Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Fidelity: GRANOLAS představují příležitost v evropských akciích

Fidelity: GRANOLAS představují příležitost v evropských akciích

17.06.2020 5:44
Autor: Redakce, Patria.cz

Pandemie Covid-19 posílila některé trendy z posledních let. V důsledku krize už dochází ke znatelným změnám v chování zaměstnanců a spotřebitelů. Na pořadu dne je digitalizace, inovace nebo možné přeskupení dodavatelských řetězců. To vše bude mít výrazný dopad na společnosti v Evropě, a zejména na ty, které jsou považovány za GRANOLAS. Které to jsou?

Stejně jako úspěšné americké akcie FAANG se evropské společnosti GRANOLAS jeví v současném tržním prostředí jako klíčové pro úspěšné investice. Fidelity International předpokládá, že u těchto společností bude dosaženo robustního dlouhodobého výkonu.

Zkratka GRANOLAS, kterou vytvořili Goldman Sachs, označuje akcie některých z největších evropských společností s výrazně méně cyklickými obchodními modely. Tyto společnosti byly schopny profitovat i v koronavirové krizi a měly by se ukázat jako dlouhodobí vítězové. Jedná se o tzv. kvalitní společnosti se strukturálním růstem, silnými rozvahami, nízkou úrovní zadlužení, robustními zisky, a tedy pravidelnými a stabilními cash flows.

GRANOLAS představuje největší evropské společnosti podle tržní kapitalizace, které jsou součástí zdravotnictví, spotřebního zboží a technologií: 

Glaxosmithkline
Roche
ASML
Nestlé, Novartis, Novo Nordisk
L'Oréal
LVMH
Astrazeneca
SAP, Sanofi

Proč by investoři měli uvažovat o evropských akciích?

U této třídy aktiv se experti Fidelity domnívají, že je atraktivní ze dvou hlavních důvodů: diverzifikace a ocenění. Investoři se často zaměřují na stav politické unie a ekonomiky a tam Evropa čelí nesčetným výzvám. Rizika, která představují italský dluh, brexit a migrační krize, jsou důvody k obezřetnosti při výhledu na region. Avšak jako třída aktiv jsou evropské akcie mnohem méně závislé na Evropě a její politice a ekonomice, než by se mohlo zdát.

Z pohledu generování výnosů je evropský akciový trh dobře diverzifikován. Pouze jedna třetina příjmů generovaných evropskými kotovanými akciemi pochází z regionu (obrázek 1). Rozvíjející se trhy a USA představují téměř stejný podíl na výnosech. Je proto spravedlivé označit MSCI Europe jako skutečně světový index, zejména ve srovnání s indexem S&P 500, kde vidíme mnohem výraznější závislost na domácím americkém trhu. Je zřejmé, že v absolutním vyjádření je americká ekonomika větší, ale z hlediska rizika je rozmanitost výnosů v Evropě atraktivní a často podceňovanou výhodou.

Index MSCI Europe je mnohem diverzifikovanější než index S&P 500 díky mnoha globálním společnostem za nejlepší ceny:

graf Fidelity 1

Fidelity International, FactSet, 28.4.2020.

Evropa je měnící se krajina

Přestože evropský akciový trh postrádá společnosti, které prudce rostou, tedy takové, jaké ovládly v posledních letech americký trh (tzv. FAANG), mnoho velkých evropských společností se pyšní velmi atraktivními atributy – nízkou volatilitou, růstem, stabilní rozvahou a dobrými dividendovými výnosy. V posledním desetiletí jsme zaznamenali vzestup amerického akciového trhu v sektoru technologií a změny byly vidět i ve složení evropského akciového trhu.

Ačkoliv v regionu Evropy mohou chybět technologičtí vůdci, jaké mají v USA (i když jich existuje několik), začaly dominovat firmy ze zdravotnictví a spotřebního sektoru, zatímco tradiční odvětví, ropné těžební společnosti a telekomunikace, snížily v indexu MSCI Europe svůj význam. Posun od vysoce cyklických sektorů k stabilnějším sektorům odráží prostředí s nízkým růstem a nízkými úroky. Jak růst výnosů po velké finanční krizi není výrazný, je složitější nalézt ty společnosti, které mají tento růst příznivý a ty jsou odměňovány.

