Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
OECD radí dál zvedat důchodový věk a platit část penze z daní

OECD radí dál zvedat důchodový věk a platit část penze z daní

19.11.2020 8:24
Autor: ČTK

Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) doporučuje Česku pokračovat ve zvyšování důchodového věku podle prodlužování života. Stát by měl také zvážit placení části důchodu z daní. Posílit by se mělo spoření na stáří. Víc by měli začít do systému na penze přispívat živnostníci. Zkrátit by se měla povinná doba pojištění pro získání důchodu a zvednout penze lidí s nadprůměrným výdělkem. Uvádí to analýza k důchodové reformě, o kterou ČR loni OECD požádala. Dokument dnes zveřejnilo ministerstvo práce.

Do penzí putuje téměř 30 procent výdajů státu. Společnost stárne, seniorů přibývá a pracovníků, kteří na penze přispívají, naopak bude ubývat. Podle expertů není penzijní systém v nynější podobě udržitelný a spadne do deficitů, které by mohly dosahovat několika procent hrubého domácího produktu (HDP). V dnešních hodnotách by to byly stovky miliard korun. Babišova vláda uvedla důchodovou reformu v programu jako první ze svých šesti hlavních priorit. Návrh zatím nepředložila. Do voleb zbývá necelých 11 měsíců.

OECD už v minulosti Česku několikrát doporučila důchodový systém upravit. Před dvěma lety radila posouvat věk, zkrátit povinnou dobu pojištění, posílit spoření na stáří i zásluhovost u lidí s vyšším výdělkem. Doporučení v analýze zopakovala.

Důchodový věk se v Česku zvedá každý rok obvykle o dva měsíce u mužů a o čtyři měsíce u žen. V 65 letech budou muži i ženy odcházet do penze zhruba po roce 2036. Vláda loni další navyšování, které by se týkalo dnešních dvacátníků a třicátníků, odmítla. O věku by měl jednat příští kabinet v roce 2024.

OECD doporučuje navázat penzijní věk na délku života. Podle ní to politikům "pomáhá odolávat pokušení" dělat populární, ale neudržitelná rozhodnutí. V ČR by to znamenalo oddalování nástupu do penze o necelý měsíc ročně. Navyšování by se mělo týkat i věku pro nástup do předčasné penze.

Podle OECD je průměrný příjem seniorů ve srovnání s příjmem v Česku i přes vysoké odvody nízký. V důchodovém systému je vysoká míra přerozdělování a penze jsou velmi nivelizované. "Náhradové poměry jsou vysoké u osob s nízkými příjmy, zatímco osoby s vysokými příjmy doplácí na velmi nízkou vnitřní výnosnost svých odvodů," uvádí zpráva. Doporučuje lidem s nadprůměrným výdělkem zvednout penzi.

Podle doporučení by se měl systém zjednodušit a zprůhlednit. Jednodušší by měl být i výpočet důchodu, aby ho lidé mohli předvídat. Zásluhová procentní výměra by se měla počítat ze všech výdělků stejně, nyní se u vyšších příjmů krátí. Základní výměru penze radí OECD hradit z daní. Umožnilo by to snížit vysoké sazby sociálního pojištění. Část peněz by se mohla převést do spoření. Posílit by se měla výkonnost fondů i motivace lidí odkládat si na stáří.

Nárok na penzi mají lidé po 35 letech pojištění. Podle doporučení by se měla doba zkrátit, podle toho by se ale krátil i důchod.

Sladit by se měly odvody zaměstnanců a osob samostatně výdělečně činných (OSVČ). Ty odvádějí pojistné z poloviny zisku. "Vezmeme-li zisk OSVČ a celkové mzdové náklady zaměstnance jako rovnocenné, úplná harmonizace by znamenala, že by vyměřovací základ OSVČ v České republice činil 74,7 procenta ze zisku," stojí ve zprávě. Podle ní nižší odvody pro OSVČ představují "skrytou dotaci" a pokud chtějí politici živnostníky podporovat, má to být při podnikání.

