Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Kritik Kremlu a ruský plyn: Může Evropa riskovat?

Kritik Kremlu a ruský plyn: Může Evropa riskovat?

15.09.2020 6:07
Autor: Jana Knechtlová, Patria Finance

Po otravě kritika ruského Kremlu se mohou stahovat mraky nad budoucností plynovodu, který má upevnit ruskou kontrolu nad dodávkami energií do Evropy.

Otrávení ruského opozičního předáka Alexeje Navalného nervově paralytickou látkou ze skupiny novičok už nezávisle potvrdily specializované laboratoře ve Francii a Švédsku. Vláda v Německu, kam byl ruský opoziční předák převezen ze sibiřského Omsku a kde setrvává v nemocnici, opakovaně vyzývá Rusko, aby případ otravy vysvětlilo. Stejný požadavek v telefonátu s ruským prezidentem Vladimirem Putinem zopakoval jeho francouzský protějšek Emmanuel Macron. Putin se vůči "nepodloženým obviněním mířícím proti ruské straně" ohradil.

Německá vláda nevylučuje důsledky kauzy pro plynovod Nord Stream II, napsal CNN. Takový krok by ale podle právníků možná ohrozil nejlevnější dodávky plynu do Evropy a asi by s ním byly spojené i četné žaloby.

Rusko bylo loni podle Evropské komise největším dodavatelem plynu do Evropy, ruský plyn tvořil 38 % tamního dovozu. Omezit dodávky by znamenalo vyšší ceny pro spotřebitele napříč státy sedmadvacítky.

EU se k tomuto kroku ale odhodlává už nějakou dobu. Po ruské anexi části Ukrajiny v roce 2014 Brusel slíbil snížit svoji závislost na ruském plynu. Mezi lety 2016 a 2018 se ale dovozy zvýšily a teprve loni byly o trochu nižší. Německo ale z Ruska pořád dováží více než polovonu svého zemního plynu.

Ruské zásoby této suroviny jsou největší na světě a země je také jeho největším exportérem. Hlavním účelem plynovodu Nord Stream 2, který propojuje Rusko s Německem přes Baltské moře, je snížit závislost – tentokrát ale na tranzitních cestách přes Ukrajinu. Nový potrubní systém bude mít kapacitu naplnit zhruba třetinu budoucích požadavků EU na dovoz plynu, stojí na webu Nord Stream 2. Jediným akcionářem v něm je ruský gigant Gazprom, ovládaný státem.

Nord Stream Rusko sankce mapa 

Zdroj: https://www.nord-stream2.com/media-info/maps/

I když Evropa má i jiné dodavatele plynu, třeba Spojené státy a jejich LNG, „Rusko je velikým a velmi soutěživým dodavatelem,“ říká podle CNN James Henderson z Oxford Institute for Energy Studies. Evropa by se mohla pokusit plyn od Ruska přestat kompletně kupovat, o což se snaží Polsko nebo Litva, jenomže ceny by se zvýšily,“ uvedl také.

Ukončením stavby plynovodu Nord Stream 2 na začátku září nepřímo pohrozil německý ministr zahraničí Heiko Maas, zatímco šéf zahraničního výboru Spolkového sněmu Norbert Röttgen, který by rád vystřídal na kancléřském postu Angelu Merkelovou, zpochybnil brzké dokončení plynovodu. Někteří němečtí politici, mimo jiné i ministerský předseda Severního Porýní-Vestfálska Armin Laschet, který se uchází o vedení kancléřčiny Křesťanskodemokratické unie (CDU), ale také zástupci průmyslu se ale k možnému ohrožení Nord Streamu 2 stavějí zdráhavě. Zdůrazňují, že plynovod je hospodářský, nikoli politický projekt. Na to upozorňuje i Moskva. Německá kancléřka Angela Merkalová podle zdrojů, o kterých se zmiňuje web EurActiv, na setkání poslaneckého klubu svých konzervativců nedávno uvedla, že Navalného případ a zastavení projektu na unijní úrovni mnoho lidí explicitně nespojuje. Její mluvčí minulý týden v pondělí uvedl, že zavedení sankcí ale německá kancléřka nevylučuje.

