Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Jaká byla nezaměstnanost a inflace v červenci?

Jaká byla nezaměstnanost a inflace v červenci?

05.08.2005 17:46
Autor: David Marek

Hned v úvodu příštího týdne nás čeká příval ekonomických statistik z Českého statistického úřadu a Ministerstva práce a sociálních věcí. Dozvíme se, jak vypadal trh práce a spotřebitelské ceny v červenci a zahraniční obchod v červnu.

Trh práce v červenci trpí pod kombinací první vlny čerstvých absolventů škol na úřadech práce a menší ochoty nezaměstnaných nastupovat do zaměstnání za krásného letního počasí. Navíc i personální oddělení firem a personální agentury mívají dovolenou. Tyto faktory podle našeho odhadu minulý měsíc vedly k tomu, že se řady uchazečů o zaměstnání registrovaných na úřadech práce rozšířily zhruba o 14.000 osob. Míra nezaměstnanosti podle nové metodiky MPSV by se tak měla zvýšit o dvě desetiny procentního bodu na 8,8 %.

Do vývoje inflace v červenci nejvýrazněji promluvily vyšší ceny cestovních kanceláří ve vrcholící letní turistické sezóně a stoupající ceny pohonných hmot, které má na svědomí drahá ropa podpořená oslabením kurzu koruny vůči americkému dolaru. S troškou do inflačního mlýna přišly také vyšší ceny plynu pro domácnosti. Inflaci by naopak měly tlumit klesající cen potravin, kde hlavní roli hrají tradičně nižší letní ceny ovoce, zeleniny a brambor. Inflaci by měl zmírnit také letní slevy a výprodeje oděvů a obuvi. Celková cenová hladina se podle našeho odhadu zvýšila o 0,3-0,4 %. Meziroční míra inflace by měla činit 1,8 %.


Váš názor
 • inflace
  05.08.2005 21:30

  já tipuju inflaci meziročně za červenec přes 2%... uvidíme, kdo má pravdu
  Martin
  • Re
   08.08.2005 9:01

   Tak to jste se moc neukázal, Martine. :)))
   investor
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data