Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Čistý zisk Monety ve 4Q překonal očekávání. Banka navrhla dividendu 9 korun na akcii

Čistý zisk Monety ve 4Q překonal očekávání. Banka navrhla dividendu 9 korun na akcii

02.02.2024 8:51
Autor: Redakce, Patria.cz

MONETA doručila za rok 2023 čistý zisk ve výši 5,2 miliardy korun a navrhla dividendu 9 korun na akcii. Celkové provozní výnosy v roce 2023 dosáhly 12,1 miliardy korun, což představuje stabilní výsledek v porovnání s rokem 2022.

Čistý úrokový výnos dosáhl 8,6 miliardy korun a meziročně klesl o 7,9 procenta z důvodu vyšších nákladů na financování. Čistý výnos z poplatků a provizí meziročně vzrostl o 14,2 procenta na 2,6 miliardy korun. Toho bylo dosaženo díky provizím z prodeje produktů třetích stran, jako je pojištění a investiční fondy, které k celkovému výsledku přispěly částkou 1,5 miliardy korun, tedy o 40,1 procenta více než v roce 2022.

Celkové provozní náklady činily 5,7 miliardy korun a meziročně vzrostly pouze o 2,4 procenta. MONETA dosáhla tohoto výsledku i přes inflační tlaky a vyšší povinné odvody do regulatorních fondů, které se meziročně zvýšily o 34,1 procenta na 307 milionů korun

Náklady na riziko zůstaly po celý rok 2023 pod očekávanou úrovní a čistá tvorba opravných položek činila 305 milionů korun, tedy 11 bazických bodů z průměrného úvěrového portfolia v čisté výši. K tomu přispěl i výnos 307 milionů korun z úspěšných prodejů úvěrů v selhání (NPL) v nominální hodnotě 1,2 miliardy korun. Na příznivém výsledku se podílela také kvalita úvěrového portfolia podpořená dobrou platební morálkou klientů. Úvěry v selhání dosáhly k 31. prosinci objemu 3,8 miliardy korun, což představuje podíl 1,4 procenta na celkovém úvěrovém portfoliu, tedy stejně jako v roce 2022.

Celkově v roce 2023 dosáhl čistý zisk 5,2 miliardy korun, tedy 10,2 koruny na akcii s návratností hmotného kapitálu ve výši 18 procent.

Došlo k nárůstu klientských vkladů o 19,6 procenta na téměř 400 miliard korun. Retailové vklady vzrostly o 22,2 procenta na 313 miliard korun a komerční vklady o 11,1 procenta na 86 miliard korun. V obou segmentech došlo k růstu především u spořicích a termínovaných vkladů.

V roce 2023 došlo k poklesu nových objemů poskytnutých úvěrů napříč všemi segmenty z důvodu utlumené poptávky, vyšších úrokových sazeb a
přísnějších podmínek při schvalování nových úvěrů. Celkový počet klientů meziročně vzrostl o 3,7 procenta a ke konci roku dosáhl 1,6 milionu.

Celková kapitálová přiměřenost dosáhla 20,1 procenta, což je více než aktuální kapitálový cíl vedení ve výši 16,1 procenta. Ukazatel Tier 1 kapitálové přiměřenosti dosáhl 15,7 procenta s nadbytečným kapitálem ve výši 4,3 miliardy korun, což představuje 8,3 koruny na akcii. Nad rámec nadbytečného kapitálu drží MONETA i rezervu na výplatu budoucí dividendy ve výši 4,6 miliardy korun, tedy 9 korun na akcii.

V říjnu 2023 Česká národní banka (ČNB) aktualizovala kapitálový požadavek pro rok 2024 v návaznosti na proces přezkumu a vyhodnocení (SREP). Na základě SREP výsledku ČNB snížila kapitálový požadavek skupiny MONETA pro Pilíř II o 30 bazických bodů. Celkový kapitálový cíl skupiny MONETA se tak s účinností od 1. ledna 2024 sníží z 16,1 procenta na 15,8 procenta.

