Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Nejnovější video

Rok 2026 pohledem Jana Kubíčka: Růst téměř na potenciálu, koruna stabilní a sazby neutrální

07.01.2026 17:25
Autor: Redakce, Patria.cz

Loňský rok zakončila česká ekonomika v překvapivě dobré kondici a v roce 2026 bude dále pokračovat v růstu. Úrokové sazby jsou nyní nastaveny z hlediska měnové politiky neutrálně a měnový kurz české koruny vůči euru bude letos pravděpodobně stabilní, uvedl na Investičním fóru 2026 člen bankovní rady ČNB Jan Kubíček. Případné rozhodující impulsy tak podle něj nepřijdou z domova, ale spíše ze zahraničí.

Další videorozhovory Patria.cz naleznete na Youtube kanálu Patria.cz.

Loňský rok zřejmě skončí lépe, než česká centrální banka očekávala, a letos bude ekonomika dál pokračovat v růstu, uvádí člen bankovní rady ČNB Jan Kubíček v rozhovoru na Investičním fóru 2026. Vyzdvihuje, že po dlouhém období, kdy se česká ekonomika potýkala pod svými produkčními možnostmi, jich nyní téměř dosahuje.

Po poklesu úrokových sazeb v loňském a předloňském roce nyní ekonomiku ani příliš nebrzdí, ani nedodávají ekonomice zásadní vzpruhu. “Takže v současnosti jsme se sazbami spokojení,” říká Kubíček, ale dodává, že je třeba vždy reagovat na aktuální dění. “Z domácí ekonomiky příliš impulsů, nových překvapení neuvidíme. Ta potenciální překvapení přijdou ze zahraničí,” domnívá se člen bankovní rady ČNB.

Budoucí vývoj sazeb v tomto kontextu vidí jako stabilní s tím, že případný další krok by byl podle jeho názoru spíše směrem nahoru, ale zatím “v nedohledné budoucnosti”. Pro růst sazeb hovoří finanční ukazatele jako zrychlená tvorba úvěrů domácnostmi, vyšší firemní investice či rostoucí podíl korunového financování. Dodává ale, že proti tomu působí mírný růst průmyslu či velmi podprůměrný růst peněžní zásoby. “Ale zatím můj osobní názor je takový, že by ten pohyb spíš byl nahoru.”

Měnový kurz koruny vůči euru zůstane podle Kubíčka rovněž poměrně stabilní s drobnější fluktuací. “Ale ekonomika je dostatečně robustní, aby si s nimi poradila,” dodává. Modelová prognóza ČNB počítá s kurzem koruny mezi 24 a 25 korunami za euro. “Pokud se bude kurz pohybovat v tomto rozmezí, tak si myslím, že to není žádný impuls,” uzavírá člen bankovní rady ČNB Jan Kubíček.

 

 

Čtěte více:

Jan Bureš: Český růst zpomalí, spotřeba posílí a trh práce zůstane napjatý
30.12.2025 13:08
Česká ekonomika letos překvapila růstem přes 2,5 % taženým spotřebou d...
Martin Kupka: Česko jako premiant regionu, Bulharsko míří do eurozóny
31.12.2025 16:02
Ekonomiky střední a východní Evropy sice čelí globálním tlakům, ale zů...
Česká ekonomika v regionálním kontextu a v příštím roce
25.12.2025 17:17
Francouzský Natixis přišel s ekonomickou analýzou a predikcemi týkajíc...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
08.01.2026
22:22Akciové indexy v USA vyhlíží výsledkovou sezónu.  
17:18Trhy odtržené od ekonomiky?
16:39Deficit zahraničního obchodu USA byl v říjnu nejnižší od roku 2009, dovoz klesl
16:27Počet firemních insolvencí v Německu loni dosáhl 20letého maxima
15:39Průzkum Reuters: Rally středoevropským měn ochladne, lídrem bude koruna  
13:36USA otevírá dveře venezuelské ropě, rafinéři a obchodníci zrychlují krok
13:23Komerční banka, a.s.: Výpis z obchodního rejstříku
12:00Trump požaduje vyšší výdaje na obranu, zároveň ale dodavatelům vyhrožuje
11:17Dopolední obchodování je pro akcie převážně červené, zisky koriguje také zlato  
10:58Český průmysl lehce nad naším očekáváním, HDP pro rok 2026 může být revidováno lehce vzhůru
10:48Největší trh světa pootevírá dveře: Čína zvažuje návrat čipů H200 od Nvidie
10:04Samsung ztrojnásobil čtvrtletní zisk na nový rekord
8:55Rozbřesk: Koruna po slabší inflaci pod tlakem, dolar zpevňuje, ale venezuelská zápletka může mít i čínskou dohru
8:52Trump oznamuje rozsáhlé návrhy a chce kontrolovat venezuelskou ropu, Exxon se slabšími výsledky  
07.01.2026
22:00Akciové indexy v USA zaváhaly kolem historických maxim  
17:25Rok 2026 pohledem Jana Kubíčka: Růst téměř na potenciálu, koruna stabilní a sazby neutrální
17:03Pár čínských poznámek do nového roku…
15:23Únava z AI: Magnificent Seven ztrácí dech, investoři hledají nové lídry
14:57Warner Bros znovu odmítl Paramount a dál upřednostňuje Netflix
14:09Rally Samsungu nekončí. Nedostatek paměťových čipů ho požene dál, míní analytici

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
2:30Čína - CPI, y/y
8:00DE - Průmyslová výroba, y/y
10:00CZ - Nezaměstnanost
11:00EMU - Maloobchodní tržby, y/y
14:30USA - Míra nezaměstnanosti, s.a.
14:30USA - Průměrná hodinová mzda, y/y
14:30USA - Změna počtu prac. míst
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university