Naopak včasné spuštění plynovodu, který je z víc než 90 % dokončen a kde se se spuštěním počítá v příštím roce, by mohlo snížit náklady na plyn v Evropě o zhruba čtvrtinu oproti scénáři, podle kterého se od projektu ustoupí, odhaduje poradenská společnost Wood Mackenzie.

Diskuse jinde

Diskuse o pozastavení stavby se podle listu EurActiv objevují nejen v Německu, ale také ve Finsku. Například finská europoslankyně Henna Virkkunenová upozornila, že dostavba plynovodu jen posílí ruský vliv v Evropě, což je podle ní vzhledem k jeho chování nepřijatelné. Proti plynovodu brojí polský premiér Mateusz Morawiecki, který v nedělním komentáři pro Frankfurter Allgemeine Zeitung napsal, že kontroverzní plynovod už stál Evropu hodně a z hlediska bezpečnosti, kredibility a bezpečnosti je pro EU rok od roku stále více v sázce.

Podle Hendersona by Německo jako páku ve vyšetřování Navalného kauzy mohlo pohrozit sankcemi na firmy účastnící se projektu. Jenomže to by mělo dopady i na evropské firmy, které jsou do projektu třeba i finančně zapojené, jako Engie, OMV nebo Shell. Plynovod financovaly i německá utilita Uniper a energetická skupina Wintershall. Investice evropských firem do projektu činí zhruba 5 miliard EUR a pokusům o jeho zastavení by se firmy mohly bránit i soudní cestou.

„Obchodní zájmy by na této konkrétní frontě mohly být silnější než politické zájmy," říká podle CNN Carole Nakhleová, CEO londýnské poradenské společnosti Crystol Energy.

Dopady na Rusko?

Rusko by ale evropská odveta pravděpodobně zasáhla. EU je jeho nejdůležitější trh a aby si na něm Gazprom udržel podíl, nabízí mu slevy a flexibilnější kontrakty než jiným zákazníkům.

Jiné nové plynovody do Evropy a flexibilita a konkurenční variabilní náklady LNG význam ruského plynu ve střednědobém horizontu pravděpodobně omezí, domnívá se Nakhleová. Vzhledem k různorodosti evropských zdrojů plynu jsou obavy o energetickou bezpečnost starého kontinentu přemrštěné, domnívá se také. Zrušit celý projekt by ale bylo „dramatickým krokem“.

Zdroje: CNN, EurActiv, Patria.cz, ČTK

Ilustrační foto: https://www.nord-stream2.com/

 
 

Čtěte více:

Lídr distribuce plynu v Česku spouští obří emisi investičně hodnocených dluhopisů
14.07.2020 13:36
Společnost Czech Gas Networks Investments (CGN), která je skrze ovláda...
Ruská plynárenská společnost Gazprom je za čtvrtletí ve ztrátě
14.07.2020 10:38
Ruská plynárenská společnost Gazprom se v letošním prvním čtvrtletí pr...
Turecko našlo zdroj energie v Černém moři, Erdogan slibuje novou éru
20.08.2020 11:04
Turecko objevilo zdroj energie v Černém moři, s největší pravděpodobno...
FT: Joe Biden sází na zezelenání americké energetické politiky
25.08.2020 5:46
Působil v Obamově administrativě, která dohlížela na historický vzestu...
Břidlice opouští další světový obr
02.09.2020 13:12
Americké frakování opouští další velký hráč. Společnost Schlumberger s...

