Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Tržní kryptozoologie

Tržní kryptozoologie

22.02.2021 18:35

Nedávno jsem poslouchal rozhovor s panem Ing. Jaroslavem Marešem (s malířem Jirkou Houskou) o kryptozoologii. A někdy v té době jsem také četl úvahu amerického monetaristy prosazujícího cílení nominálního produktu Scotta Sumnera. Ta se ale netýkala monetární politiky přímo – zaměřila se na bubliny. S tím, že podle pana Sumnera nic takového jako bubliny neexistuje. Existuje yetti, ale bubliny ne? Dnes trochu odlehčeně o (ne)existenci bublin a na závěr čistě praktický pohled na predikovaný růst hlavních světových ekonomik.

1. Kryptidy a bubliny: Podle Wikipedie je kryptozoologie „ obor zoologie zkoumající živočichy, o kterých neexistují nezvratné důkazy, ale jejichž existenci naznačují zprávy domorodců, pozorování cestovatelů, historické záznamy, legendy, apod. Mnozí zoologové kryptozoologii jako vědu neuznávají. Někteří skeptici ji dokonce označují za pseudovědu. Na druhou stranu, značné množství kryptozoologů jsou profesionálními zoology“. Živočichové, jimiž se kryptozoologie zabývá, jsou označováni jako kryptidy. Mezi ně patří například pouštní „červ“ olgoj chorchoj, či himálajský opočlověk yetti.

Jak jsem uvedl, pan Sumner se domnívá, že žádné bubliny ve skutečnosti neexistují. Nebyly by tedy ničím, co evidentně existuje, maximálně tak kryptidem, který je mnohými zkoumám a probírán, ale nikdo jej vlastně nikdy pořádně neviděl. A podle pana Sumnera není divu, protože neexistuje. Popravdě řečeno jsem jeho argumenty tak úplně nepochopil, respektive to, co jsem pochopil, se mi nezdálo úplně přesvědčivé. Nicméně některé jiné úvahy tohoto ekonoma čtu rád pro jejich kombinaci logiky a ochoty jít za hranice toho, co je obecně přijímáno. Nemá tedy s neexistujícími bublinami pravdu? Jaké jsou vlastně důkazy o jejich bytí?

2. Důkaz existence prázdnoty - grafy:
Když se vydáme hledat důkazy bublin, můžeme si na začátku uvědomit určitý paradox, který třeba u olgoje chorchoje nenalezneme: Výraz bublina je v souvislosti s investičními aktivy používán právě proto, že bublina je prázdná. Tedy že u daného aktiva není hodnota odpovídající jeho ceně na trhu. Hledáme tak důkazy existence té, jejíž podstatnou je prázdnota, neexistence. Tuto linku úvahy směřující buď k nedualitě, či k J. D. Cimrmanovi a jeho filozofii externismu ale zastavme a vydejme se povrchnějším směrem (možná jen s dodatkem, že náš velikán měl o existenci yettiho velmi jasno).

Možná nejčastějším „důkazem“ bublin na akciích je takzvané Shillerovo PE, které porovnává ceny akcií s cyklicky vyhlazenými zisky posledních let. V následujícím grafu vidíme, že toto PE nad historický průměr vystřelilo mimo jiné na přelomu tisíciletí, kdy svého maxima dosahovaly valuace zejména technologických titulů. Pak kleslo až mírně pod průměr, aby se ale zase začalo zvedat a nyní se opět nacházíme na historicky mimořádně vysokých úrovních.

bublina akcie Shiller PE

Zdroj: Twitter

Se Shillerovým PE je podle mne ale pár problémů a většinou tu s ním proto neoperuji. Došlo totiž k posunu v účetních standardech, které jej mohou již delší dobu zkreslovat (relativně k předchozím hodnotám). A jak jsem poukazoval nedávno, i jednoduché PE může nyní mást, protože poměr cen k tomu, co firmy skutečně vydělají (toku hotovosti) není z historického hlediska tak našponován jako poměr cen a zisků.


3. Důkaz existence prázdnoty - experiment: Existuje něco objektivnějšího než třeba porovnávání valuací s historií a podobné metody, které ryzí důkazy (ne)existence bublin nepřináší? Stále totiž můžeme třeba tvrdit, že rok 1999 byl jen takovým yettim a ne objektivní bublinou (to, že trh následně prudce oslabil, také není nenapadnutelným důkazem).

To nejlepší, na co jsem byl schopen přijít, je vzpomínka na jednu studii, jejíž název si již nepamatuji, ale jejíž závěry mají podle mne velmi významné poselství. Šlo o to, že skupina lidí byla testována, jak se bude chovat při obchodování s hypotetickým aktivem, u nějž byla jasně dána jeho hodnota. Ne tak, že by se prostě řeklo, že jeho hodnota je třeba 100 dolarů. Ale tak, že na konci obchodního dne toto aktivum s 50 % pravděpodobností vyplatí (třeba) 10 dolarů a s 50 % pravděpodobností nic.

Hodnota tohoto aktiva je s takto nastaveným rámcem a se standardní logikou 5 dolarů. Když ale lidé začali s takovým aktivem obchodovat, jeho cena se nedržela striktně 5 dolarů, ale výrazně se odchylovala směrem nahoru (tedy k 10 dolarům) a až ke konci obchodního dne se dostala na 5 dolarů. Takový na kost osekaný laboratorní pokus tedy podle mě skutečně ukazuje, že bubliny existují – jsme ochotni prodávat a kupovat aktivum za cenu vyšší, než je jeho jasně daná a všemi známá hodnota. I když i zde je skulina – v oné výše zmíněné „standardní logice“. Pan Mareš ve zmíněném rozhovoru připomněl, že ve vědě je třeba mít „pevný, jasný důkaz“. Nic pevnějšího jsem já ohledně bublin nezaznamenal, ale mě to na používání tohoto konceptu asi stačit bude.

