Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
EU napadne Čínu u WTO kvůli dvěma obchodním sporům týkajícím se dovozu z Litvy a patentových práv

EU napadne Čínu u WTO kvůli dvěma obchodním sporům týkajícím se dovozu z Litvy a patentových práv

07.12.2022 9:54, aktualizováno: 7.12. 11:17
Autor: ČTK

Aktualizováno

Evropská unie se rozhodla postoupit Světové obchodní organizaci (WTO) k posouzení dva spory, které vede s Čínou. Dosavadní jednání s Pekingem o jejich vyřešení nepřineslo výsledky a Evropská komise (EK) nyní žádá o zřízení panelu, který by vynesl verdikt. Jeden případ se týká omezení dovozu z Litvy, druhý praxe, kdy Čína omezuje držitele patentů při uplatňování jejich práv na ochranu inovací před soudem.

Spory EU s Čínou se posouvají od konzultací k obdobě soudního procesu, řekl dnes unijní činitel, který o vývoji informoval novináře. Eskalaci vysvětloval mimo jiné tím, že Peking formalizoval některá neformální opatření učiněná loni a že postup vůči Litvě má dopady na fungování jednotného trhu EU.

Unijní žádostí se má rada WTO pro řešení sporů zabývat na příštím zasedání 20. prosince. Podle zmíněného činitele by WTO mohla výbor zřídit na konci ledna. Navazující proces by pak mohl trvat zhruba rok, "budou-li věci postupovat rozumnou rychlostí".

Eurokomisař pro obchod Valdis Dombrovskis předtím v rozhovoru agentuře Bloomberg řekl, že oba případy mají systémový význam. EU upřednostňovala nalezení řešení za pomoci konzultací, do kterých od začátku roku investovala mnoho času. Jednání však nepřinesla uspokojivé výsledky, dodal Dombrovskis. Konzultace u WTO jsou prvním krokem před podáním žaloby u WTO, málokdy se však podaří spory v rámci konzultací vyřešit.

Eskalace obchodního sporu s Čínou přichází v době, kdy EU své vztahy s touto zemí přehodnocuje. Snaží se také obnovit politické vztahy s Pekingem a chce, aby čínská vláda hrála aktivnější roli prostředníka ve vztazích s Ruskem po jeho invazi na Ukrajinu.

Vzájemné vztahy se začaly zhoršovat od loňského prosince, kdy Čína zavedla opatření proti dovozu zboží z Litvy a dalších výrobků z EU, které obsahují litevské komponenty. Učinila tak poté, co Tchaj-wan otevřel v Litvě svou obchodní kancelář. Spor zasáhl i firmy ze Švédska a Německa, export z Litvy do Číny klesl od ledna do října meziročně o 80 procent.

Čína zakázala dovoz z Litvy buď zablokováním celního odbavení nebo zavedením fytosanitárních požadavků u některých výrobků, včetně hovězího a některého alkoholu. Tyto praktiky zasáhly i další země, například Austrálii a Kanadu.

EU se také stane první jurisdikcí, která požádá WTO o verdikt ohledně opatření, kterými Čína brání společnostem v ochraně jejich patentových práv týkajících se špičkových technologií. Čínské soudy od srpna 2020 vydávají tzv. protižalobní zákazy, kterými chtějí odradit firmy od podání žaloby mimo své hranice za účelem urovnání sporu pod pokutou 130.000 eur (3,2 milionu Kč) denně. EU tyto zákazy považuje za součást snahy Číny zaujmout vyšší pozici v technologickém řetězci, aby mohla prodávat výrobky za nižší ceny. Kromě toho omezuje pravomoci evropských firem chránit důležité vzory pro tvorbu norem.


Čtěte více:

Víkendář: Podle UBS předběhly trhy dobu u Fedu i Číny
27.11.2022 9:17
State Street Global Markets patří mezi ty, kdo se domnívají, že dolaro...
Týdenní výhled: Americká data by se měla zhoršit a v Číně sílí protesty
28.11.2022 13:34
Začátkem nového týdne je třeba věnovat pozornost Číně. Na riziko spoje...
Růst obchodu kvůli slábnoucí poptávce pravděpodobně zpomalí
28.11.2022 16:55
Růst obchodu se zbožím v posledních měsících letošního roku a v roce p...
Pokles aktivity v čínském průmyslu i ve službách v listopadu zrychlil
30.11.2022 8:49
Pokles aktivity v čínském zpracovatelském průmyslu i ve službách v lis...