Váš názor
  • Opravdu šlo o otravu?
    21.09.2020 11:56

    Jak už jsem psal, tak se živím zkoušením nových léků, ale taky se na kousek úvazku věnuji urgentní medicíně. Kromě odpovědi na otázku Cui bono?, kde Putin etc. určitě není příjemcem benefitu (dá se uvažovat o Kadyrovovi či některém z oligarchů) tak mi vrtá hlavou, jak mohl vůbec přežít. Průběh spíš připomíná otravu karbamáty, které jsou mnohem dostupnější, navíc nebylo ani pár desítek kolaterálních obětí. Vzhledem ke svým zkušenostem s laboratořemi (a třeba knihami) si dokážu představit kolující omyl (ani se mi úplně nezdá hmotnostní spektrometrie jako vhodná ke specifické detekci sloučeniny, nemluvě o vysloveně mikrokvantu). Jestli 1 mg je spolehlivá smrtelná dávka, tak počítejme, že biochemický vzorek o váze 10 g mohl obsahovat tak desetinu mikrogramu - a to ještě otázka degradace.
    Hawkie
  • Past
    16.09.2020 11:55

    Mnozí si myslí, že ta otrava Navalnýho byl komplot tajných služeb, aby se konečně zarazilo dokončení plynovodu. Když jim to politici sežerou, tak všichni budem platit víc za americký plyn, a navíc nás ti bodří chlapíci budou, jako vždy, pak vydírat. Je to past NA VOLY.
    ricochet
    • Re: Past
      16.09.2020 12:44

      No jistě. Otrávili ho ti zlí američané. Ta nenávist tě jednoz zabije. Apokud seš takový mimoň, upozorňuji tě, že plyn chodí z Ruska už teď starým plynovodem
      Velkamedvědice
      • Bohužel
        21.09.2020 12:06

        Bohužel USA 20. let nejsou USA 80. let. I tohle je jedna z možností, kdo za tímto případem stojí. Že u Skripala za tím může stát Rusko, tomu celkem věřím, byť nikoliv bez pochybností.
        Hawkie
  •  
    15.09.2020 9:13

    Troufne si někdo odhadnout, kdo z ruské opozice bude otráven až se bude jednat o dostavbě Dukovan?
    Jan47
    •  
      15.09.2020 10:48

      Snad s koncem vlády vkastizrádce vulgárního lháře a alkoholika Zemana se z Ruskem o dosravbě bavit nebudeme.
      Velkamedvědice
      •  
        15.09.2020 11:13

        A se zločinci, kteří rozpoutávají války po celém světě, mající na svědomí miliony životů a desítky milionů lidí nucených opustit své domovy, se bavit budeme?
        Jan47
        •  
          15.09.2020 11:24

          Ze spojenci , kteří se zásadně podílí na potlačení komunistických vrahů jistě. Ty radši totalitu, já radši svobodu.
          Velkamedvědice
          •  
            15.09.2020 11:43

            Zeptej se lidí tam, kde vkročila vojenská bota "spojenců" a přinesla "svobodu", jak se jim ta svoboda líbí. Možná se brzy přesvědčíš jak je to se "spojenci". To když vypukne konflikt s Tureckem.
            Jan47
            •  
              15.09.2020 11:57

              Myslíte země jako Japonsko a Německo, kde je stále US army přítomna? Nebo Sýrii a Lybii, kde už dávno nepůsobí nebo zcela marginálně.
              ..
              •  
                15.09.2020 12:07

                Chraň nás pánbůh od svobody libyjského střihu.
                Jan47
                •  
                  15.09.2020 14:00

                  Ano Lybii si parceluje Rusko a Turecko, těžko může být něco horšího, ale v tom jaksi USA nejedou. Státy EU jsou tam přítomny maximálně symbolicky.
                  ..
                  •  
                    15.09.2020 14:05

                    A ty bomby na ně v roce 2011 házel kdo? :)
                    netix
                    •  
                      15.09.2020 14:12

                      Už 9 let tam spojenci bomby nehází a jaký za tu dobu učinila země pokrok? Absolutně nulový. Jaký si to uděláš takový to máš prostě platí i pro lybijce. jak by to vypadalo bez vrtání Ruska a Turecka říci nejde, ale pochybuju že by byl patrný nějaký zásadní rozdíl.
                      ..
                      •  
                        16.09.2020 5:19

