Za zkratkou ESG stojí „social, environmental, governence“, tedy faktory související se společností, životním prostředím a způsobem vedení firmy. ESG hodnocení se stává stále častěji součástí pohledu na firmy a také investičního rozhodování. Všímá si toho rovněž FTAlphaville a zaměřuje se na faktor první, tedy na „lidi“. A zmiňuje jeden zajímavý jev.
FTAlphaville poukazuje na novou analýzu, kterou zpracoval Vincent Deluard se společnosti INTL FCStone. Podle ní „se ESG strategie přirozeně vychylují proti firmám s více zaměstnanci“. Podle ekonoma jde o velmi silný jev a on sám jím byl překvapen. Postupoval tak, že vytvořil koš společností s vysokým ESG ratingem, a došel k závěru, že takové společnosti poskytují relativně vyšší investiční návratnost. Důvodem je „částečně to, na jaké sektory se ESG indexy zaměřují“.
Deluard konkrétně zjistil, že ESG indexy jsou vychýleny směrem ke zdravotní péči a technologiím, které si v posledních letech vedly lépe než celý index. Příčinou je podle ekonoma jejich vyšší návratnost vlastního jmění a relativně nízká kapitálová intenzita. Je tu ale ještě jeden podstatný rys, a tím je velmi malý počet zaměstnanců u firem s vyšším ESG ratingem.
Ekonom prezentuje následující graf, kde ukazuje, čím se ESG společnosti liší od těch s nižším ratingem. Podle obrázku mají vyšší marže a návratnost vlastního jmění ROE: Výrazněji se neliší v oblasti zadlužení, mají o něco vyšší poměr nehmotných aktiv k tržní kapitalizaci a zhruba stejný poměr tržní ceny akcie a účetní hodnoty akcií. Červeně je pak vyznačen rozdíl v počtu zaměstnanců:

Deluard hovoří o tom, že ESG společnosti tedy mají obvykle nižší počet zaměstnanců, což znamená, že u nich nedochází tolik ke stávkám či podobným tenzím. Jestliže výrobu zajišťují hlavně roboti, neexistuje také žádná mezera v platech mužů a žen. A to jsou právě důvody, proč podobné společnosti dostávají vysoké hodnocení prostřední ze tří kategorií ESG ratingu.
FTAlphaville dodává, že ESG rating byl reakcí na slabé stránky kapitalismu. Jeho praktická aplikace ale „odměňuje největší slabinu moderní společnosti, kterou je kapitalismus, kde vítěz bere vše, kde dominují monopoly a kde běžní lidé ztrácejí zaměstnání“. Možná by tak stálo za to vynechat z ESG ono S.
Zdroj: FTAlphaville