Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
USA zařadily Tencent a CATL na blacklist firem spolupracujících s čínskou armádou

USA zařadily Tencent a CATL na blacklist firem spolupracujících s čínskou armádou

07.01.2025 10:33
Autor: ČTK

Americká vláda aktualizovala seznam podniků, které podle ní spolupracují s čínskou armádou. Nově na něj zařadila například čínský internetový konglomerát Tencent či výrobce baterií CATL. Informovalo tom americké ministerstvo obrany.

Seznam slouží jako varování pro americké firmy a organizace ohledně rizik při podnikání s čínskými společnostmi. Zařazení na seznam sice není bezprostředně spojeno s žádnými restrikcemi, může však poškodit reputaci dotčených podniků a zvýšit tlak na americké ministerstvo financí, aby na tyto podniky uvalilo sankce, napsala agentura Reuters.

Akcie společnosti Tencent, která mimo jiné provozuje sociální síť WeChat, reagovaly na zařazení na seznam výrazným poklesem. Na hongkongské burze dnes oslabily o více než sedm procent. Tencent působí rovněž ve videoherním průmyslu a v roce 2021 se stal menšinovým akcionářem českého herního studia Bohemia Interactive.

Akcie firmy CATL, která je největším výrobcem baterií pro elektromobily na světě, dnes klesly o téměř tři procenta. CATL vyrábí baterie rovněž v Evropě, továrny již má v Německu a v Maďarsku. Minulý měsíc firma oznámila, že společně s automobilkou Stellantis investuje 4,1 miliardy eur (zhruba 100 miliard Kč) do výstavby továrny na výrobu baterií pro elektromobily ve Španělsku.

Společnosti Tencent a CATL spolupráci s čínskou armádou popírají. Peking jejich zařazení na seznam označil za "nesmyslné potlačování čínských podniků", napsal server BBC.

"Nejsme vojenskou společností ani vojenským dodavatelem. Na rozdíl od sankcí či kontroly exportu nemá zařazení na tento seznam na naše podnikání žádný vliv," uvedla firma Tencent. Své zařazení na seznam označila za "zjevnou chybu". Podobně se vyjádřila rovněž firma CATL.

 

Čtěte více:

Čína vyšetřuje firmu Nvidia kvůli možnému porušování antimonopolních zákonů
09.12.2024 16:52
Čínští regulátoři zahájili vyšetřování amerického výrobce čipů Nvidia,...
Čínské akcie zaznamenaly první celoroční růst od roku 2020
31.12.2024 11:01
Čínské akcie zaznamenaly po třech letech ztrát první celoroční zisk, a...
Čína bude dotovat nákupy chytrých telefonů, aby podpořila domácí výdaje
03.01.2025 11:21
Čína rozšíří dotace poskytované spotřebitelům také na nákup chytrých t...
CNBC: Tesla loni zvýšila prodej aut v Číně na rekordních více než 657.000 vozů
06.01.2025 11:44
Americký výrobce elektromobilů Tesla loni zvýšil prodej v Číně o 8,8 p...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
11.05.2026
12:09Dluhopisy a zlato lehce zklamaly zprávy o Íránu, akcie začínají týden smíšeně  
11:59Netflix sází na reklamu: aktivní divák s levnějším tarifem začíná firmě vydělávat více než prémiový předplatitel
10:25Maloobchodní tržby zrychlily růst na 4,9 procenta, růst tržeb ve službách mírně zpomalil
10:22BYD zlepšuje výhled: domácí trh překvapuje a zahraniční expanze nabírá na síle
9:27Primoco UAV SE: Pozvánka na valnou hromadu společnosti
8:54Rozbřesk: Proč guvernér Michl odmítá přepnout na „jestřábí“ režim?
8:44Trump nespokojen s návrhem Íránu, inflace v Číně překvapila růstem, evropské futures jsou smíšené  
5:58Evropské akcie mají za sebou silný kvartál. O to těžší je ale čeká zkouška v těch příštích  
10.05.2026
9:53Víkendář: Když lidé žijí s dobrým počasím 20 let, hurikán je pro ně pak mnohem znepokojivější, než když jsou na bouře zvyklí
09.05.2026
9:48Víkendář: Růst mezd je vnímán jako odměna za lepší práci, růst cen jako nespravedlnost
08.05.2026
22:03Wall Street rozšiřuje AI sázku: Intel ožívá, Fluence Energy exploduje  
17:58Horská dráha s odměnou na konci roku
16:28Co se stane, když necháme AI dělat naši práci…
15:56FAO: Světové ceny potravin v dubnu třetí měsíc za sebou rostly
14:46Tržby Toyoty byly loni rekordní, zisk ale kvůli americkým clům klesl o 19,2 pct.
14:39JPMorgan: Proč slabá rally může akciím paradoxně pomoci  
12:23Perly týdne: Dobrá kombinace pro akcie a testování Fedu
10:37PODCAST Trhy & Bohatství: Jediná česká firma na londýnské burze. Martin Vohánka o budoucnosti dopravy a proměně Eurowag
9:22Tržby nad očekávání, zisk pod tlakem. MercadoLibre obětuje ziskovost ve prospěch expanze, akcionářům se to nelíbí
8:51Pražská burza zavřená. Svět sleduje Írán, Trumpa a britské volby  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
3:30Čína - CPI, y/y
9:00CZ - Maloobchodní tržby, y/y