                        Jasně, bomby tam už přímo nehází, jen je západní zbrojařské koncerny vyrábějí. :D A hlavně nezapomeň inteligente na občanskou válku, kterou ty bomby odstartovaly.
                        Peté13
                        •  
                          16.09.2020 8:14

                          Za války na nás padaly ruské i americké bomby a občanskou válku tu nemáme a dokonce jsme ani nikdy neměli. Jak je to k sakru možné? Ty bys nejspíš označil za viníky americké občanské války indiánský kmen Seminolů, který těsně před začátkem občanské války sváděl šarvátky s americkou armádou.
                          ..
                      •  
                        15.09.2020 14:43

                        Jasně, ale do občanské války uvrhly Lybii bomby NATO. Z ní už je potom svépomocí složitá cesta...Neměl tam vrtat nikdo zvenku, ani Francouz, ani Ital, ani Amík, ani Rus, ani Turek. :)
                        netix
  • Senzační německá energetická politika
    15.09.2020 6:50

    Brzké ukončení provozu německých AE je hotová věc. Postupné ukončení provozu uhelných el. je v SRN hotová věc. Výstavba páteřního ss vedení Sever-Jih na papíře. Ukončit závislost na ruském plynu, proč ne. Pak už zbývá jen poručit větru, aby pro blaho Němců foukal 24 hodin, 365 dnů v roce a taky slunci, aby svítilo i v noci. Jak prosté, Watsone!
    Harpagon První
    • Re: Senzační německá energetická politika
      15.09.2020 7:44

      Ukončení provozu JE není žádná hotová věc, bylo to politické rozhodnutí a jako takové ho kterákoliv nová vláda může kdykoliv změnit a já věřím, že k tomu i dojde.
      ..
      • poznámka na konci vlákna
        16.09.2020 21:05

