Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Respirátory budou povinné od čtvrtka, vláda prodloužila Antivirus

Respirátory budou povinné od čtvrtka, vláda prodloužila Antivirus

23.02.2021 8:19
Autor: ČTK

Epidemická situace v Česku je dál nepříznivá, ve vnitřních veřejných prostorech či na zastávkách MHD proto budou od čtvrtka povinné respirátory či zdvojené roušky. Výjimku mají děti do 15 let, pro lidi v nouzi budou roušky zdarma rozdělovat potravinové banky. Vláda také prodloužila do konce dubna program Antivirus pro firmy zasažené dopady koronaviru, chystá úlevy ze zdravotního pojištění za testování zaměstnanců. Kabinet nadále počítá s částečným návratem dětí do škol počínaje 1. březnem, zakázku na dodávku testů pro školáky nezrušil.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) původně avizoval, že lidé budou muset respirátor či jinou kvalitnější ochranu dýchacích cest před nákazou nosit na frekventovaných místech už od včerejší půlnoci. Od čtvrtka bude povinnost platit v obchodech, provozovnách služeb, na zastávkách či v prostředcích hromadné dopravy, ve zdravotnických ambulancích nebo pro zaměstance v pobytových zařízeních sociálních služeb. Kvalitnější ochrana dýchacích cest bude vyžadována také v autech, s výjimkou pro členy jedné domácnosti.

Také další výjimky budou podobné jako dosud, tedy pro ústavní činitele, řidiče veřejné dopravy, účastníky soudů, snoubence při svatebním obřadu, herce a tanečníky, moderátory, sportovce nebo při práci v zátěži teplem. Pro děti do 15 let stačí od čtvrtka chirurgické roušky, podomácku vyrobené látkové roušky ale nejsou možné. Respirátory pro ně nejsou povinné, protože na jejich obličeje nejsou k dispozici.

Doma vyrobenou látkovou roušku lze nosit ještě do konce února v ostatních vnitřních prostorech budov mimo bydliště či ubytování a venku blíže než dva metry k lidem mimo vlastní domácnost, od března bude i tam povinná nejméně zdravotnická obličejová maska, upřesnil Blatný. Respirátory třídy FFP2 nebo KN95 jsou nyní na řadě míst kvůli enormnímu zájmu vyprodané, podle výrobců je jich ale dost a problém je v distribuci.

Podmínkou pro začátek návratu dětí do škol od března je podle ministra zdravotnictví distribuce antigenních testů a platnost pandemického zákona. Zakázku na dodávku testů pro školáky kabinet nezrušil, i když to o víkendu kvůli nejasnostem požadoval premiér Andrej Babiš (ANO). K pandemickému zákonu chce vláda na úterní schůzce s opozicí slyšet, zda platí dohoda, že ho Senát nevrátí do Sněmovny. Někteří senátoři chtějí zákon přepracovat v návaznosti na verdikt Ústavního soudu, podle nějž musí být opatření proti epidemii řádně zdůvodněna a kompenzována.

V Česku má podle Sněmovny s účinností pandemického zákona, a to nejpozději v sobotu 27. února, skončit nouzový stav. Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) ale uvedl, že vláda o prodloužení nouzového stavu nepožádá, a pokud pandemický zákon nezačne platit včas, kabinet využije pro vyhlášení protiepidemických opatření zákon o veřejném zdraví.

K plánu na testování ve firmách kabinet potřebuje upřesnit konečné vyúčtování, vrátí se k němu ve středu. Stát je připraven prostřednictvím úlev ze zdravotního pojištění hradit až čtyři testy na zaměstnance za měsíc, řekl ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). Masivní testování ve firmách žádá jako způsob boje proti epidemii část opozice.

Z dočasného programu Antivirus, který vláda prodloužila do konce dubna, stát proplácí mzdy či náhrady mezd lidem v uzavřených provozech, v karanténě či při omezení výroby. Od března by se ale peníze nově měly vyplácet jen na pracovníky, kteří jsou ve firmě aspoň tři měsíce.