Váš názor
  • Pouze síla
    07.12.2022 11:29

    People Republic of China rozumí, stejně jako Rusko, pouze síle. Jinak jsme jim pro smích.
    Pracovitý Prosecký
Aktuální komentáře
24.02.2026
22:01Technologické tituly táhly růst akcií  
17:06Bitcoin směřuje k největšímu měsíčnímu propadu od roku 2022  
15:41Citrini Research: AI nahradí kancelářské pozice. To oslabí spotřebu i akciové indexy
14:07Novo Nordisk sníží v USA ceny léků Wegovy a Ozempic až o polovinu
14:06Meta podepsala miliardový kontrakt s AMD. Získá technologie, vliv i možnost stát se velkým akcionářem
12:24Vyhlídky pro německý export se dál zlepšují, panuje ale nejistota kolem cel
12:14Dimon: Část trhu znovu dělá „hlouposti“. Rizika připomínají období před finanční krizí
10:48ČNB schválila prospekt KARO Leather pro přestup na hlavní trh pražské burzy
10:01Nejhorší den za čtvrt století. Akcie IBM potopil nový nástroj Anthropicu
8:57KARO míří na Prime Market, černý AI scénář od Citrini Research otřásl trhy a PayPal centrem zájmu kupců  
8:50Rozbřesk: Úskalí nové hospodářské strategie. Staneme se zemí pro „budoucnost“?
6:04Krugman: Zrušení cel je dobrá zpráva, ale Trump pravděpodobně najde cesty, jak to dobré eliminovat
23.02.2026
18:04Dláždí centrální banky cestu globálnímu ekonomickému boomu?
16:57PODCAST Týdenní výhled: Nejdůležitější událostí jsou středeční výsledky Nvidie  
16:10Jižní Korea byla nejvýkonnějším trhem loňska. Je silný růst indexu Kospi začátkem dlouhodobého trendu?
15:57Ceny všech typů nemovitostí loni zrychlily růst a vytvořily nová maxima
12:30Magnificent Seven letos pod tlakem: růst capexu na AI nahlodává free cash flow a víru investorů
11:24Další hořká pilulka pro Novo Nordisk. Nový lék si vede hůře než konkurent od Eli Lilly
11:03PODCAST Analytický radar: Tři tipy Braňa Sotáka na AI infrastrukturu
10:07Globální 15% clo zvyšuje nejistotu. Dolar oslabuje, americké futures míří dolů  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Aena SME SA (12/25 Q4, Bef-mkt)
Alcon AG (12/25 Q4)
API Group Corp (12/25 Q4, Bef-mkt)
Circle Internet Group Inc (12/25 Q4, Bef-mkt)
Diageo PLC (12/25 Q2, Bef-mkt)
E.ON SE (12/25 Q4, Bef-mkt)
Fresenius SE & Co KGaA (12/25 Q4, Bef-mkt)
Grenergy Renovables SA (12/25 Q4, Aft-mkt)
Joby Aviation Inc (12/25 Q4, Aft-mkt)
Laboratorios Farmaceuticos Rovi SA (12/25 Q4, Bef-mkt)
Leonardo SpA (12/25 Q4)
Lineage Inc (12/25 Q4, Bef-mkt)
LivaNova PLC (12/25 Q4, Bef-mkt)
Lowe's Cos Inc (01/26 Q4, Bef-mkt)
Miami International Holdings Inc (12/25 Q4, Aft-mkt)
Novonesis Novozymes B (12/25 Q4, Bef-mkt)
Odfjell Drilling Ltd (12/25 Q4, Bef-mkt)
Ormat Technologies Inc (12/25 Q4, Aft-mkt)
Paramount Skydance Corp (12/25 Q4, Aft-mkt)
Pirelli & C SpA (12/25 Q4, Aft-mkt)
Recursion Pharmaceuticals Inc (12/25 Q4, Bef-mkt)
Revolution Medicines Inc (12/25 Q4, Aft-mkt)
Salesforce Inc (01/26 Q4, Aft-mkt)
Sandoz Group AG (09/25 Q3, Bef-mkt)
Snowflake Inc (01/26 Q4, Aft-mkt)
Synopsys Inc (01/26 Q1, Aft-mkt)
Topicus.com Inc (12/25 Q4, Aft-mkt)
Trade Desk Inc/The (12/25 Q4, Aft-mkt)
VICI Properties Inc (12/25 Q4, Aft-mkt)
Zoom Communications Inc (01/26 Q4, Aft-mkt)
7:00SEB SA (12/25 Q4)
7:30Ageas SA/NV (09/25 Q3)
8:00Lion Finance Group PLC (12/25 Q4)
22:20NVIDIA Corp (01/26 Q4)