Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
V Británii za tři měsíce ztratilo práci rekordních 370.000 lidí

V Británii za tři měsíce ztratilo práci rekordních 370.000 lidí

15.12.2020 14:44
Autor: ČTK

V Británii v tříměsíčním období do konce října přišlo o práci rekordních 370.000 lidí. Míra nezaměstnanosti se zvýšila na 4,9 ze 4,8 procenta v předchozím tříměsíčním období do konce září. Oznámil to dnes britský statistický úřad (ONS). Nárůst míry nezaměstnanosti byl ale méně výrazný, než očekávali analytici. Ti v anketě agentury Reuters předpovídali zvýšení na 5,1 procenta.

K růstu míry nezaměstnanosti přispěly přípravy britských podniků na to, až skončí platnost státního programu na podporu zaměstnanosti, který se ale vláda nakonec rozhodla prodloužit až do března příštího roku.

"Celkově vidíme pokračování současného trendu v podobě dalšího ochabování trhu práce," uvedl ředitel ekonomických statistik ONS Darren Morgan. Upozornil, že podle nejnovějších měsíčních údajů byl počet zaměstnanců na výplatních páskách v listopadu o více než 800.000 nižší než v únoru, tedy v období před začátkem pandemie. Více než třetina tohoto poklesu připadala na pohostinský sektor, který byl obzvlášť tvrdě zasažen šířením koronaviru.

Státní program na podporu zaměstnanosti měl původně vypršet na konci října a ministr financí Rishi Sunak výzvy k jeho prodloužení nejprve odmítal. Druhá vlna šíření koronaviru ho však přiměla, aby program na poslední chvíli prodloužil o jeden měsíc. Krátce poté následovalo prodloužení programu až do konce března.

"Poskytne to záchranné lano pro mnoho pracovních míst během obtížných zimních měsíců. Velkou otázkou však zůstává, co se bude dít potom," uvedl hlavní ekonom podnikatelského sdružení Institute of Directors Tej Parikh. Zároveň vyzval vládu k novým opatřením na podporu tvorby pracovních míst, například ke snížení příspěvku zaměstnavatelů na sociální pojištění pracovníků. Upozornil, že jistou naději přináší zahájení očkování proti koronaviru, to však podle něj automaticky neodstraní škody, jež pandemie napáchala v podnikatelském sektoru.

Britská centrální banka předpokládá, že míra nezaměstnanosti pravděpodobně dosáhne svého vrcholu ve druhém čtvrtletí příštího roku, ve kterém by se mohla vyšplhat na téměř osm procent. Před začátkem koronavirové krize přitom sestoupila až na 3,8 procenta, nejníže od roku 1975.

Britská ekonomika nyní kromě pandemie covidu-19 čelí nebezpečí, že se Londýnu nepodaří uzavřít s Evropskou unií dohodu o uspořádání vzájemných obchodních vztahů od příštího roku.


Čtěte více:

Sumner: Bankéři penězům nerozumí a fiskální politiky by nemuselo být vůbec třeba
15.12.2020 14:41
Existuje určitá skupina lidí, která se domnívá, že pokud chcete vědět,...
Rozbřesk: Vláda zpřísňuje opatření, koruna však zůstává v klidu a vyhlíží ČNB
15.12.2020 9:06
Kvůli zhoršující se pandemické situaci vláda opět zpřísňuje opatření. ...
Mezinárodní agentura pro energii zhoršila výhled poptávky po ropě
15.12.2020 11:24
Zahájení očkování proti novému koronaviru nepovede k rychlému odstraně...
Petr Dufek: Volná pracovní místa napříč Unií ubývají
15.12.2020 12:51
Kovidová krize krátí pracovní místa, ale situace na evropském pracovní...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
13.06.2026
9:03Víkendář: Chce Čína dotacemi a exporty dosáhnout i „poslušnosti“ jiných?
12.06.2026
22:00Největší IPO historie SpaceX jde na burzu  
17:14Hodnota akcií SpaceX a „valuační“ informační šum
15:38Centrální banky se posouvaly k merkantilismu, zvyšovaly proto nákupy cenných papírů
15:15SpaceX: Co všechno potřebujete vědět o největším IPO v historii Wall Street  
13:58Adobe roste, ale akcie klesají. Investoři se obávají slabší monetizace
12:19Perly týdne: Erin Brockovich jde proti datovým centrům a Britové přehodnocují brexit
10:38Pád ropy poslal akcie i dluhopisy vzhůru. Čeká se na start SpaceX  
10:28Michl: ČNB může zvýšit sazby už příští týden. Musí bojovat s jádrovou inflací  
8:45Rozbřesk: ETS 2 se rýsuje. Stabilnější trh, ale citelný dopad na domácnosti
8:41SpaceX mění historii, Trump ustoupil od útoku na Írán a ČNB může zvýšit sazby  
6:02Trhy se posouvají směrem ke kasinu a retailoví investoři nejsou „hloupými penězi“
11.06.2026
17:19Většina trhu je z jednoho pohledu „levná“. Z druhého „drahá“
15:30Goldman Sachs: Capexy Oraclu sice investory vyděsily, ale část trhu z nich těží  
14:52ECB podle očekávání zvýšila úroky, depozitní sazba je na 2,25 procenta
13:45OpenAI zvažuje výrazné zlevnění tokenů. Chce tím předskočit Anthropic
12:16Oracle doručil silná čísla, trh ale znervóznily obří investice do umělé inteligence  
11:56Mercedes se dohodl s firmou Tytan na spolupráci při výrobě systémů proti dronům
11:06Vyšší investice Oraclu do datacenter děsí investory. Akcie reagují poklesem  
10:27Akcie naznačují obrat vzhůru, zatímco se čeká na ECB a další inflační čísla  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data