Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články  
Evropa zahájí výše a čeká na výsledek voleb v Polsku

Evropa zahájí výše a čeká na výsledek voleb v Polsku

16.10.2023 8:56
Autor: Redakce, Patria.cz

Hlavní evropské akciové trhy zahájí přes pokračující napětí v pásmu Gazy po útoku Hamásu na Izrael směrem vzhůru. V Polsku o víkendu proběhly parlamentní volby, sčítání probíhá. Pravděpodobným vítězem je PiS, dosavadní průzkumy ale připisují pravděpodobnost sestavení vlády proevropské opozici. V Česku se v 9:00 dozvíme výrobní ceny za září.

Futures: DAX +0,2 %, CAC +0,2 %, FTSE +0,4 %, DJIA +0,2 %, S&P 500 +0,3 %, Nasdaq +0,4 %.

Trhy sledují rozvíjející se konflikt po útoku Hamásu na Izrael. Izraelské letectvo si připravuje půdu pro pozemní vstup do Gazy s cílem postupné plné likvidace Hamásu. Zhruba 1,1 milionu Palestinců v pásmu Gazy dostalo 24 hodin na evakuaci ze severu, kde bude zásah probíhat, na jih.
Po sečtení desetiny hlasů odevzdaných v nedělních volbách do polského Sejmu, dolní komory parlamentu, má vládnoucí národně-konzervativní Právo a spravedlnost (PiS) 40 procent hlasů, opoziční Občanská koalice 26,6 procenta. Sčítání hlasů postupuje pomalu, protože k volbám přišel rekordní počet lidí a zároveň s nimi se konalo i referendum. Současné výsledky odrážejí situaci ve vesnicích a městečkách, kde má tradičně silnou podporu současná vládnoucí strana. Podle odhadů výsledků zveřejněných v neděli večer po oficiálním závěru voleb sice PiS v čele s expremiérem Jaroslawem Kaczyńským získalo největší počet hlasů, ve 460členném Sejmu na většinu potřebnou pro sestavení vlády však nedosáhne. Šanci na návrat k moci po osmi letech tak získala proevropská Občanská koalice vedená někdejším šéfem vlády a Evropské rady Donaldem Tuskem. Ta plánuje vytvořit koalici se středovou Třetí cestou a Novou levicí.

Ve Spojených státech pokračuje výsledková sezóna, zítra se dozvíme čísla Bank of America nebo Goldman Sachs.

 


Čtěte více:

Už v 15:00, ještě se stíháte přípojit: WEBINÁŘ Končí éra drahých peněz a padá koruna. Kam zamíří Česko?
18.10.2023 14:44
Česká ekonomika je v bodě zlomu. Boj s inflací vrcholí, úrokové sazb...
Víkendář: Proč VW prodává svůj ID.3 v Číně za poloviční cenu?
14.10.2023 8:20
DW News tvrdí, že elektromobil ID.3 od Volkswagenu se v Německu prodáv...
Víkendář: Bude globální směr v elektromobilitě ukazovat Čína?
15.10.2023 10:27
Německá automobilka Volkswagen si před řadou desetiletí vybudovala vel...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
02.12.2025
17:27Ztrácí se výhoda vysokoškolského vzdělání?
16:13Skupina deseti evropských bank založila konsorcium pro stablecoin vázaný na euro
16:03Sociální politika po americku: Miliardář Dell dá dětem do deseti let 250 dolarů na investice
14:22Webinář Investiční trefy a přešlapy 2025 s Pavlem Mokošem již 4. prosince
14:19Britská centrální banka varuje před propadem trhů kvůli vývoji kolem AI
13:04Italská módní skupina Prada koupila od Američanů menšího rivala Versace
12:46OECD nechala výhled růstu globální ekonomiky beze změny, výhled Česka pro letošek zlepšila
12:08Altman bije na poplach. OpenAI odkládá plány na reklamu a agentickou AI, aby zlepšila kvalitu ChatGPT
11:50Inflace v eurozóně v listopadu nečekaně stoupla na 2,2 procenta
10:40Evropské akcie spolu s kryptem otáčejí nahoru  
10:02Svítá Bayeru na lepší časy? Podpora generálního prokurátora v případu Roundupu posílá akcie nejvýše od ledna 2024
8:55Evropské akcie bez směru, ropa zdražuje a Nvidia investuje 2 mld. USD do Synopsys  
8:41Rozbřesk: Lepší rozpočtový schodek v listopadu, ale za cenu nižších investic
6:26AI budí v lidech obavy. Na akciích jít za nejhorším sentimentem?
01.12.2025
22:01Akciová rally zpomalila, kryptoměny pod tlakem  
17:21Cykly akciového fundamentu a jeho současné „tentokrát jinak“
16:49Americký průmysl ztrácí dech: zakázky mizí, firmy sahají k propouštění
16:09Schodek rozpočtu v listopadu vzrostl na 232,4 miliardy
16:05Nvidia rozšiřuje svá partnerství v ekosystému AI. Investovala dvě miliardy dolarů do Synopsys
14:26ČEZ, a.s.: Oznámení o výplatě úrokového výnosu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
American Eagle Outfitters Inc (10/25 Q3, Aft-mkt)
Crowdstrike Holdings Inc (10/25 Q3, Aft-mkt)
Gitlab Inc (10/25 Q3, Aft-mkt)
Marvell Technology Inc (10/25 Q3, Aft-mkt)
Okta Inc (10/25 Q3, Aft-mkt)