Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Mezi středoevropskými měnami si letos nejlépe vedl zlotý, koruna oslabila

Mezi středoevropskými měnami si letos nejlépe vedl zlotý, koruna oslabila

29.12.2023 16:48
Autor: ČTK

Mezi středoevropskými měnami si letos nejlépe vedl polský zlotý, který si od začátku roku připsal vůči euru téměř osm procent. Podpořil jej mimo jiné příchod nové vlády, která je vstřícnější vůči Evropské unii, uvedla dnes agentura Reuters. Česká koruna letos vůči euru naopak asi o dvě procenta oslabila.

Polský zlotý zpevňoval zejména v posledních dvou měsících a podle analytiků zůstane silný i v příštím roce. Zlotý výrazně posílil, když v říjnových parlamentních volbách získala většinu skupina proevropsky orientovaných stran. To vyvolalo naděje na ukončení sporů s Bruselem ohledně dodržování principů právního státu, které blokovaly čerpání peněz z fondů Evropské unie. Polská centrální banka navíc pozastavila snižování úrokových sazeb, které zahájila před volbami.

"Volby byly pro polská aktiva přelomovým okamžikem. Zvýšily pravděpodobnost získání nových finančních prostředků z fondů EU a podpořily chuť investovat do polských aktiv," uvedl ekonom Piotr Bartkiewicz ze společnosti Pekao. "Mnozí investoři, kteří se léta drželi stranou, dali po volbách najevo zájem o polská aktiva," dodal.

Maďarský forint si letos vůči euru připsal více než čtyři procenta. Maďarská centrální banka sice letos výrazně snížila úrokové sazby, ty ale zůstaly nejvyšší v Evropské unii. Analytik Marcin Sulewski ze společnosti Ipopema Securities nyní očekává pomalé oslabování forintu kvůli přetrvávajícím sporům s EU, které mají vliv na příliv peněz z unijních fondů.


Čtěte více:

Inflace přesvědčivě klesá, snížení sazeb o 1 procentní bod by ani nevedlo ke stimulaci
29.12.2023 13:30
Hlavní ekonom Moody's Analytics Mark Zandi se domnívá, že vítězství na...
ČNB: Dluhy českých domácností u bank v listopadu stouply na 2,244 bilionu Kč
29.12.2023 12:27
Dluhy domácností v Česku u bank letos v listopadu meziměsíčně stouply ...
EY čelí kvůli Wirecardu nové žalobě, která požaduje odškodné 1,5 miliardy eur
29.12.2023 16:13
Auditorská společnost EY čelí nové žalobě v souvislosti s kolapsem něm...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
11.05.2026
11:59Netflix sází na reklamu: aktivní divák s levnějším tarifem začíná firmě vydělávat více než prémiový předplatitel
10:25Maloobchodní tržby zrychlily růst na 4,9 procenta, růst tržeb ve službách mírně zpomalil
10:22BYD zlepšuje výhled: domácí trh překvapuje a zahraniční expanze nabírá na síle
9:27Primoco UAV SE: Pozvánka na valnou hromadu společnosti
8:54Rozbřesk: Proč guvernér Michl odmítá přepnout na „jestřábí“ režim?
8:44Trump nespokojen s návrhem Íránu, inflace v Číně překvapila růstem, evropské futures jsou smíšené  
5:58Evropské akcie mají za sebou silný kvartál. O to těžší je ale čeká zkouška v těch příštích  
10.05.2026
9:53Víkendář: Když lidé žijí s dobrým počasím 20 let, hurikán je pro ně pak mnohem znepokojivější, než když jsou na bouře zvyklí
09.05.2026
9:48Víkendář: Růst mezd je vnímán jako odměna za lepší práci, růst cen jako nespravedlnost
08.05.2026
22:03Wall Street rozšiřuje AI sázku: Intel ožívá, Fluence Energy exploduje  
17:58Horská dráha s odměnou na konci roku
16:28Co se stane, když necháme AI dělat naši práci…
15:56FAO: Světové ceny potravin v dubnu třetí měsíc za sebou rostly
14:46Tržby Toyoty byly loni rekordní, zisk ale kvůli americkým clům klesl o 19,2 pct.
14:39JPMorgan: Proč slabá rally může akciím paradoxně pomoci  
12:23Perly týdne: Dobrá kombinace pro akcie a testování Fedu
10:37PODCAST Trhy & Bohatství: Jediná česká firma na londýnské burze. Martin Vohánka o budoucnosti dopravy a proměně Eurowag
9:22Tržby nad očekávání, zisk pod tlakem. MercadoLibre obětuje ziskovost ve prospěch expanze, akcionářům se to nelíbí
8:51Pražská burza zavřená. Svět sleduje Írán, Trumpa a britské volby  
6:15Gundlach: Na zlatu přijde lepší bod vstupu, sazby půjdou letos spíš nahoru než dolů

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
3:30Čína - CPI, y/y
9:00CZ - Maloobchodní tržby, y/y