MONETA zveřejňuje svůj střednědobý výhled na období 2024-2028, který předpokládá dosažení kumulovaného čistého zisku ve výši 27,7 miliardy korun, což je o 32 procent více než kumulovaný čistý zisk doručený v předchozích pěti letech.

"Jsem velmi rád, že za rok 2023 mohu oznámit dobré výsledky. Naše strategie růstu klientských vkladů byla úspěšná a dosáhli jsme jí při zachování nákladové disciplíny a udržení stability úvěrových portfolií. MONETA také potvrdila svou pozici lídra v oblasti online bankovnictví v České republice. Rok jsme zakončili s vynikající kapitálovou pozicí, která umožňuje vedení společnosti navrhnout dividendu ve výši 9 korun na akcii. Vzhledem k předběžným náznakům zlepšujícího se ekonomického prostředí a naší zdravé kapitálové pozici vstupuje MONETA do roku 2024 v dobré kondici."

Samostatně za 4Q roku 2023 Moneta dosáhla čistého zisku 1,23 miliardy při očekávaných 1,18 mld. a čistého úrokového výnosu 2,18 mld. při odhadu 2,18 mld. .


Zdroj: Moneta, Reuters

 

Čtěte více:

Patria Finance aktualizuje cílové ceny a investiční doporučení pro Erste Group, Komerční banku a Monetu
19.01.2024 8:32
V reakci na představené hospodářské výsledky bank za 9M23 a současný t...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
02.05.2025
17:20Evropa směřuje k rovnováze, USA se budou letos (opět) spoléhat na spotřebitele?
16:48TikTok dostal v EU pokutu 530 milionů eur za nedostatky při ochraně dat
16:19S&P 500 stoupá a přesně po měsíci maže ztráty z cel  
16:16Reuters: ČNB pravděpodobně sníží úrokové sazby, ale zůstává opatrná
15:41Trh práce v zámoří dál podporuje akcie. Útlum zaměstnanosti se nekoná  
14:23Dubnový deficit rozpočtu se prohloubil, příjmová strana se ale lepší
13:53Morgan Stanley: Trh s humanoidními roboty dosáhne na 5 bilionů dolarů
13:50Výsledky ropných gigantů Chevronu a Exxonu: Zisky klesají, ale strategie zůstává
13:45LVMH propustí přes tisíc zaměstnanců. Důvodem jsou problémy na klíčových trzích
13:23Škoda Auto zvýšila v prvním čtvrtletí prodej o 8,2 procenta na 238.600 aut
13:06Perly týdne: Americké akcie za zenitem, Čína pod tlakem
12:44Prodej vozů Tesla ve Švédsku v dubnu klesl o 81 procent, propadá se i jinde
12:20Inflace v eurozóně si v dubnu udržela tempo růstu, tlačily ji nahoru zejména služby
12:16WOOD & Company, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s: Výroční zpráva za rok 2024
12:06Březnová nezaměstnanost v EU stagnovala na 5,8 %. Nejnižší byla v Česku
11:08Patria zvyšuje cílovou cenu Erste Bank, potvrzuje odolný výkon a nákladovou disciplínu  
11:04Jakub Blaha: Amazon očekává nižší provozní zisk kvůli obavám z cel. Růst cloudu navíc zaznamenal zpomalení  
11:01Po důležitých výsledcích jsou tu přípravy na jednání USA - Čína. Trhy pokračují v růstu  
10:31Český zpracovatelský průmysl se blíží stabilizaci. Nové zakázky začaly růst
10:24Shell překonal očekávání analytiků a oznamuje další zpětný odkup akcií

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:30CZ - PMI v průmyslu
9:55DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
11:00EMU - Inflace, předběžný odhad, y/y
14:30USA - Míra nezaměstnanosti, s.a.
14:30USA - Průměrná hodinová mzda, m/m
14:30USA - Změna počtu prac. míst