K rozhodnutí Ústavního soudu, který jako neústavní zrušil část dříve platných vládních usnesení týkající se omezení maloobchodu a služeb, Havlíček uvedl, že vláda bude příště výjimky z restrikcí velmi důkladně zdůvodňovat. Soudu vadil mimo jiné výběr prodejen, které mohly zůstat v provozu a které musely zavřít. Nález soudu nehovoří o odškodnění a kompenzace jsou hlavně v maloobchodu na dobré úrovni, řekl ministr.

Odboráři navrhli zavedení takzvaného lockdownu v Česku, a to na deset dní kolem Velikonoc na přelomu března a dubna. Celostátní uzávěra by podle nich mohla zpomalit šíření viru a ulevit přetíženým nemocnicím. "Situaci považujeme za neuvěřitelnou. Vše doprovází chaos," řekl po jednání tripartity předák Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula.

V Česku se už téměř dva měsíce proti covidu očkuje, podle kritiků vlády ale zdaleka ne tak rychle, jak by bylo možné. Tento týden dorazí do Česka dalších 196.000 dávek vakcíny proti nemoci covid-19, příští týden o 20.000 méně. Do tří nejpostiženějších krajů, Karlovarského, Královéhradeckého a Plzeňského, půjde navíc 3510 dávek vakcíny od firmy Pfizer/BioNTech. Zdravotníci v zemi dosud aplikovali více než 545.000 dávek, k ochraně před covidem-19 jsou třeba dvě dávky, které dosud dostalo na 207.000 lidí. Ti by podle nových pravidel od března nemuseli po kontaktu s nakaženým do povinné karantény.

Statistiky sledující šíření koronaviru ukazují, že nákaza nepolevuje. V neděli laboratoře v Česku odhalily dalších 4002 pozitivních testů, zhruba o 1100 případů víc než před týdnem. Podíl nově nakažených na počtu provedených testů stoupl na 40,6 procenta, vyšší byl naposledy 9. ledna. V nemocniční péči bylo o víkendu kolem 6000 lidí s onemocněním covid-19, pacientů ve vážném stavu ubývá jen mírně, v neděli jich bylo 1263.

V uplynulém týdnu prokázaly laboratoře pozitivitu u více než 66.400 lidí. V mezitýdenním srovnání to bylo o 13.000 případů více. I tak podle Blatného Česko zatím není v situaci, kdy by muselo přijímat drakonická opatření. Přijmout by se musela, pokud se nemocnice dostanou do situace, kdy budou muset zastavit veškerou jinou než intenzivní péči. Nemocnice podle něj ještě nějakou, byť minimální, kapacitu mají.


Čtěte více:

Bitcoin od počátku pandemie zdražil o 450 %. Dnes ale ztrácí výšku
22.02.2021 15:44
Nejrozšířenější kryptoměna bitcoin zvýšila od konce loňského února, kd...
CNBC: Evropské banky pandemii zvládají, ale čekají je těžké úkoly
22.02.2021 16:27
Evropské banky zatím pandemii ustály dobře, na rozdíl od finanční kriz...
Tržní kryptozoologie
22.02.2021 18:35
Nedávno jsem poslouchal rozhovor s panem Ing. Jaroslavem Marešem (s ma...
Centrální banky již čelí hrozbě rostoucích výnosů
22.02.2021 16:47
Reflační obchody dnes zažily na australských dluhopisových trzích náva...
ČNblog: Jsou úvěrová rozpětí dluhopisů dobrým měřítkem jejich kreditního rizika?
23.02.2021 6:08
S rozšířením koronavirové pandemie mimo Asii na jaře loňského roku ...

Váš názor
 • stát v čr neexistuje
  24.02.2021 10:37

  to skoro vypadá, že v čr stát přestal existovat a byl nahrazen chobotnicí a davy státních zaměstnanců naprosto bezcíle sedí doma na home office nebo vymýšlí další a další programy na obohacení mafie co tomu šéfuje, může mi někdo vysvětlit jak se kvalifikuje nová firma do Antivirusu ? to jako si někdo v lednu založí restauraci najme 20 číšníků zažádá o dotaci na mzdy a státní svi...ě mu ji nez kontoly schálí ???? fuj
  Mike
  • Re: stát v čr neexistuje
   24.02.2021 11:00