        Ideologický pohled je také možný a zejména dnes, v době bezbřehého rozmachu sociálních sítí, je moderní a taky účelný a jednoznačně účinný. Bez ohledu na fakt, zda se kterákoliv událost stala tak či onak, stačí k jejímu průsaku veřejným míněním jen málo - vytrvale jeden převzatý odstavec opakovat jako mantru. Nechci rozsoudit, zda je důležitější vidět souvislosti výstavby NS2 optikou politického přesvědčení nebo ekonomických dopadů. Každý má své priority a nechť si je racionálně vyhodnocuje a prosazuje. Kdokoliv (jedinec, firma, instituce, stát) když dojde k potřebě ROZHODNOUT SE, zvažuje co z jedné nebo druhé alternativy bude mít a zvolí pro sebe a své blízké zpravidla to lepší z toho, jak se situace v daném okamžiku jeví. Energetická politika je stěžejní dlouhodobé téma každého jednoho státu. Její váha roste s tím, jak moc vyspělá ekonomika to je a jakou roli hraje v globálním měřítku. Je to závazek, který dává jistotu udržitelnosti a možnost rozvoje firmám, jejichž zaměstnanci si navíc ve volném čase mohou zapnout pračku, pustit klimatizaci kdykoliv během dne nebo v zimě se ohřát s lyžemi na nohou. A je úplně jedno, zda jsou energetické potřeby pokryty zdrojem jedním nebo jejich kombinací. Diverzifikace je většinou nezbytná. Solární část energetického mega projektu Desertec opustily všechny evropské firmy v okamžiku, když došlo k politické destabilizaci Severní Afriky. Na počátku v roce 2010 bylo sebeupálení člověka v Tunisku, který byl nespokojený se svou životní situací a dominové kostky Arabského jara začaly padat. (Nechci tomuto jednomu křivdit, ale krize zasáhla do životních osudů mnoha dalších lidí průřezem světa.) EU je pro některé lidi zprofanovanou institucí a já ji ani je nechci hanit nebo hájit. Politická podpora pro dlouhodobou energetickou koncepci mně přijde v pořádku, firmy mají mít jakousi garanci, že své investice nezmaří. V Severní Americe má frakování také politickou podporu a ochránci přírody se mohou stavět na hlavu. Rozhodne trh a tržní cena o úspěchu firmy nebo projektu, tak to má být. Projekt NS2 je energetický projekt. Pokud se tento projekt zastaví, škodu utrpí Gazprom zmařenou investicí, Rusko nižším výběrem daní a firmy a lidé v Evropě; však co inflace je furt nízká. Evropu ekonomicky táhne Německo, to je fakt. Komu to pomůže, když bude Evropa muset odepsat druhý dlouhodobý energetický projekt skládačky, jak zajistit celkový dostatek energie? Kurvítka známe u domácích spotřebičů. Kosovo (počátek migrace v EU), Arabské jaro (záměr demokratizace co se zvrtl), Ukrajina-Krym (sankce a zákaz obchodu evropských firem s Ruskem), Sýrie (opět migrace), Brexit (ignorování dříve uzavřených dohod), Navalnyj jsou podobnými kurvítky a především to škodí Evropě a jejímu konceptu, který má potenciál podílet se na rozvratu hegemonie "spojence". Evropa se stejně jako Amerika, Japonsko, Čína nebo Rusko musela prokousat hypoteční krizí, teď pandemií a k tomu ji zpomalují a vykrvují politické excesy vyvolané zvenčí v rozsahu, který žádný jiný region řešit nemusí. Pro zajímavost na téma novičok dávám odkaz na rozhovor z 2018, který zapadl v zapomnění záhy po zveřejnění asi díky tomu, že se v něm nenacházel "ten správný odstavec", co by se stal mantrou, anebo "to nebyl ten správný expert". A možná to celé zazdil ten nadpis. Přesto spousta zajímavých informací. https://www.novinky.cz/domaci/clanek/odmorovani-novicoku-bylo-jen-divadlo-rika-chemicky-expert-15886
        Mudr.c
Aktuální komentáře
18.07.2025
22:03Rekordní S&P 500 a Nasdaq, ale propad Netflixu kazí optimismus  
17:14Bank of America: USA už investory tolik nelákají. Tvoří se tam bublina
15:45Kdysi Fink označil Bitcoin za pračku peněz, teď si mne ruce. BlackRock eviduje masivní příliv do kryptoměnových ETF
14:59Další verze americké výjimečnosti
13:39Celní dohoda s USA bude podle Merze nesymetrická, jednání vrcholí
13:24Perly týdne: Zvedají se celní inflační tlaky, umělá inteligence se začne ukazovat v ziscích
13:23Saab těží ze zbrojního boomu. Ve 2Q překonal odhady a navýšil celoroční výhled
12:30Stát zaplatí firmě KHNP za dva bloky Dukovan 407 miliard a 15 miliard za palivo
10:41Akcie Netflix i přes silné výsledky doplácejí na prémiovou valuaci  
10:25Akcie pokračují v růstu před spotřebitelskou důvěrou a holubičím komentářem z Fedu  
10:10M2C oznámila kontakt, který má zvýšit příjmy z trhů západní Evropy o dvě třetiny
9:14Netflix šlape na plyn: Rekordní zisky, vylepšený výhled i nové hity
8:54Rozbřesk: Zdražování potravin zůstává v Česku nadprůměrné
8:49ČEZ plánuje SMR v Temelíně, Meta pokračuje v náboru AI expertů z Applu a futures jsou v zeleném  
6:43Velká dohoda s Čínou? Trumpův obrat u Nvidie k ní možná otevírá dveře
17.07.2025
22:02Dynamické pokračování trendu na indexech v USA  
17:23Traders Talk: Trhy se třesou s Powellovou židlí, volatilita nahrává bankám a ASML jako skrytá šance
17:14Vítězí obrana, prohrávají zemědělci a příroda, hodnotí rozpočet EU server Politico
16:27Uber a Lucid spojují síly, chtějí zaplavit svět autonomními taxíky. Akcie automobilky prudce rostou
16:11Když si soused dá k obědu kuře a vy nic…

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data