Při pohledu napříč trhem, existuje mnoho světových společností, nejlepších ve své třídě, které mají centrálu nebo jsou kótované v Evropě a těží z kvalitní regulace a likvidity, kterou region umožňuje. Jména jako GlaxoSmithKline, Nestlé, Roche a SAP jsou kótovaná v Evropě, ale většina jejich příjmů pochází z oblastí mimo tento region. Jsou v tomto smyslu skutečně globálními akciemi s dobrými vlastnostmi. V posledním desetiletí táhly růst v tomto regionu.

Když přemýšlíme o těch faktorech, které povedou k eventuálnímu zotavení ze současné krize, je pravděpodobné, že půjde o jména se stabilními rozvahami, silnými franšízami a profily výnosů, které odolávají bouřím na trhu.

Ocenění zůstávají atraktivní

Nedávná volatilita jasně ovlivnila oceňování akcií v celé řadě odvětví. Jelikož se trh potýká s dopadem Covid-19, nejistota vedla k nejstrmějšímu poklesu v ekonomicky citlivých odvětvích a propad cen ropy dále přitěžuje producentům energie a přidruženým průmyslovým odvětvím. I po částečném zotavení z březnových minim jsou evropské akcie z agregovaného pohledu podhodnoceny.

Riziková prémie v Evropě (rozdíl mezi akciovými výnosy a výnosy dluhopisů) dosáhla v březnu téměř stejně vysokých hodnot jako v době celosvětové finanční krize a krize v eurozóně a navzdory oživení trhu zůstává na zvýšené úrovni. Tento trend je prohloubený současnou krizovou situací, ale zhoršuje se už od roku 2018. Přestože je nemožné časovat trh, evropské akcie nebyly téměř deset let tak atraktivní v porovnání s evropskými dluhopisy.

Evropské akcie se kromě toho se ukazují jako levné. Mezera mezi americkými a evropskými rizikovými prémiemi se v průběhu posledního desetiletí tolik rozšířila, protože americké akcie překvapily výkonností a zvýšily se valuace mezi regiony. Vzhledem ke skutečně globální povaze evropského trhu a kvalitě mnoha světových jmen je tento posun extrémní. Evropské akcie nejsou jen levné oproti dluhopisům, ale mají ve srovnání s americkými protějšky také dobrou hodnotu.

Evropské akcie vypadají oproti dluhopisům levně a mají lepší hodnotu než americké akcie:

graf Fidelity 2
Fidelity International, Refinitiv DataStream, 30.4.2020

Ráj pro ty, co si vybírají akcie


Období extrémní volatility, která jsou v absolutních číslech devastující, mohou vyvolat divoké výkyvy v hodnotě jednotlivých akcií. Aktivní kupující mohou využít období paniky a prudkých cenových posunů s tím souvisejících, k nákupu podílů pod jejich vnitřní hodnotou. To je hlavní faktor, který určuje jejich výnosnost v čase.

Odborníci společnosti Fidelity jsou přesvědčeni, že nyní je ta správná doba zaměřit se na nalezení dlouhodobých vítězů, kteří byli podhodnocení, ale dokázali odolat krizi a vynořit se po poklesu silnější v porovnání s konkurencí.

Silné ESG by mohlo přilákat kapitál do Evropy

Zatímco ocenění bude vždy hrát roli při dosahování výnosů, investoři (stejně jako regulátoři, vlastníci aktiv a společnost obecně) požadují větší zaměření na udržitelnost. Pochopení důležitosti udržitelnosti v rámci firemní kultury je rozhodující pro posouzení základních obchodních rizik.

Mnoho velkých evropských společností aplikuje zásady udržitelnosti už celá desetiletí a jsou tak napřed před svými asijskými a severoamerickými protějšky. Některé společnosti zásady udržitelnosti přijaly dříve než jiné a dnes je udržitelnost nedílnou součástí fungování většiny společností v rámci indexu MSCI Europe. Evropské společnosti jsou z hlediska ESG nejlepší na světě, přičemž 95 % váženého indexu MSCI Europe Index je hodnoceno jako BBB nebo vyšší (90 % společností).