   Taky mám takový pocit. A nejsem v okolí sám.
   Ten, který tančí s papoušky
  • Re: stát v čr neexistuje
   24.02.2021 10:43

   Ne. Musí mít minulost.
   Velkamedvědice
 • To nepochopíš ...
  24.02.2021 9:57

  https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=780529182590229&id=100018994622935&sfnsn=wa
  Kočičák
  • Re: To nepochopíš ...
   24.02.2021 10:22

   ANOsekta nepustí nic, z čeho nekoukají provize, nebo kšeft pro jejich guru...
   qwer
  • Re: To nepochopíš ...
   24.02.2021 10:08

   Jsem to stopnul. To je on říkal, že na MZ byl a oni ho prostě poslali pryč, protože prostě k tomu nemá papíry. A takhle je to ve zdravotnictví se vším. Stačí se podívat pořádně, jak se auditují nemocnice. Že to lůžko neunese pomalu normálního chlapa? No a? Je na to papír? Je.
   Ten, který tančí s papoušky
   •  
    24.02.2021 10:18

    Co jako budou dělat při... nemusí jít o žádný vojenský konflikt... třeba havárii, kde prostě bude hromada zraněných a budou se muset někam dát. Jako přijede sanitka, metrákový chlap se naloží, do nemocnice, tam ho přesunou na lůžko a prrd.
    Ten, který tančí s papoušky
   •  
    24.02.2021 10:13

    Jj, to je hnus velebnosti!
    Kočičák
    • Ikea
     24.02.2021 10:27

     Ale ono se tomu není čemu divit. Ty ženské se to prostě nenaučily třeba vůbec. Támhle furt tahají krámy z Ikea, na které stačí fouknout a rozpadnou se. Jim to stačí. A pak jsou udivené. Ony normálně řeší, že třeba mají tlustou ženskou a že problém... aha. A normální chlap problém nebude?
     Ten, který tančí s papoušky
   •  
    24.02.2021 10:09

    Tenkrát spadl na ženskou rentgen. Prostě se to rameno utrhlo. Každý normální chlap pozná, že něco je šajze, že tam je málo materiálu, atd. Ale voe je na to přeci papír, ne?
    Ten, který tančí s papoušky
 • Astra Zeneca
  24.02.2021 8:49

  zkrátí EU dodávky vakcíny pro druhé čtvrtletí o polovinu !!! A co na to Brusel? Uvali sankce na Ruské oligarchy jako odvetu za Navalneho :-).
  g5
  • Re: Astra Zeneca
   24.02.2021 10:45

   Ivane.Ty bys nechal Navalného poravit. To je jasné. A zdůvodnil bys to vakcínami. No holt krámec.
   Velkamedvědice
   •  
    24.02.2021 10:57

    Když budou v Rusku chtít, tak jej popravi. S tím nikdo nehne.
    g5
  • Re: Astra Zeneca
   24.02.2021 10:12

   Stejně se nám to potom válí na skladě a neočkuje se s tím. Šetříme si to na horší časy. :-) Ale tobě stejně leží na srdci jen blaho Ruska a ne Česka, tak ti to může být jedno ne..?
   qwer
   • Vakcína se šetří
    24.02.2021 10:34

    No, to ze sebe Blatný fakt udělal bl...
    Ten, který tančí s papoušky
    • Re:
     24.02.2021 10:37

     A tak to už ze sebe udělal hned při nástupu, jak zatloukal ten podpis pod peticí proti Babišovi. A pak mu jde dělat rohožku. Nechápu tyhle lidi...
     qwer
     •  
      24.02.2021 11:02

      Nejlepší bylo, jak začal argumentovat, že je v první řadě lékař. Aha, tak proč dělá krizového manažera? Asi jsem ale blbej a nepochopil jsem to. Snad musí vědět, že se tohle hodně často vylučuje. Zase tak mladý není.
      Ten, který tančí s papoušky
     •  
      24.02.2021 10:50

      Ano, politici jsou neschopní. Od Bruselu až po Prahu. Vypadá to, že Britové vypadli z EU za 5 minut 12. Politiky mají zřejmě schopnější než celá EU dohromady a proto jim všichni z kontinentální Evropy koukáme v proockovanosti na záda.
      g5
   •  
    24.02.2021 10:29

