Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Ryanair varuje, že se po propadu zisku ani letní sezóna nejspíš nevydaří. Klesá příjem z letenky, zákazníci víc šetří

Ryanair varuje, že se po propadu zisku ani letní sezóna nejspíš nevydaří. Klesá příjem z letenky, zákazníci víc šetří

22.07.2024 9:21, aktualizováno: 22.7. 10:40
Autor: ČTK

Aktualizováno

Irská společnost Ryanair Holdings, která je největším nízkonákladovým leteckým dopravcem v Evropě, hospodařila v prvním čtvrtletí svého finančního roku se ziskem po zdanění 360 milionů eur (9,1 miliardy Kč). To je meziroční pokles o 46 procent a výrazně horší výsledek, než se čekalo. Příjmy z prodeje letenek na zákazníka se snížily o 15 procent na 41,93 eura (1058 Kč), uvedla dnes firma ve výsledkové zprávě.

Management zároveň varoval, že výrazně slabší proti očekávání budou i příjmy z prodeje letenek v klíčové letní sezoně. Finanční ředitel Neil Sorahan to přičítá chování spotřebitelů, kteří podle něj teď více šetří. Ekonomové očekávali, že zisk po zdanění klesne pouze na 538 milionů eur. První čtvrtletí finančního roku 2025 skončilo v červnu.

Generální ředitel Michael O'Leary uvedl, že podnik musel podpořit prodej letenek více, než se původně domníval. To je i hlavní důvod, proč Ryanair ve výsledku vybral z prodeje letenek méně peněz než před rokem.

"Přestože poptávka ve druhém čtvrtletí je silná, ceny zůstávají slabší, než jsme se domnívali. Nyní očekáváme, že ceny za druhé čtvrtletí budou podstatně nižší než loni v létě," upozornil O'Leary s odkazem na vývoj v období od července do září, kdy Ryanair obvykle vytváří většinu svého zisku. Původně firma čekala, že ceny zůstanou zhruba stejné nebo se mírně zvýší.

Předpovídat celoroční zisk je podle šéfa podniku zatím předčasné. Finanční rok firma uzavírá 31. března.

"Myslím, že máme za sebou dva roky, kdy růst dosahoval dvouciferných hodnot, a to jak z hlediska prodeje letenek, tak z hlediska přepravy. No a teď je zde trochu útlum," řekl podle agentury Reuters v rozhovoru finanční ředitel Sorahan. Na dotaz, kdy by mohl útlum skončit, odpověděl: "Kdo ví?"

Akcie Ryanairu se letos v dubnu dostaly na rekordních více než 21,70 eura, od té doby už ale odepsaly skoro čtvrtinu hodnoty. Na konci minulého týdne uzavřely na burze v Dublinu s cenou 16,44 eura za kus, podle analytiků právě kvůli slabšímu prodeji letenek.

Ryanair uvedl, že na letní sezonu obdrží o 20 letadel Boeing 737 MAX méně, než měl naplánováno. To je pokles z 23 letadel, o kterých firma informovala v květnu. Management ale poznamenal, že dodávky od Boeingu se v poslední době zlepšují. Sorahan doufá, že do příští letní sezony Boeing dodá posledních 50 objednaných letadel včas a že dodávky větších letadel MAX 10 začnou podle plánu v roce 2027.

 

Čtěte více:

GEVORKYAN chystá akvizici v jižní Evropě
22.07.2024 8:42
Světový lídr v oblasti práškové metalurgie GEVORKYAN, s jehož akciemi ...
Biden odstoupil z prezidentských voleb v USA a podpořil Harrisovou. Čína snížila sazby, futures míří výše
22.07.2024 8:52
Americký prezident Joe Biden odstupuje ze své kandidatury za znovuzvol...
Rozbřesk: Dopady IT výpadku na globální ekonomiku a Biden hodil ručník do ringu
22.07.2024 9:05
Problémy s nasazením nové verze bezpečnostního systému CrowdStrike och...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
05.06.2026
22:28Americké technologie čelí enormním výprodejům  
17:14Nvidia a další ukazují, že zisková bublina je mylný koncept. Ale i tak ukazuje správným směrem
16:58J&T Global Finance XVI., s.r.o: Oznámení o čtvrté výplatě úrokového výnosu
16:00Dekáda robotů. Humanoidi promění průmysl i domácnosti, míní investoři
15:23Síla trhu práce přibližuje vyšší sazby Fedu  
14:41IPO SpaceX zavírá dveře investorům z Číny a Hongkongu. Úpisu se nezúčastní z bezpečnostních důvodů
14:11PODCAST Trhy & Bohatství: K dobrým obrazům se člověk musí prokoukat. Jak investovat do umění a nenaletět?
12:36Braňo Soták: Výsledky Broadcomu nejsou zklamání, ale bolestivý „reality check“  
11:52Ekonomika EU i eurozóny na začátku roku klesla, upřesnil Eurostat
11:44AMISTA investiční společnost, a.s.: IFIS investiční fond a.s.: Výroční zpráva za 2025
11:41AMISTA investiční společnost, a.s.: COMES invest, invest. fond s proměn. zákl. kapitálem, a.s.: Výroční zpráva za 2025
11:38AMISTA investiční společnost, a.s.: OUTULNY investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s.: Výroční zpráva za 2025
11:06Technologie jsou tentokrát brzdou. V Evropě se obchoduje nevýrazně, v Americe to vypadá na pokles  
10:46Perly týdne: Společnosti jako Anthropic a OpenAI nemají na trhu co dělat, nikdo nezná skutečné náklady AI
10:23S&P odmítla výjimku pro megacapy. SpaceX nebude po IPO zařazen do indexu
9:48Raiffeisenbank a.s.: Výplata úrokového výnosu dluhopisu XS2831757153
9:41Maloobchod v dubnu prudce zpomalil, tržby meziměsíčně klesly
8:55Rozbřesk: Koruna zpevňuje, eurodolar vyčkává na americká data z trhu práce
8:41Tabák bez dividendy, technologické firmy masivně propouštějí a opět se vrací téma krize na private trzích  
6:07Moody’s: Ekonomika na hraně recese. Do ní by šla s cenami ropy u 125 dolarů za barel

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data