Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
The Economist: Funguje pořád hodnotové investování?

The Economist: Funguje pořád hodnotové investování?

19.11.2020 5:35
Autor: Redakce, Patria.cz

Minulý týden si investoři mohli na chvilku dovolit ignorovat superstar akciového trhu, jako jsou Amazon nebo Alibaba. Přiletěly novinky o možné vakcíně a zotavování najednou vedla pestrá směsice firem postávajících dosud v pozadí. Dlouho trvalo, než na jejich vzestup došlo.

Tak zvané hodnotové akcie, což jsou obvykle firmy v těžkých odvětvích obtěžkané aktivy a dalším majetkem, zažily šílenou dekádu, ve které zaostávaly za americkým akciovým trhem o více než 90 procentních bodů. Následkem byla krize důvěry ze strany některých správců fondů, kteří si kladli otázku, jestli jejich konstrukce pro hodnocení firem v digitální éře ještě funguje. Jejich obavy jsou ale na místě: Toto schéma je potřeba poupravit tak, aby reflektovalo ekonomiku, ve níž mají větší váhu nehmotná aktiva a externality, píše list The Economist.

Hodnotové investování bylo skoro sto let dominující ideologií ve financích. Jakkoli v průběhu času sice doznalo změn, obvykle na firmy pohlíží konzervativně, větší váhu klade na jejich aktiva, toky hotovosti a historii a méně na jejich investiční plány či trajektorii.

Toto přesvědčení má svoje kořeny ve 30. a 40. letech minulého století. Benjamin Graham tehdy tvrdil, že investoři musejí vyskočit z doby před rokem 1914, kdy kapitálovým trhům dominovaly dluhopisy železničních společností a obchodování na bázi neveřejných informací. Místo toho navrhoval vědecký přístup, spočívající ve vyhodnocování účetních rozvah firem a vyhledávání špatně ohodnocených akcií. Tyto myšlenky zpopularizoval a aktualizoval jeho žák Warren Buffett, zatímco se ekonomika koncem 20. století přesouvala směrem k producentům spotřebního zboží a financím.

Dnes jsou ukazatele hodnoty zaintegrované v počítačích, které pořádají hon na „faktory“ zvyšující návratnost.

Problémem je, že hodnotové investování mívá chabé výsledky. Pokud jste si před deseti lety koupili hodnotové akcie za 1 USD, dnes by dosáhly na 2,50 USD, jenomže akciový trh jako celek by měl hodnotu 3,45 USD a 4,65 bez hodnotových akcií. Tvrdě zaostávala i Buffettova Berkshire Hathaway. Ta se sice snažila o modernizaci, jenomže hodnotové investování často vytváří zpět-hledící portfolia a Berkshire tak ve výsledku do velké míry nástup technologií promeškala. Obchodní model odvětví správy aktiv je pod tlakem, což vysvětluje i tento článek The Economist. A pod palbou je teď i jedna z jeho nejstálejších filosofií.
Hodnotoví investoři mohou tvrdit, že se stali obětí bubliny na akciovém trhu a že čas jim nakonec dá za pravdu. Hodnotovým strategiím se naposledy nedařilo v letech 1998-2000 před krachem dot-com bubliny. Akciové trhy dnes doopravdy vpadají draze. Spolu s tím ale v ekonomice probíhají dvě hlubší změny, se kterými se hodnotové schéma pořád vypořádává jen obtížně.

Prvním je nárůst nehmotných aktiv, která nyní představují více než třetinu veškerého amerického podnikatelského investování. Řeč je o datech nebo výzkumu. Firmy považují tyto náklady spíše za výdaje než za investice, které vytvářejí aktiva. Někteří sofistikovaní institucionální investoři se pokoušejí o jisté očištění, je ale pořád jednoduché špatně odhadnout, kolik firmy reinvestují, a do jaké míry je jejich schopnost silných reinvestic s vysokou úrovní návratnosti důležitá pro jejich dlouhodobou výkonnost.

Druhou změnou je narůstající význam externalit, tedy nákladů, za které jsou firmy zodpovědné, ale nechtějí je platit. Hodnotová doktrína dnes naznačuje, že byste se měli navézt do automobilových firem a těžařů ropy. Jenom vyhlídky těchto firem se odvíjejí od možné zátěže plynoucí z jejich uhlíkové stopy, což je náklad, který se může zvyšovat s přísnějšími pravidly pro emise a stále rozšířenějšími daněmi z uhlíku.