    Proč Brusel neuvali sankce za nedodržování smluv ohledně dodávek vakcín (které mimochodem netransparentne tají) za jejich neplnění? Proč kvůli nevymahani těchto smluv mají umírat lide? Mrtvým budou houby platné sankce na pár ruských oligarchu.
    g5
    • G5
     24.02.2021 10:46

     Kdybys měl mozek, což nemáš. nepletl bys páté přes deváté.. O té vakcíně píšeš desetkrát deně jako osel.
     Velkamedvědice
 • Jak to vidí odborník?
  23.02.2021 21:59

  https://www.denik.cz/zdravi/koronavirus-mutace-horejsi-rozhovor-20210223.html
  g5
 • Vynikající sovětský trojský kůň - Sputnik V
  23.02.2021 13:33

  redaktor ČT: Ve slovenské vládní koalici se diskutuje o očkování. Je pro vás osobně přijatelnější neschválená vakcína, Sputnik V, než čekání na nasmlouvané vakcíny přes EU? předseda vlády SR Matovič: "Jsem toho hlavním zastáncem. Raději bych šel do Sputniku V než čekat na dodávky, které nepřichází. A pokud bychom mohli mít naočkováno o 10 procentních bodů víc lidí než bez Sputniku, raději bych šel touto cestou." redaktor ČT: Dal byste Slovákům možnost vybrat si, zda chtějí Sputnik V, nebo AstraZenecu? předseda vlády Matovič: "Samozřejmě. Při neregistrované vakcíně by měli lidé právo ji odmítnout."
  Špaček
  • Re: Vynikající sovětský trojský kůň - Sputnik V
   24.02.2021 9:01

   Ale ono to technologicky vyjde tak nějak nastejno. Astra nebo Sputnik. Támhle sice plácal, že by se to nemělo míchat, ale nějaký důkaz? Ne.
   Ten, který tančí s papoušky
   •  
    24.02.2021 9:38

    Technologicky snad, ale politicky to vychází jinak. Ukrajinský prezident Zelenskyj si posteskl, jak ponižující je stát před Bruselem s nataženou prázdnou rukou. Jednání o dodávkách Sputniku si politická reprezentace Ukrajiny zakázala a tak alespoň vyjednala dodávky vakcín Sinovac s vynikajícími členy politbyra ústředního výboru Komunistické strany Čínské lidové republiky. Na Donbase se Sputnikem očkuje.
    Špaček
    • Zlé jazyky
     24.02.2021 9:40

     Zlé jazyky říkají, že za to všechno můžou Francouzi, kteří prostě furt lobbovali svoji vakcínu, se kterou to dopadlo, jak dopadlo.
     Ten, který tančí s papoušky
 • Tož tak
  23.02.2021 12:19

  Přehánět zveličovat je vlastnost veřejného sektoru. Na podzim se tady v nemocnici hroutili když bylo 1200/100tis. a dostali se do zpráv na AlJazeere. Teď je tady 300/100 a hroutí se zase. Pří třetině ehm ehm. Vedlejší nemocnice měla tehdy taky tolik a dostala se aspoň do zpráv v Čr a taky se zase hroutí a nemají ani 300. Že zacpávání huby těžko něco vyřeší když je fakticky prokázáno že se to ze vzduchu nechytá. Viz německý experiment s koncertem kde se nikdo nenakazil. Kluci z vlády razí Víc roušek víc adidas. Odboráři jsou další mimoni. Nejvíc se to rozšíří když lidi mají volno. Svátek Václava, Vánoční svátky a teď prázdniny a lyžování jak minulý rok. Jak jsem psal skoro před rokem. Před každým vchodem/východem umístnit kádě se savem a máchat v tom ruce.
  HenryFord
  • Re: Tož tak
   23.02.2021 12:37