4. Růst v následujících letech: Podle posledních projekcí JPMorgan by se americká ekonomika měla v polovině letošního roku dostat nad předchozí trend. A dokonce se od něj utrhávat směrem nahoru (ne náhodou se v souvislosti s možnou fiskální stimulací hovoří o možnosti přepalování). Čínská ekonomika by se po krátkém výletu nad trend měla na něj svrchu nastřelovat. Určitým protipólem jí je Evropa, která se k němu bude docela pomalu dostávat zespodu. Docela zajímavý je pohled na rozvíjející se trhy bez Číny, které by měly podle ekonomů banky zůstat hluboko pod trendem:

Čína ekonomika trend

Zdroj: Twitter


 

Čtěte více:

Jak jde dohromady utlumená inflace a vysoké ceny investičních aktiv?
28.12.2020 6:29
Hlavní ekonom francouzské investiční banky Natixis Patrick Artus tvrdí...
Valuace dot-com éry vyvolávají strach z bubliny u ESG fondů
26.01.2021 12:37
Burzovně obchodované fondy investující do společností s odpovědným pří...
Sumner: Gamestop a neexistence bublin
03.02.2021 11:58
Ekonom John Cochrane má na svém populárním blogu nový příspěvek nazvan...
Anatomie bubliny a návratnost akcií
16.02.2021 17:21
Bublina je každá jiná a všechny jsou zároveň stejné. Prolíná se jimi m...
Michele z JPMorgan: Zapomeňte na bubliny a svezte se na rally
18.02.2021 12:46
Bob Michele má špatnou zprávu pro všechny na Wall Street i mimo ni, kt...
Perly týdne: Hranice bubliny na 4500 bodech, tři podmínky pro kryptoměny a hlad po riziku
19.02.2021 14:22
Fundament, na kterém trh stojí, má podle State Street Global Advisors ...

Váš názor
  • Hodnota tohoto aktiva je s takto nastaveným rámcem a se standardní logikou 5 dolarů.
    22.02.2021 22:03

    Jsem nad tím přemýšlel a nejsem si teda jistý, jestli je na to nějaká "standardní logika" aplikovatelná. Osobně bych k tomu přistupoval trochu "saďácky". První skupina by kšeftovala s aktivem. Každý by dostal třeba deset kusů céček. Druhá skupina by dostala po pěti kusech bílých myšek ke kšeftování. A ta třetí by dostala jenom jedno v podobě svého domova (fajnšmekři si můžou dosadit třeba manželku). Základní paradigma by bylo, že u céček se bude hodnota snižovat. U myšek to třeba bude někde u té poloviny. U domova se bude cena zvyšovat.
    Ten, který tančí s papoušky
Aktuální komentáře
03.03.2021
18:07Volkswagen v zásadním bodu valuace...a jeho CEO tweetuje
17:29Strmý nárůst výnosů už akcie neunesly, ropa stoupá  
17:22Reálné sazby implikují pokles valuací. Zachrání trh zisky?
16:21Německá centrální banka poprvé od roku 1979 rozpočtu nepřispěje
16:03Ministr: Britská ekonomika se vzpamatuje dříve, než se čekalo
15:45Čínské zaostření na možné bubliny je pro akciové trhy varovným znamením
14:41MF dnes prodalo při velkém zájmu dluhopisy za 25 miliard korun
14:26Havlíček: Textace tendru na nový blok Dukovan bude během několika týdnů
13:54Jak správně zdanit příjmy z cenných papírů za rok 2020? - druhá část
13:37Reuters: OPEC+ zvažuje, že těžbu ropy zatím nezvýší
13:17Veeva reportuje konzervativní výhled (komentář analytika)  
12:48Komentář: Avast překonal náš odhad pro výsledek EBITDA a čistý příjem  
11:50IHS: Eurozóna je téměř jistě v recesi, aktivita dál klesá
11:01Reuters: Drobní investoři dál riskují a dělají z akcií SPAC řešeto
10:48Další obrat akcií přináší růst, výnosy však míří rychle nahoru  
9:59Vesmírná společnost SpaceX postaví závod v Texasu
9:06Rozbřesk: Největší propad ekonomiky v novodobé historii
8:55Avast mírně zvýšil tržby, ropa čeká na zasedání OPEC a futures se zelenají  
8:44Šéf Disney: Přístup diváků k novým filmům se asi navždy změnil
8:31Avast loni mírně zvedl zisk EBITDA i tržby a dle CEO Vlčka položil dobré základy výkonu v roce 2021

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Dialog Semiconductor PLC (12/20 Q4, Bef-mkt)
Dollar Tree Inc (01/21 Q4, Bef-mkt)
Kuehne + Nagel International AG (12/20 Q4)
Marvell Technology Group Ltd (01/21 Q4, Aft-mkt)
Okta Inc (01/21 Q4, Aft-mkt)
PL - Jednání NBP, základní sazba
Shop Apotheke Europe NV (12/20 Q4, Bef-mkt)
Snowflake Inc (01/21 Q4, Aft-mkt)
Splunk Inc (01/21 Q4, Aft-mkt)
Vivendi SE (12/20 Q4, Aft-mkt)
8:30Stellantis NV (12/20 Q4)
14:15USA - Změna zaměstnanosti (ADP)
16:00USA - Index ISM ve službách