"Finanční podporu OSVČ v důchodovém systému lze těžko zdůvodnit. Zaprvé poskytuje výhodu pouze na základě typu smlouvy. Zadruhé to narušuje financování důchodů nebo to vede k tomu, že ostatní kategorie pracujících platí vyšší odvody," uvádí OECD.

O reformě jedná komise pro spravedlivé důchody. Debatovala o tom, že by se nynější veřejný důchodový systém mohl rozdělit na dva pilíře. Z nultého by se vyplácel základní solidární důchod z daní a z prvního z odvodů zásluhová část podle odpracovaných let a odvedených částek s případným oceněním péče o děti či práce po dosažení důchodového věku. Podle OECD navrhovaná reforma systém výrazně zjednodušuje, ale bonusy za péči a odpracované roky ho zas komplikují. Komise diskutovala i o vyšších odvodech pro OSVČ a zkrácení doby povinného pojištění.

"OECD potvrdila naši několikaměsíční práci na důchodové reformě... Je to jasný signál, že jdeme správným směrem," sdělila ČTK ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). Ministerstvo v tiskové zprávě však zároveň uvedlo, že zvyšování důchodového věku nepřipustí.


Čtěte více:

The Economist: Funguje pořád hodnotové investování?
19.11.2020 5:35
Minulý týden si investoři mohli na chvilku dovolit ignorovat superstar...
Šéf Zbrojovky Kovařík: Vstup na burzu je významný milník v historii firmy
18.11.2020 15:46
Trápí nás podobné problémy jako celý strojírenský průmysl, tedy logis...
Pět podhodnocených akcií s rostoucí dividendou – část druhá
18.11.2020 17:54
Včera jsem tu prezentoval pět akcií a firem, které Morningstar považuj...
IIF: Globální dluh kvůli boji s koronavirem stoupne na rekordních 277 bilionů dolarů
18.11.2020 17:39
Globální dluh napříč všemi sektory by měl do konce letošního roku vzrů...
Boeing může znovu vzletět a výsledky maloobchodníků
18.11.2020 22:03
Zámořské indexy se dnes držely v blízkosti včerejšího závěru, ke konci...

Váš názor
 •  
  19.11.2020 10:58

  No zvedat důchodový věk je jjedna věc a druhá je hledat práci ve věku 55+
  Doktor22
  • přesně
   19.11.2020 21:53

   ANO, je to velký problém. Jenže se bere za špatný konec. Jediným řešením je podpora porodnosti, aby nedocházelo k příliš rychlému zužování populace (byť naše zemička je přelidněná) a eventuálně si trochu pomoci migrací z kulturně kompatibilních zemí. Natahovat odchod do penze je vůči porodnosti kontraproduktivní. Zvlášť když musí většinou dělat oba rodiče, aby měli na bydlení a další. Pro nás jsou hlídací babička a děda mnohdy nezbytností taky...
   Hawkie
 • Maláčová je vtipná
  19.11.2020 10:12

  Ministerstvo zvyšování důchodového věku nepřipustí. Jen zapoměla, že za rok touto dobou si bude hledat novou práci a co ministerstvo připustí nebo nepřipustí, půjde zcela mimo ní...
  qwer
 • OSVČ
  19.11.2020 8:55

  Jak má tedy stát plošně a jednoduše podporovat OSVČ?
  Pracovitý Prosecký
  • Re: OSVČ
   19.11.2020 10:16

   Jak píše OECD, tak podporovat podnikatele při podnikání je hloupost. Zase by si tu smetanu vyžrali jen kamarádi těch co jsou u moci. Současný systém nižšího zdanění je dobrý. Na druhou stranu OSVČ má nízkou nebo žádnou nemocenskou, nízký důchod (pokud platí málo), ale to je věc rozhodnutí toho podnikatele. Většina OSVČ nepotřebuje stát jako zaopatřovací ústav. Sice moc neplatí, ale taky nic nechce...
   qwer
   • ČAU LIDI!!!!!!!!
    20.11.2020 8:24

