Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČNB k inflaci: Mírně nad prognózou, rychleji zdražovaly potraviny a pohonné hmoty

ČNB k inflaci: Mírně nad prognózou, rychleji zdražovaly potraviny a pohonné hmoty

10.03.2023 14:13
Autor: Redakce, Patria.cz

Únorová inflace, která v meziročním vyjádření činila 16,7 procenta, byla o 0,2 procentního bodu nad prognózou České národní banky (ČNB). Rychleji, než centrální banka očekávala, rostly ceny potravin a pohonných hmot. Nejrychlejší meziroční růst vykázaly regulované ceny, kam spadají zejména ceny energií. Rostly ale pomaleji, než centrální banka předpokládala, uvedl dnes ředitel sekce měnové ČNB Petr Král.

Regulované ceny vzrostly proti loňskému únoru o 32,8 procenta, když ČNB předpokládala jejich zvýšení o 34,7 procenta. "Růst regulovaných cen zůstává nadále silný, a to i přes vládou stanovený cenový strop pro silovou elektřinu a plyn platný od počátku roku. Ve srovnání s lednem však dynamika regulovaných cen mírně zpomalila, což souviselo se zlevněním dodávek energií od některých distributorů pod cenový strop," uvedl Král.

Potraviny a tabákové výrobky meziročně zdražily o 18,3 procenta, což bylo o 2,1 procentního bodu nad prognózou ČNB. "Růst cen potravin zůstává rychlý. To souvisí s předchozím výrazným zdražením agrárních a potravinářských komodit jak ve světě, tak i na domácím trhu," uvedl Král. Pohonné hmoty zdražily o 1,9 procenta, když ČNB očekávala meziroční pokles o 0,8 procenta.

Jádrová inflace, tedy vývoj cen neregulovaných komodit bez potravin a pohonných hmot, se v únoru snížila proti předchozímu měsíci o 0,2 procentního bodu na 12,1 procenta. "Projevuje se v ní postupné slábnutí růstu zahraničních průmyslových cen a utlumování domácí poptávky," uvedl Král s tím, že hodnota jádrové inflace stále zůstává vysoká.

Podle Krále se naplňuje únorová prognóza ČNB, která po lednovém zrychlení tempa růstu cen očekává pokles inflace. "Ve druhé polovině letošního roku se sníží na jednociferné hodnoty. Tržní složky inflace zvolní vlivem snižujících se nákladových tlaků ze zahraničí i z domácí ekonomiky. Současně dojde k postupné korekci nedávno kulminujících ziskových marží domácích výrobců, obchodníků a poskytovatelů služeb," uvedl Král.

Počátkem příštího roku by se podle něj měla inflace dostat do blízkosti dvouprocentního cíle ČNB. Přispět by k tomu měla i zpřísněná měnová politika centrální banky, uvedl Král. Guvernér ČNB Aleš Michl opakovaně uvedl, že bankovní rada hodlá držet základní úrokovou sazbu na vyšších úrovních, než bylo v minulosti obvyklé.


Čtěte více:

Rozbřesk: Inflace v Česku jen zvolna zvolňuje
10.03.2023 9:06
Tuzemská inflace za únor vykázala určité zvolnění tempa na 0,6 % mezim...
Jan Bureš: Česká inflace v únoru podle očekávání zpomalila
10.03.2023 10:22
České spotřebitelské ceny vzrostly v únoru tak, jak jsme očekávali o ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
09.07.2026
17:25Pracují nyní trhy pro Fed nebo proti němu? A jak dopadnou testy nových monetární myšlenek?
16:06Existují skutečně důvody pro zvedání sazeb?
14:14SK Hynix míří na Nasdaq. O jeden z největších burzovních debutů v historii je obrovský zájem  
14:01Nápojový kolos PepsiCo zvýšil čtvrtletní zisk, u růstu tržeb překonal odhady
13:58Výsledková sezóna v USA: Kalendář pro 2. čtvrtletí 2026
13:56Výsledková sezóna v Evropě: Kalendář pro 2. čtvrtletí 2026
13:56Výsledková sezóna Česko: Kalendář pro 2. čtvrtletí 2026
12:04Investiční výhled na druhé pololetí: Shrnutí  
11:02Míra nezaměstnanosti v červnu stagnovala
10:51PODCAST Analytický radar: Makrovýhled Patrie pro druhé pololetí  
10:23Akcie znovu rostou, zatímco dluhopisy tlumí optimismus  
10:19Nezaměstnanost v ČR v červnu stagnovala na 4,8 procenta, přibylo volných míst
9:48Průmyslová výroba v Česku v květnu zrychlila meziroční růst na dvě procenta
8:55Rozbřesk: Potvrdí průmysl zlepšenou kondici ekonomiky?
8:48Kofola zachrání Bílinskou kyselku i Zaječickou hořkou. Uspěla ve výběrovém řízení o tradiční minerálky
8:44Akcie míří vzhůru i přes napětí s Íránem. SK Hynix přitahuje velký zájem a Kofola kupuje tradiční minerálky  
6:40Sohn: Google může být ke koupi, kvalita nyní jen zabírá místo v portfoliu
08.07.2026
22:01Akcie oslabily kvůli novému napětí mezi USA a Íránem, ropa prudce zdražila  
16:06Apple sází na americké čipy, Broadcom získal kontrakt za více než 30 miliard dolarů
16:04AI a pravidlo „v tom nejlepším přestat“

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
3:30Čína - CPI, y/y
9:00CZ - Průmyslová výroba, y/y
10:00CZ - Nezaměstnanost
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů, m/m