95 % MSCI Europe Index (váženého) je hodnoceno BBB nebo vyšší
graf Fidelity 3
MSCI, 20.5.2020

Společnosti s nižším rizikovým profilem a lepším skóre udržitelnosti mají nižší kapitálové náklady. Výzkum provedený společností MSCI ESG Research ukazuje, že akcie společností z indexu MSCI Europe s ratingem AAA a současně profilem ESG mají třetinové náklady na zajištění úvěrů než akcie s ratingem CCC (Zdroj: MSCI ESG Research, listopad 2019).

Je pravděpodobné, že počet evropských akciových fondů věnujících se investování do ESG se bude i nadále zvyšovat a poptávka po těchto fondech poroste s tím, jak kolem roku 2030 začnou více investovat lidé z generace mileniálů. To je dlouhodobě potenciální hnací motor kapitálu v regionu.

Zdroj: Fidelity International

 

 
 

Čtěte více:

Reuters: Obchodní firmy ze střední Evropy vidí v krizi šanci
14.05.2020 11:42
Zatímco pandemie nemoci covid-19 ničí pracovní místa a vyprazdňuje kan...
Bloomberg: Invaze děsivých technologií do postpandemických kanceláří
21.05.2020 13:03
Náramek Romware Covid Radius zapípá pokaždé, když se pracovník ocelárn...
EIB: Banky střední a východní Evropy čekají prudký nárůst špatných úvěrů
12.06.2020 16:12
Banky střední, východní a jihovýchodní Evropy čekají jeden z nejhoršíc...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
14.06.2021
10:43Akcie začínají růstově, dluhopisy stabilní. Holub je pro vyšší sazby už v červnu  
10:37Inflační tlaky nemusí být jen přechodné, domnívá se Koch. Jaké akcie v tomto prostředí zvolit?
9:09Rozbřesk: Červen ukáže, jak vážně berou centrální banky inflace. V centru pozornosti je tento týden Fed
8:51G-7 se dohodla na postoji vůči Číně, Tesla obnoví transakce s bitcoiny a futures se zelenají  
8:44Tesla bude podle Muska přijímat bitcoiny vytěžené za pomoci čisté energie
6:14Na Evropu se valí obří vlna divestic. Čekat můžeme i primární úpisy
13.06.2021
10:04Víkendář: Ne každé riziko se vyplatí podstupovat
12.06.2021
14:21Kuroda: Zakořeněná nízká inflace a vytrvalá centrální banka
8:15Víkendář: Paradox zisků a někdy pochybná radost z růstu akciového trhu
11.06.2021
22:01Obchodování v zámoří skončilo bez výraznějších změn  
19:00A co Japonsko?
17:49Výnosy dluhopisů stoupají, eurodolar klesl až na 1,21  
17:30Jakub Lukáš: Komerční banka má z větších pražských titulů největší potenciál k růstu
16:36Čistý zisk bank letos klesl o 3,7 miliardy na 10,8 miliardy Kč. Důvodem hlavně vyšší rezervy a nižší sazby
15:33Zelená energie i kybernetická bezpečnost. Do jakých trendů podle Citi investičně skočit?
13:40Ruská centrální banka letos kvůli inflaci potřetí zvýšila úroky, nyní na 5,5 procenta
13:04Perly týdne: S&P 500 na 4 500 bodů, Evropa na akciovém výsluní
12:49Existují čtyři scénáře vývoje epidemie covidu-19, říká epidemiolog Maďar. Na podzim nastane zhoršení
11:29Akcie navazují na pozitivní včerejšek, dluhopisy vysílají zajímavé signály  
11:14Český lídr mobilního příslušenství pod značkou FIXED míří na trh START pro 45 milionů korun. Chce růst v Evropě

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Plug Power Inc (03/21 Q1)
10:00CZ - Běžný účet, mld. Kč
11:00EMU - Průmyslová výroba, y/y