    Veľmi správně si to napísal. Ja to vravím už od začiatku, že podporovať OSVČ je zločin a nezmysel!!!!!!!!! Zabudol si, ale napísať, že všetci kradnú!!!!! A preto štát nesmie týchto zlodejov vobec podporovať a musí ich zakľaknúť. Za to že si dovolili podnikať by němali mať žiadny dochodok. Štát musí podporovať len tie veľké firmy!!!!!(ako som ja) a ako ich podporuje?????? Veľmi mizerně. Ja to napríklad možem povedať, preto, lebo za posledné roky čo som u vesla som zarobil len pár smiešnych miliárd. To je škandálne, pár milárd a to som musel uplaťiť voličov a to nie len koblihami a kuratom. Pridal som štátnym úradníkom, dochodcom a zvyšujem minimálnu mzdu, zatvoril som krčmy a zadusil podnikatělov a vidítě???? stále to idě. Ako keby tý zloději bolli nesmrtelní. Veď u mňa v holdingu je věľa roboty pre všetkých!!!!!!!! Preto mňa musítě voliť!!!!!! lebo ja som najlepší, ako to povedali napríklad na jari v Australii!!!!!!!!!! Preto mňa voltě BUDĚ LÍP!!!!!!!!!!!!!
    oradapoisson
   •  
    19.11.2020 16:47

    qwer - naprosto přesně popsáno. Mnoho lidí stále rýpe do OSVČ ale každý má volbu co dělat. Většinou křičí lemplové, co nikdy nic nerozjeli a nic nevymysleli. Je zajímavé, že se nenavážejí do úředníků, kteří za plný plat se všemi bonusy nyní "pracují" dva dny v týdnu a to ještě omezeně co se týče otvírací doby. Ti budou mít důchod jistě docela pěkný...
    karel777
Aktuální komentáře
23.06.2024
14:30Slábnoucí poptávka po elektromobilech v USA vede výrobce k přímému i nepřímému snižování cen
9:21Víkendář: Marks o největší chybě investorů a základu svých úspěšných predikcí
22.06.2024
14:43Každoroční průzkum ESG společnosti Fidelity International odhalil, že společnosti mají i nadále zájem zapojit se do této problematiky
9:56Víkendář: Investiční zásady Howarda Markse
21.06.2024
22:00S&P 500 si přes slabý závěr týdne připsal další týdenní růst  
17:35Na co je ekonomie? Na predikce cyklu a recesí moc ne
17:08Tlak na trhy v závěru týdne vyvinuly technologie a expirace opcí  
15:57Oživení na londýnských akciích nyní podporuje i příliv kapitálu před volbami
15:49TOMA, a.s.: Zpráva z valné hromady společnosti
15:45Komerční banka, a.s.: Regulatorní oznámení KB o prodeji dceřiné společnosti - VN 42, s.r.o.
15:31Děkujeme! Patria Finance se stala brokerem roku v soutěži Zlatá koruna 2024
14:33Studie: Čína vynaložila 230 miliard USD, aby vybudovala odvětví elektromobilů
14:10Hvězdnou rally na bankách stáhla dolů politická nejistota. Tato panika ale může představovat příležitost, domnívají se analytici
14:00SATPO finance, s.r.o.: Oznámení o výplatě pátého úrokového výnosu
14:00City Home Finance III, s.r.o: Oznámení o výplatě druhého úrokového výnosu
13:31Praha podepsala s KB smlouvu o koupi budovy na Václavském náměstí
13:06Čína varuje, že obchodní spory s EU by mohly vyvolat obchodní válku
12:40Perly týdne: Stále na počátku býčího trhu taženého umělou inteligencí
11:02Trojnásobné čarování v hodnotě 5,5 bilionu dolarů otestuje klid na Wall Street. V pátek vyprší platnost opcí na indexy, jednotlivé akcie a ETF
10:59Aktivita v podnikatelském sektoru eurozóny se v červnu výrazně zhoršila

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data