Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Lídr distribuce plynu v Česku spouští obří emisi investičně hodnocených dluhopisů

Lídr distribuce plynu v Česku spouští obří emisi investičně hodnocených dluhopisů

14.07.2020 13:36
Autor: Redakce, Patria.cz

Společnost Czech Gas Networks Investments (CGN), která je skrze ovládané společnosti největším distributorem plynu v České republice s provozním výsledkem EBITDA kolem 9,5 miliardy korun či 360 milionů eur, spouští rozsáhlou emisi dluhopisů v české koruně. Výnos z ní bude využit na refinancování stávajících půjček, mimo jiné v souvislosti ovládnutí 50,04% podílu v innogy Grid Holding, oznámené v říjnu loňského roku. Pro emisi CGN získala hodnocení na investičním stupni „BBB+“ s výhledem stabilním od ratingové agentury Standard & Poor’s, stejně tak hodnocení na investičním stupni od agentury Fitch.

Manažery emise 6letého dluhu v CZK jsou Československá obchodní banka, Česká spořitelna a Komerční banka. Emise navazuje na více jak šestinásobně přeupsanou EUR tranši 7letého dluhopisu, kterou minulý týden úspěšně umístily společně Citi, Societe Generale a Unicredit.

“Mimořádně úspěšné aukce státních dluhopisů z posledních měsíců potvrzují silnou poptávku po dluhopisech kvalitních emitentů. Jsme proto velice rádi, že můžeme společně s Českou spořitelnou a Komerční bankou nabídnout tuzemským investorům emisi, jejíž investiční rating potvrdily agentury Fitch a S&P ,” uvedl Jan Milota, ředitel Primárních emisí v ČSOB.

Nové refinancování, hodnocené na investičním stupni, se týká dosavadních facilit v celkovém objemu zhruba 49 miliard korun či řádově 1,8 miliardy eur. Dluhopisy budou upsány na lucemburskou, 100% kontrolovanou entitu Czech Gas Networks Investments, S.a.r.l. „Kapitál bude využit na refinancování facilit v souvislosti akvizice 50,04% podílu z rukou RWE v září roku 2019,“ uvedla firma.

Sdružení investorů pod vedením společnosti Macquarie Infrastructure and Real Assets (MIRA) dokončilo převzetí firmy innogy Grid Holding (iGH), pod kterou spadá převážná část distribuce plynu v Česku, na přelomu září a října roku 2019. Transakce byla ohlášena v dubnu 2019. MIRA získala 50,04 procenta firmy od společnost RWE, která již dříve uvedla, že sdružení zaplatilo za tento podíl řádově právě 1,8 miliardy eur. Dokončení transakce přišlo poté, co Evropská komise schválila akvizici většinového podílu ve společnosti innogy ze strany společnosti E.ON.

iGH a nyní tedy CGN 100% kontroluje GasNet, která zásobuje v Česku plynem 2,3 milionu připojení a má celkovou délku sítě asi 65.000 kilometrů. Vlastní také společnost GridServices. Podíl GasNetu na distribuci zemního plynu v Česku je podle firmy asi 85 procent. 

Fondu australské banky Macquarie patří od roku 2017 mimo jiné také podíl 31 procent ve společnosti EP Infrastructure (EPIF), což je jedna z hlavních složek Energetického a průmyslového holdingu (EPH) podnikatele Daniela Křetínského. 

V ČR působí celkem tři provozovatelé plynových distribučních soustav. E.ON Distribuce pokrývá Jihočeský kraj, Pražská plynárenská hlavní město. Ve většině země má oprávnění k distribuci plynu GasNet. 

Skupina Macquarie je celosvětový poskytovatel bankovních, finančních a poradenských služeb a správy investičních fondů. MIRA je části Macquarie, která spravuje aktiva. MIRA řídí aktiva v hodnotě 129 miliard dolarů (více než tři biliony korun) investovaných v portfoliu 155 podniků, asi 600 nemovitostí a 4,7 milionu hektarů zemědělské půdy. Do MIRA patří mimo jiné společnosti British Columbia Investment Management Corporation (BCI) a Allianz Capital Partners zastupující pojišťovací společnosti skupiny Allianz. Společnost Macquarie byla založena v roce 1969 a zaměstnává téměř 15.700 lidí.

 
 
 

Váš názor
 • parametry emise?
  15.07.2020 23:11

  A jaké jsou parametry emise- objem, kuponová sazba, frekv. úročení, tenor, atd.?
  mibo01
 • ?
  14.07.2020 13:46

  "Mimořádně úspěšné aukce státních dluhopisů z posledních měsíců potvrzují silnou poptávku po dluhopisech kvalitních emitentů." LOL :)
  Ten, který tančí s papoušky
  • Re: ?
   15.07.2020 14:40

   Asi je CGN pro mnoho lidí důvěryhodnější, než státní dluhopisy ČR :-D
   P0LDINKA
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
0:00Čína - Obchodní bilance, mld. USD
14:30USA - Míra nezaměstnanosti, s.a.
14:30USA - Průměrná hodinová mzda, y/y
14:30USA - Změna počtu prac. míst