Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Ifo zhoršil výhled německé ekonomiky, letos čeká růst jen o 0,2 procenta

Ifo zhoršil výhled německé ekonomiky, letos čeká růst jen o 0,2 procenta

06.03.2024 11:18
Autor: ČTK

Německo v letošním roce vykáže růst hrubého domácího produktu (HDP) jen o 0,2 procenta. V dnes zveřejněné prognóze to uvedl německý hospodářský institut Ifo, který ještě na konci ledna vycházel z růstu o 0,7 procenta. Hlavní prognostik institutu Ifo Timo Wollmershäuser zhoršení výhledu zdůvodnil tím, že výkon německé ekonomiky tlumí vysoké úrokové sazby, inflace a slabá světová ekonomika. Na příští rok naopak Ifo očekává růst o 1,5 procenta, což je o 0,2 procentního bodu více než předpoklad v lednové prognóze.

"Omezování spotřeby, vysoké úrokové sazby, zdražování, úsporná opatření vlády a slabý výkon světové ekonomiky dusí německé hospodářství a vedou k další zimní recesi," řekl Wollmershäuser o důvodech zhoršeného výhledu ekonomiky. Zároveň ale uvedl, že v polovině roku lze očekávat oživení. "S postupným odstraňováním zátěže úroků a cen a dopadů vyšší kupní síly spotřebitelů se hospodářský výkon v polovině roku zrychlí," uvedl.

Institut Ifo snížil hospodářský výhled pro letošní rok opakovaně. Ještě loni v září vycházel z růstu HDP o 1,4 procenta, v prosinci odhad snížil na 0,9 procenta a v lednu pak na 0,7 procenta. Svůj odhad zhoršila také spolková vláda, která loni v září odhadovala na letošek růst o 1,3 procenta. Na konci února ministr hospodářství Robert Habeck oznámil, že podle aktualizovaných dat vykáže německá ekonomika růst jen o 0,2 procenta.

Odhady vlády a institutu Ifo se na letošní rok shodují. Pro nadcházející rok je Ifo výrazně optimističtější, vláda totiž počítá s růstem HDP o jedno procento.

Pokud jde o inflaci, která za celý loňský rok činila 5,9 procenta, předpokládá Ifo zpomalení jejího tempa na 2,3 procenta v letošním roce a na 1,6 procenta v roce příštím. Podle vládního výhledu by inflace letos mohla činit 2,8 procenta a v příštím roce klesnou na dvě procenta.

Německá ekonomika, která je největší v Evropě, se loni pod tlakem globálních krizí propadla o 0,3 procenta. Německo je největší obchodní partner České republiky a je na něm závislá řada českých podniků.


Čtěte více:

EdF s CETA odhadly cenu jaderného bloku na 250 mld. Kč, žádný ruský plyn přes Ukrajinu a futures kolem nuly
06.03.2024 8:45
EdF s CETA odhadují jednodenní cenu za 1 jaderný blok na 250 mld. Kč....
Rozbřesk: Super-úterý rozhodlo, že o prezidenta se utká osvědčená dvojice Biden-Trump
06.03.2024 8:54
Super-úterý v USA rozhodlo o tom, že do souboje o Bílý dům půjde osvěd...
Kondice akcií se dnes obrací k lepšímu. Od Powella velké novinky nečekáme
06.03.2024 10:42
Po včerejším poklesu na Wall Street se kondice akciových trhů zlepšuje...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
15.07.2025
22:01Zámořské indexy oslabily navzdory růstu polovodičových titulů  
17:18Cla a opakování a konec boomu dvacátých let
16:59Americké indexy proráží na nová maxima, hodnota zlata mírně klesá
16:23Brusel má v případě neúspěchu s USA připravenou celní odvetu za 72 miliard eur
16:12Čínský trh se smartphony zažil po šesti kvartálech růstu pokles. Apple přestává oslabovat
15:25Efekt cel se začíná zvolna projevovat, americká inflace v červnu zrychlila  
15:15Braňo Soták k JPMorgan: S výsledky jsme spokojeni. Kde výhled dává prostor a kde dře?  
15:01Citigroup překonala odhady, čistý zisk dosáhl čtyř miliard
13:40JP Morgan opět překonala očekávání analytiků, v meziročním srovnání ale zaostává
12:20Průmyslová výroba v EU v květnu vzrostla o 1,5 procenta, v Česku klesla
11:59ZEW: Důvěra investorů v německou ekonomiku v červenci stoupla víc, než se čekalo
11:49Komentář analytika: Přijdou pro Nvidii z Číny dobré zprávy?  
11:00Akcie před inflací a výsledky lehce rostou. Trump znovu ustupuje a posílá vzhůru Nvidii  
10:23Obrat Washingtonu, Nvidii povolil vyvážet čipy H20 do Číny. Akcie se dostávají nad 170 dolarů
9:02Rozbřesk: Ukáží se už cla v americké inflaci? Nápověda dnes odpoledne
8:51Čína ukazuje odolnost vůči americkým clům, Trump prodá zbraně na Ukrajinu. Evropa zahájí pozitivně  
8:37Čínská ekonomika stále drží růst nad 5 procenty a překvapuje odolností proti americkým clům
8:36Hypomonitor: Objem hypoték v červnu stoupl o devět procent na 37,5 mld. Kč
8:31Cla by sebrala české ekonomice 0,4 % z růstu letos a 1,1 % příští rok, odhaduje MF. Trump opět po „náhozu“ avizuje ochotu jednat
5:55Měla by nastat změna ve vedení Applu?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Alcoa Corp (06/25 Q2, Aft-mkt)
Progressive Corp/The (06/25 Q2, Bef-mkt)
Prologis Inc (06/25 Q2, Bef-mkt)
United Airlines Holdings Inc (06/25 Q2, Aft-mkt)
7:00ASML Holding NV (06/25 Q2)
9:00CZ - PPI, y/y
12:30First Horizon Corp (06/25 Q2)
12:45Bank of America Corp (06/25 Q2)
12:45Johnson & Johnson (06/25 Q2)
13:30Goldman Sachs Group Inc/The (06/25 Q2)
13:30Morgan Stanley (06/25 Q2)
14:30USA - PPI, y/y
15:15USA - Průmyslová výroba, m/m