Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Průmysl v březnu: skorostagnace

Průmysl v březnu: skorostagnace

11.5.2005 9:27
Autor: David Marek

Komentář doplněn
Průmyslová výroba dosáhla v březnu stejné úrovně jako o měsíc dříve (podle sezónně a kalendářně očištěných dat). Meziroční tempo růstu produkce se scvrklo na 0,1 % z 5,6 % v únoru a 7,2 % v lednu. Ačkoli statistické údaje z průmyslu nejsou lichotivé, zapadají do obrazu vytvořeného revizemi hospodářského růstu v západní Evropě a zpomalením tempa růstu vývozu z ČR.

Nejdříve ke kalendářním variacím. Letošní březen měl o jeden pracovní den méně než stejný měsíc loňského roku. ČSÚ bohužel přestal uvádět informaci o kalendářně očištěné meziroční změně, nicméně podle našeho odhadu by tento parametr ukazoval na meziroční zvýšení o 2,3 %.

Faktorem, jenž ovlivnil hodnotu meziroční změny, je i vysoká hodnota průmyslové produkce loni v březnu. Tehdy dosáhl průmysl meziročního zvýšení produkce o 15,3 % díky třicetiprocentnímu zvýšení výroby kovů.

Pohled na údaje o jednotlivých průmyslových odvětvích ukazuje, že zpomalení růstu produkce není výsledkem výpadku v několika oborech, nýbrž celoplošnou záležitostí. Předchozí tempo růstu si udržela pouze výroba strojů a zařízení (+14,8 %). Poměrně solidního výsledku dosáhla i výroba dopravních prostředků (+5,9 %).

Mzdy v průmyslu se meziročně zvýšily o 4,1 %, stejně jako v únoru. Reálně průměrná mzda stoupla o 2,6 %. Zaměstnanost v průmyslu byla v březnu o 0,7 % vyšší než před rokem. Obrat ve vývoji zaměstnanosti v průmyslu v letošním roce po dlouholetém snižování stavu pracovních sil je jedním z hlavních faktorů celkového příznivého vývoje trhu práce v ČR. Produktivita práce (na jednoho zaměstnance) vzrostla o 1,0 % a jednotkové mzdové náklady se tudíž zvýšily o 3,1 %.

Průmyslová statistika potvrdila, že přehnaný optimismus pro vývoj české ekonomiky v letošním roce není na místě. Vzhledem k závislosti českého průmyslu na vývozu je logické, že ochlazení hospodářského růstu v západní Evropě nezůstane bez odezvy. V březnu se navíc stal břemenem silný kurz koruny. Blízkou budoucnost průmyslové produkce naznačuje meziroční pokles nových zakázek o 1,0 %. Zde se jedná o první zápornou hodnotu po 29 měsících. Po loňském téměř desetiprocentním zvýšení průmyslové produkce letos očekáváme zhruba poloviční nárůst.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data