Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Budoucnost hotelů

Budoucnost hotelů

01.10.2020 17:18

Možná, že je nějaký hoteliér, který uvažuje podobně jako pan hostinský v Hospodě na mýtince. Ten „vždycky chtěl hotel, ale chodí mu tam lidi“. Letošní rok by pak pro něj byl příjemnou změnou, ale pro naprostou většinu odvětví velice pravděpodobně platí opak. Jaká je jeho budoucnost?

Následující graf ukazuje vývoj oživení u restaurací a leteckých společností (počet jedlíků a cestujících), druhý obrázek počet ubytovaných v hotelích a průměrné tržby na pokoj. Pantheon Macroeconomics to komentuje s tím, že zatímco v prvních dvou jmenovaných odvětvích pokračuje pomalé oživení, u hotelů se věci zase obrací směrem dolů.
hotely
Zdroj: Pantheon Macroeconomics, Twitter

John Bonds, který stojí v čele Choice Hotels International, před pár dny na Yahoo Finance hovořil o tom, že „jedna věc je jistá: Lidé stále chtějí cestovat“. Nyní se to projevuje tím, že cestují, ale hlavně na kratší vzdálenosti. Co se v odvětví změní dlouhodobě? Podle pana Bondse bude zřejmě docházet k poklesu poptávky po hotelových službách ze strany firemního sektoru, bude se to týkat hlavně cest „nadbytečných“.

Návrat na předpandemické úrovně by pak měl podle odhadů pana Bondse celkově trvat několik let. Choice Hotels International se podle jeho slov snaží měnit své procesy tak, aby bylo bezpečné jezdit do jejich hotelů – všichni musí nosit roušky, včetně hostů, je urychlen proces nahlášení do hotelu a odhlášení z něj, je co nejvíce bezkontaktní, na důležitých místech jsou dezinfekce a byl změně průběh snídaní.

Pan Bond hovořil i o tom, že klienti nyní preferují, aby do jejich pokoje nikdo nevcházel. Proto je pokoj uklízen pouze v případě, že si to ubytovaný vyžádá. Takový postup zároveň pomáhá hotelům udržet ziskovost, protože snižuje náklady na úklid. V neposlední řadě pak pan Bonds zmínil, že pro hotely by bylo důležité, aby fungovala omezená zodpovědnost za to, kdyby se u nich někdo nakazil.

Co si myslí trh?


Marriott vydělal v roce 2017 na volném toku hotovosti (to, co zbylo po investicích) 2,2 miliardy dolarů. Pak 1,80 a 1,03 miliardy doloarů a za posledních 12 měsíců 1,86 miliardy dolarů. Pokud by dokázal dál rok co rok vydělávat tuto částku, byla by jeho současná hodnota necelých 19 miliard dolarů. Kapitalizace dosahuje 30 miliard dolarů, takže trh čeká nějaký růst volného toku hotovosti. Podle mých jednoduchých kalkulací konkrétně o necelá 4 % ročně.

Hilton vydělal za poslední tři roky 0,72, 1,10 a 1,18 miliardy dolarů, za posledních 12 měsíců 1,50 miliardy dolarů. Pokud by tak činil i dál, současná hodnota tohoto toku hotovosti by dosáhla 18 miliard dolarů. Kapitalizace se nachází na 23 miliardách. Takže ani zde se nečeká stagnace, ale podle mých odhadů růst ve výši necelých 2 %. Marriott přitom od počátku roku oslabuje o necelých 40 %, Hilton o více než 20 %. Od březnového propadu si ale připisují více než 20% zisky.

Moudrost tržního davu tedy rozhodně neukazuje na nějaký dlouhodobý úpadek hotelů. Na onom dně z počátku jara, kdy byly kapitalizace o 20 % nižší, implikovaly dlouhodobou růstovou stagnaci, dnešní výše kapitalizací dlouhodobé růsty mezi 2 - 4 %.

 

Čtěte více:

Jim Cramer: Úpis akcií Airbnb by mohl být koupí století
26.08.2020 6:08
Pandemie koronaviru vykrojila na trhu místo pro zprostředkovatele krát...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
02.12.2022
22:00Dobrá čísla z trhu práce ovlivnila trh negativně  
21:28Země EU našly shodu na nejvyšší ceně 60 dolarů za barel ruské ropy
17:26Akciová opce od Fedu – verze 2022/23
16:33Konec týdne rozproudila data, negativní efekt však znovu vyprchává  
15:34Komentář: Ochlazení trhu práce se znovu odkládá, Fed nechal uvolnit podmínky moc brzy  
15:23Podle stratéga Deutsche Bank mizí strach z inflace až příliš rychle
14:53OPEC+ o víkendu zřejmě před sankcemi vůči Rusku dál sníží těžbu ropy
13:38Perly týdne: Velký příběh příštího roku a zastavená inflační akcelerace
12:11Malý modulární reaktor u JE Temelín postavit lze. Hotový by mohl být v letech 2032 až 2035
12:07Centrální banky blízko konce cyklu utahování. Podle experta AMP si Fed udělá pauzu
11:13Na programu trh práce - dokáže překvapit tak, aby narušil náladu trhů a postoj Fedu?  
9:16Zpřesněný odhad potvrdil mezičtvrtletní pokles HDP ve 3.kvartálu. Prudce se propadla spotřeba domácností
9:09Rozbřesk: Konjunktura v USA vadne, což asi potvrdí i listopadové payrolls
8:48Indexy pražské burzy se rebalancují k 19. prosinci, PKN Orlen koupí čerpací stanice v Maďarsku a na Slovensku a futures jsou smíšené  
8:15Polský majitel největší české sítě čerpacích stanic expanduje na Slovensku a v Maďarsku
6:07Natixis: Vlády toho už tolik finančně neutáhnou, nastoupí firmy
01.12.2022
22:00Hlavní indexy na Wall Street prošly konsolidací po včerejší rally  
18:27Svět je valuačně zhruba na historickém standardu. Jedním extrémem jsou USA, druhým UK
17:32Výsledky Okta nebyly zrovna zářné, akciím ale pomohlo nízké očekávání  
16:47Data krotí optimismus, Amerika po ISM obrací dolů  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data