Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Exportéři čekají kvůli covidu výpadek vývozu 300 až 500 miliard korun

Exportéři čekají kvůli covidu výpadek vývozu 300 až 500 miliard korun

01.10.2020 17:30
Autor: ČTK

Český export by letos podle odhadů Asociace exportérů mohl kvůli krizi vyvolané pandemií koronaviru klesnout o 300 až 500 miliard korun z loňských rekordních 4,57 bilionu korun. Dostal by se tak na úroveň mezi roky 2016 a 2017, tedy o čtyři až pět let zpět. U příležitosti dnešního Exportního fóra v Mladých Bukách na Trutnovsku to ČTK řekl místopředseda Asociace exportérů Otto Daněk.

Odhad poklesu o asi 300 miliard by se podle Daňka naplnil při optimistickém vývoji. "Při realisticko-pesimistické předpovědi by výpadek mohl být až 400 miliard korun," řekl s tím, že do všech předpovědí vstupuje mnoho neznámých. Řada z nich se podle Daňka začne projevovat od pondělí 5. října, kdy v ČR začne platit nouzový stav. "Nevíme, jak dlouho budou opatření trvat, jak se budou vyvíjet a jaký to může mít dopad do průmyslu a exportu," řekl. Míní, že vládou přijatá opaření neskončí za avizované dva týdny ale spíše za měsíc až šest týdnů.

Kdyby se epidemii nedařilo zvládnout a zavřely by se třeba hranice, uzavření všech škol či masivní rozšíření epidemie do výrobních podniků, mohl by být podle Daňka letošní propad vývozu až půl bilionu korun. Například příhraniční firmy by při uzavření hranic přišly o zahraniční pracovníky. Daněk připomněl závod Škoda Auto v Kvasinách na Rychnovsku, kde pracuje na 2000 dojíždějících Poláků.

Za prvních sedm měsíců letošního roku vývoz zboží přes české hranice klesl meziročně o deset procent na 2,4 bilionu korun. Meziroční pokles exportu tak činil asi 260 miliard korun. Kladné saldo zahraničního obchodu za leden až červenec kleslo téměř o čtvrtinu na 218 miliard korun.

"Propad 80 miliard byl za leden až červenec ve vývozu do Německa. Druhý velký problém je v automobilovém průmyslu. Osobní automobily, díly a příslušenství propadly ve vývozu o 34 miliard korun," řekl Daněk. Z velkých exportních zemí klesly o více než pětinu vývozy do Francie a Velké Británie.

Výrobní podniky jsou nyní podle Daňka na "umělé výživě" díky státnímu program Antivirus na podporu udržení zaměstnanosti, který byl zaveden kvůli epidemii nového koronaviru. "Firmy se snaží udržet zaměstnanost do poslední chvíle. Pokud propustíte zaměstnance, tak už je neseženete, pokud by přišly další zakázky," řekl.

Parametry chystaného takzvaného kurzarbeitu, který by měl program Antivirus nahradit, se průmyslníkům podle Daňka moc nelíbí. "Je tam celá řada limitujících věcí. Například to, že nebude spouštěn automaticky, že to nebude moci být sektorově či individuálně pro podniky, které se dostanou do krátkodobých problémů, jako to je (zavedeno) v Německu" řekl.

 

Čtěte více:

Budoucnost hotelů
01.10.2020 17:18
Možná, že je nějaký hoteliér, který uvažuje podobně jako pan hostinský...
Křetínský dál pracuje na zvýšení podílu v německé firmě Metro
01.10.2020 16:16
Český miliardář Daniel Křetínský a slovenský investor Patrik Tkáč se d...
Překvapivé zpomalení aktivity amerických továren
01.10.2020 16:39
Průmysl v zámoří vyslal za září negativní signál. Index ISM, který sle...
Data nepotěšila, o fiskálním balíku se dál jedná. Americké akcie rostou
01.10.2020 17:18
Během odpoledního obchodování poněkud ochladla pozitivní nálada v Evro...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
21.02.2026
10:02Víkendář: Jak budou Američané platit za své deficity?
20.02.2026
22:02Americké akciové indexy uzavírají týden v zeleném  
18:17MONETA Money Bank, a.s.: Oznámení o výplatě výnosu podřízených Tier 2 dluhopisů
17:22Investice do AI, klesající odkupy a kolik by to vlastně mělo vynášet?
16:11Dlouho očekávané rozhodnutí konečně padlo. Nejvyšší soud USA zrušil Trumpova cla
15:57Pětice evropských velmocí vyvine levné protivzdušné systémy inspirované Ukrajinou
15:30Ekonomika USA koncem roku brzdila spolu s výpadkem vývozu a vládních výdajů  
15:07Lee: Inflace půjde na úrovně před rokem 2020, AI bude vytvářet vítěze a poražené
13:02Perly týdne: Rotace zpět k Mag7 a dno na kryptu a softwaru
12:00Vláda udělá kroky k plnému ovládnutí energetické skupiny ČEZ, potvrdil Havlíček
11:42Skupina CSG dodá členské zemi NATO munici za nižší stovky miliony eur
11:39Akciové trhy míří nahoru. Slušná data doplňuje optimismus o Íránu  
10:33Nvidia jedná s OpenAI o nové investici za 30 miliard dolarů
8:55Lagardeová mandát dokončí, ECB pokutuje J.P. Morgan a BofA chce posílit private credit  
8:43Rozbřesk: Růst amerického HDP: už ne šokující, ale stále solidní
6:06Poptávka po AI kabeláži zrychluje. Credo má 30% potenciál růstu, tvrdí Goldman Sachs  
19.02.2026
22:00Americké trhy zakončují v záporu  
17:38Čínská záhada se nekoná
15:43Pokrok čínských technologických společností je pozoruhodný, přiznává Altman
14:25Walmart díky online prodeji zvýšil tržby, zveřejnil ale opatrný výhled

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data