcie poblíž historických maxim  
17:52Akcie po korekci míří nahoru, dluhopisy se ale vyprodávají  
17:20Kde budou americké akcie na konci roku? Odpověď stojí na třech pilířích
16:50Podnikatelská aktivita v USA roste nejpomaleji za 12 měsíců
15:20Investoři přestávají podle stratégů nakupovat ve výprodejích, slyší jen na velká jména
14:58Britská centrální banka úroky nezměnila, čeká však růst inflace
13:45Index S&P 500 letos uzavře ještě o 300 bodů výše, potáhnou ho cyklické akcie, říká stratég
12:53Akcie problémové firmy Evergrande před splátkou prudce posílily. Peking však varuje před krachem
11:44ČEZ chce kolem roku 2040 začít stavět malé modulární reaktory
11:43Německou ekonomiku může příští lídr pozvednout...nebo zničit
11:27Jak zlevnit a zpřístupnit elektroauta? Skupina Volkswagen zvažuje baterie v nich zákazníkům pronajímat
11:17Pozitivní vývoj pokračuje. Fed trhy nezaskočil, slabá data nevadí  
10:54Čipová krize připraví výrobce aut na tržbách o 210 miliard dolarů
10:49SAB Finance a.s.: Zveřejnění dodatku č. 3 k prospektu akcií SAB Finance a.s
10:46Podnikatelská aktivita v eurozóně zpomalila. Brzdí ji opatření proti koronaviru i problémy v dodavatelském řetězci
10:31Provozovatelé plynárenských soustav ve střední Evropě plánují vodíkový koridor přes Ukrajinu
10:17Podpora pro největší zvýšení sazeb za 24 let v ČNB sílí, vládě navzdory
9:11Rozbřesk: O krocích Fedu rozhodnou data z trhu práce. Problémy polského zlotého se začínají kupit
8:53Evropské burzy po zasedání Fedu mohou otevírat do plusu. Zlato ztrácí  
22.09.2021
22:02Wall Street po nedávných výprodejích zabrala; nezastavil jí ani Fed  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
0:00Accenture PLC (08/21 Q4, Bef-mkt)
9:30DE - PMI v průmyslu
9:30DE - PMI ve službách
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI ve službách
10:30UK - PMI v průmyslu
13:00UK - Jednání BoE, základní sazba
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Předstihový index Conference Board, m/m
22:15Costco Wholesale Corp (08/21 Q4)
22:15NIKE Inc (08/21 Q1)