Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Německý vicekancléř kvůli Navalnému zastavit Nord Stream 2 nechce

Německý vicekancléř kvůli Navalnému zastavit Nord Stream 2 nechce

28.09.2020 19:18
Autor: ČTK

Německý sociálnědemokratický vicekancléř a ministr financí Olaf Scholz (SPD) nesouhlasí, aby kvůli případu otravy předáka ruské opozice Alexeje Navalného byla zastavena výstavba plynovodu Nord Stream 2. V rozhovoru se zahraničním korespondenty to dnes v Berlíně zdůvodnil tím, že budování produktovodu je soukromým projektem, nikoliv státním. Reagovat na otravu Navalného by podle Scholze měla celá Evropa, nejen Německo.

"Je to soukromý projekt. Účastní se ho odhadem asi stovka firem, a to nejen německé," řekl Scholz. Takřka dokončený plynovod, kterým bude proudit do Německa ruský plyn, považuje ministr spíše za evropskou investici.

Zvýšení energetické závislosti Německa, a tím i Evropy, na Rusku Scholz odmítá. "Německo odebírá plyn z Ruska různými trasami, třeba přes Polsko, odebírá plyn z Norska, z Nizozemska a také z Británie," řekl ministr.

Pokud jde o reakci, když Rusko otravu neobjasní, žádá Scholz společnou přiměřenou odpověď. "Musíme reagovat jako Evropa," prohlásil. Otravu Navalného pak označil za "vražedný útok".

Němečtí, francouzští a švédští experti dospěli k závěru, že Navalnyj byl otráven látkou ze skupiny novičok, kteroz vyvinul někdejší Sovětský svaz. Berlín vyzval Rusko, aby útok, který se odehrál na jeho území, vyšetřilo. Rusko ale tvrdí, že jeho vlastní testy stopy jedu v organismu Navalného neodhalily.

Postoj k budoucnosti plynovodu Nord Stream 2 není mezi německými politiky jednotný. Dokončit projekt chtějí například východoněmecké země či ministerský předseda Severního Porýní-Vestfálska Armin Laschet, který se uchází o vedení kancléřčiny Křesťanskodemokratické unie (CDU), ale také zástupci průmyslu. Po zastavení projektu naopak volají někdejší šéf poslanců vládní konzervativní unie CDU/CSU Friedrich Merz či předseda zahraničního výboru Spolkového sněmu Norbert Röttgen, kteří by rádi CDU rovněž vedli. Kancléřka Angela Merkelová sice předem nevylučuje žádnou odpověď, diskutovat o konkrétních krocích zatím ale považuje za předčasné.


Čtěte více:

Turecko našlo zdroj energie v Černém moři, Erdogan slibuje novou éru
20.08.2020 11:04
Turecko objevilo zdroj energie v Černém moři, s největší pravděpodobno...
FT: Joe Biden sází na zezelenání americké energetické politiky
25.08.2020 5:46
Působil v Obamově administrativě, která dohlížela na historický vzestu...
Břidlice opouští další světový obr
02.09.2020 13:12
Americké frakování opouští další velký hráč. Společnost Schlumberger s...
Kritik Kremlu a ruský plyn: Může Evropa riskovat?
15.09.2020 6:07
Po otravě kritika ruského Kremlu se mohou stahovat mraky nad budoucnos...

Váš názor
  •  
    29.09.2020 9:30

    Nemyslím si, že jsou Němci nějak obzvlášť chytří, když si na základě zemětřesení v Japonsku zakážou jaderné elektrárny, ale tady by opravdu Zeleným podlehnout už neměli. Atentát na Navalnýho byl komplot zřejmě CIA, aby právě dosáhli toho, aby se plynovod nedokončil. Komu jinýmu by měl posloužit? To pochopí i malé dítě.
    ricochet
    •  
      29.09.2020 10:39

      Vaši jistotu, že to je práce američanů bych chtěl mít. Ale klidně to mohli být i reptiliáni, chazaři, bilderberg, svobodní zednáři, židi nebo někdo další, kdo ještě nebyl odhalen.
      ..
    •  
      29.09.2020 10:24

      Ja to az tak konspiracne nevidim. On se spis jen zezral jak prase a amici toho hned vyuzili.
      Ai-kun
  •  
    29.09.2020 9:12

    to zvmadnou, uz maji bezemisni auta, tak bezemisni elektrarny nebudou zadny problem. Jaderne si moudre zavreli a staci dovezt bezemisni plyn
    Trade4fun
    •  
      29.09.2020 10:17

      taky si myslím že za tím stojí američané
      francv
Aktuální komentáře
12.06.2026
22:00Největší IPO historie SpaceX jde na burzu  
17:14Hodnota akcií SpaceX a „valuační“ informační šum
15:38Centrální banky se posouvaly k merkantilismu, zvyšovaly proto nákupy cenných papírů
15:15SpaceX: Co všechno potřebujete vědět o největším IPO v historii Wall Street  
13:58Adobe roste, ale akcie klesají. Investoři se obávají slabší monetizace
12:19Perly týdne: Erin Brockovich jde proti datovým centrům a Britové přehodnocují brexit
10:38Pád ropy poslal akcie i dluhopisy vzhůru. Čeká se na start SpaceX  
10:28Michl: ČNB může zvýšit sazby už příští týden. Musí bojovat s jádrovou inflací  
8:45Rozbřesk: ETS 2 se rýsuje. Stabilnější trh, ale citelný dopad na domácnosti
8:41SpaceX mění historii, Trump ustoupil od útoku na Írán a ČNB může zvýšit sazby  
6:02Trhy se posouvají směrem ke kasinu a retailoví investoři nejsou „hloupými penězi“
11.06.2026
17:19Většina trhu je z jednoho pohledu „levná“. Z druhého „drahá“
15:30Goldman Sachs: Capexy Oraclu sice investory vyděsily, ale část trhu z nich těží  
14:52ECB podle očekávání zvýšila úroky, depozitní sazba je na 2,25 procenta
13:45OpenAI zvažuje výrazné zlevnění tokenů. Chce tím předskočit Anthropic
12:16Oracle doručil silná čísla, trh ale znervóznily obří investice do umělé inteligence  
11:56Mercedes se dohodl s firmou Tytan na spolupráci při výrobě systémů proti dronům
11:06Vyšší investice Oraclu do datacenter děsí investory. Akcie reagují poklesem  
10:27Akcie naznačují obrat vzhůru, zatímco se čeká na ECB a další inflační čísla  
9:45Státy EU a europoslanci se shodli na úpravě emisních povolenek ETS 2

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data