   S tím mácháním rukou v Savu se bohužel mýlíš. Respirační nemoci se nešíří rukama ale vzduchem. To je holý fakt. Pokud máš koronavir na ruce, nic se neděje. Pokud se ti dostane do žaludku nic se neděje. Pokud se ti dostane do plic, máš problém. Podle vědecké studie WHO (To je ta, kterou neměl Trump moc rád, protože je příliš proCovidová) , může za přenos pomocí rukou a dotyků jen 0,5% z celkového počtu onemocnění. Takže nula nula nic. Na rukou máš vždy statisíce druhů různých druhů virů, na které si tak buduješ imunitu. Vždy to tak bylo a vždy to tak bude. Mytí rukou má smysl po práci, před jídlem, ale to tak bylo odjakživa. Tím, že si teď budeš mít ruce 3x častěji, nebo si je desinfikovat Savem, se šíření koronaviru nijak nesníží. Nemá na to vliv. Ale když ono se to 3R nebo 4R tak krásně poslouchá...
   qwer
   • Ano
    24.02.2021 9:42

    Kůže je totiž docela dobrý skafandr. Dokonce NASA a spol. už dekády experimentují s tím, že ve vakuu by stačil i jen nějaký lehký oblek. Fakt se nikomu nenafoukne a nerozprskne hlava či nevylezou oči z důlků jako v Total Recall.
    Ten, který tančí s papoušky
   •  
    23.02.2021 13:00

    Když se to dotykem nepřenáší, tak proč zkoumali jak dlouho to přežije na různém povrchu. Proč Čina tvrdila že se to k nim dostalo znovu ze zmrazených ryb co přijeli z Evropy? Asi ryby těžko rozprašovali.
    HenryFord
Aktuální komentáře
03.03.2021
18:07Volkswagen v zásadním bodu valuace...a jeho CEO tweetuje
17:29Strmý nárůst výnosů už akcie neunesly, ropa stoupá  
17:22Reálné sazby implikují pokles valuací. Zachrání trh zisky?
16:21Německá centrální banka poprvé od roku 1979 rozpočtu nepřispěje
16:03Ministr: Britská ekonomika se vzpamatuje dříve, než se čekalo
15:45Čínské zaostření na možné bubliny je pro akciové trhy varovným znamením
14:41MF dnes prodalo při velkém zájmu dluhopisy za 25 miliard korun
14:26Havlíček: Textace tendru na nový blok Dukovan bude během několika týdnů
13:54Jak správně zdanit příjmy z cenných papírů za rok 2020? - druhá část
13:37Reuters: OPEC+ zvažuje, že těžbu ropy zatím nezvýší
13:17Veeva reportuje konzervativní výhled (komentář analytika)  
12:48Komentář: Avast překonal náš odhad pro výsledek EBITDA a čistý příjem  
11:50IHS: Eurozóna je téměř jistě v recesi, aktivita dál klesá
11:01Reuters: Drobní investoři dál riskují a dělají z akcií SPAC řešeto
10:48Další obrat akcií přináší růst, výnosy však míří rychle nahoru  
9:59Vesmírná společnost SpaceX postaví závod v Texasu
9:06Rozbřesk: Největší propad ekonomiky v novodobé historii
8:55Avast mírně zvýšil tržby, ropa čeká na zasedání OPEC a futures se zelenají  
8:44Šéf Disney: Přístup diváků k novým filmům se asi navždy změnil
8:31Avast loni mírně zvedl zisk EBITDA i tržby a dle CEO Vlčka položil dobré základy výkonu v roce 2021

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Dialog Semiconductor PLC (12/20 Q4, Bef-mkt)
Dollar Tree Inc (01/21 Q4, Bef-mkt)
Kuehne + Nagel International AG (12/20 Q4)
Marvell Technology Group Ltd (01/21 Q4, Aft-mkt)
Okta Inc (01/21 Q4, Aft-mkt)
PL - Jednání NBP, základní sazba
Shop Apotheke Europe NV (12/20 Q4, Bef-mkt)
Snowflake Inc (01/21 Q4, Aft-mkt)
Splunk Inc (01/21 Q4, Aft-mkt)
Vivendi SE (12/20 Q4, Aft-mkt)
8:30Stellantis NV (12/20 Q4)
14:15USA - Změna zaměstnanosti (ADP)
16:00USA - Index ISM ve službách