Úskalí hodnotového investování a skepse jsou stejně relevantní jako kdysi, obzvláště vzhledem k tomu, jak našlehaně trhy vypadají. Mnoho investorů je ale teprve na počátku úvah o tom, jak zajistit vyhodnocování nehmotných aktiv a externalit společností. Úkol je to pracný, pokud se ho ale zhostí správně, mohl by management aktiv získat novou vzpruhu a mohl by pomoci zajišťovat, že kapitál bude alokován efektivně.

Graham ve 30. a 40. letech minulého století popsal, jak jsou staré investiční struktury už z módy. Čas na další upgrade.

Zdroj: The Economist

 
 

Čtěte více:

Damodaran: Úpadek hodnotového investování
27.10.2020 6:35
Profesor financí a známý valuační odborník Aswath Damodaran podle svýc...
Jan Bureš: Jak trhy zareagují na výsledek amerických voleb?
05.11.2020 17:38
Jako nepravděpodobnější scénář v tuto chvíli vypadá demokratický kandi...
Investiční tip Simon Property Group: Do nákupních center se vrací naděje
12.11.2020 6:28
Simon Property Group je největším provozovatelem obchodních a nákupníc...
Spojené státy omezují americké investice do čínských podniků
13.11.2020 8:40
Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa představila opatře...
Buffett ve třetím čtvrtletí: Prodej části akcií Apple, nákup Pfizer, Merck, Bank of America nebo GM
17.11.2020 12:54
Společnost Berkshire Hathaway patřící miliardáři Warrenu Buffettovi pr...

Váš názor
  • Tak nevím
    19.11.2020 10:08

    Jsem zvědav, jak bude jednou civilizace žít z dat, jíst data, pít data, vozit se v datech, léčit se daty, bydlet v datech apod. Budeme datová civilizace, prosící Čínu o dodávky jídla a zimních bot. Samozřejmě vše 5G on-line. Mimochodem tuto situaci jsme nedávno zažili, kdy jsme Čínu na kolenou prosili o prostý hadr na hubu a oficiálně jej na letišti vítali, protože nám super mobilní hight-tech karanténa či e-rrouška byly jaksi na prd. Holt vědomostní ekonomika.
    big brother
Aktuální komentáře
25.01.2021
22:03Nevýrazný start do nového týdne, Gamestop se může zapsat do učebnic o spekulacích  
17:50Tři trochu přehlížené rysy čínské ekonomiky
17:42Akcie odpoledne rychle padají, peníze rotují do dluhopisů  
16:29I kdyby trh stagnoval, lze profitovat na rotaci
16:12Moderna hlásí účinnost své vakcíny proti mutaci z Británie a JAR
15:09Odhad výsledků O2: Zisk ve 4Q zřejmě lepší, výnosy zhruba nastejno  
13:412021 jako opak roku 2020
12:23Týdenní výhled: Virus vs fiskální podpora  
11:53UNICAPITAL Invest III a.s. - Oznámení o výplatě úrokových výnosů
11:36Ifo: Podnikatelská nálada v Německu je nejslabší za půl roku
11:08Úvod týdne vychází lépe dolaru a dluhopisům než akciím, Prahu však táhne výš Moneta  
10:43Wall Street zaplavují akcie firem založených jen pro akvizice
9:49Petr Dufek: Nižší důvěra v ekonomice
9:14Důvěra v ekonomiku se nelepší, zůstává hluboko pod dlouhodobým průměrem
9:06Rozbřesk: Loňský německý HDP zřejmě překvapí pozitivně, start do 2021 ale bude slabší
8:48Burzy ráno zřejmě zamíří nahoru. PPF chce opět jednat s Monetou o spojení s Air Bank  
8:43Čína se stala největším příjemcem přímých zahraničních investic
7:38Analytik: Navržené podmínky transakce Moneta - PPF nevnímáme symetricky výhodné pro obě strany  
24.01.2021
15:02Project Syndicate: Nevyhnutelnost německých stimulů
9:26Víkendář: ESG vynáší, pozor na greenwashing

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
0:00Kimberly-Clark Corp (12/20 Q4, Bef-mkt)
7:00Koninklijke Philips NV (12/20 Q4)
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo