Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    Stavební výroba v únoru usnula pod příkrovy sněhu

    Stavební výroba v únoru usnula pod příkrovy sněhu

    07.04.2005 9:26
    Autor: David Marek

    Komentář doplněn
    Stavebnictví vykázalo v únoru meziměsíční pokles stavebních prací o 0,8 %. Meziroční tempo růstu zvolnilo na 3,8 % na 14,2 % v lednu. Letošní únor sice měl o jeden pracovní den více než stejný měsíc předchozího roku. Jenže letos přišla do Čech a na Moravu po letech opět opravdová zima. Zatímco milovníky zimních sportů nadílka sněhu a teploty trvale pod nulou jistě potěšily, pro stavební práce to nejsou zrovna ideální podmínky.

    Dlouhodobý průměr teploty vzduchu v únoru v ČR se pohybuje kolem -1 °C. Letos v únoru se ale denní průměrné teploty pohybovaly nejčastěji kolem -3,4 °C. Podobná situace nastala v únoru 2003, kdy průměrná teplota činila -4 °C . Tehdy stavební výroba meziročně klesla o 4,0 %.

    Nepřízeň počasí postihla především pozemní stavitelství, kde objem produkce meziročně klesl o 1,2 %, ačkoli v lednu se naopak o 13,9 % zvýšil. Naproti tomu inženýrské stavitelství zrychlilo meziroční tempo růstu na 22,1 % z lednových 15,0 %. Přeci jen při hloubení metra nejsou meteorologické podmínky příliš významným faktorem.

    Průměrná mzda ve stavebním sektoru dosáhla v únoru 16.260 Kč, což je o 1,3 % více než před rokem, při růstu cenové hladiny o 1,7 % ovšem průměrná mzda reálně klesla o 0,4 %. Produktivita práce stoupla jen o 0,5 %, nicméně vezme-li se v potaz výrazně nižší počet odpracovaných hodin na stavbách, zvýšila se produktivita o 6,8 %.

    Impulsem pro stavebnictví by se v druhé polovině roku mohlo stát oživení aktivity Státního fondu dopravní infrastruktury, který již netrpělivě čeká na prostředky z prodeje Českého Telecomu. Bytová výstavba by naopak měla zvolna ubírat na tempu, jak tomu napovídají poslední údaje o stavebních zakázkách. Za celý letošní rok očekáváme zvýšení stavební výroby o 6,0 % po loňském růstu o 9,7 %.


    Váš názor
    Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
    Aktuální komentáře
    20.08.2026
    17:08Americká výjimečnost 8/2026 - z pohledu valuací a návratnosti trhů
    16:02Walmart překonal očekávání, akcie přesto výrazně oslabily
    14:58Největší short squeeze za roky. Bitcoin prudce otočil po nadějích na deregulaci
    14:29Ministerstvo financí zhoršilo výhled ekonomiky, letos čeká růst o 1,9 %
    13:00Investice do AI mají prioritu, a tak se zisk Alibaby propadl o více než tři čtvrtiny
    12:02Krugman: Proč není cena ropy ještě výš?
    11:07Polská společnost Arlen chce koupit 75 procent akcií obuvnické firmy Prabos
    10:31Opět „nejstarší chyba v monetární politice“?
    9:35Celkový veřejný dluh USA poprvé překonal hranici 40 bilionů dolarů
    8:54Rozbřesk: Když je všechno priorita. Státní rozpočet pro rok 2027
    8:51Fed zůstává jestřábí, Trump tlačí na Írán a trhy sledují dluh USA i návrat bitcoinu  
    6:04Morgan Stanley: Drobní investoři dokázali správně odhadovat dopady QE, neměli by ale časovat trh
    19.08.2026
    22:02Pozitivní náladu na trhu podtrhují akcie Moderny a Marvell Technology  
    18:21AI dál sama sobě dláždí kapitálovou cestu a „bezvýznamné“ 2 biliony dolarů
    16:45Traders Talk: Tento trh není pro slabé povahy. Příležitosti se ale najít dají
    16:12Home Depot trápí drahé hypotéky. Klarna po výsledcích odepsala 20 %
    15:35Tradiční král carry trade v ohrožení? Investoři čím dál častěji mění japonský jen za švýcarský frank
    13:59ČEZ, a.s.: Oznámení o výplatě úrokového výnosu
    13:49Akcie Moderny letí vzhůru o 100 % díky úspěchu u personalizované vakcíny proti rakovině
    12:25Akcie čínského výrobce humanoidů Unitree vystřelily při svém debutu o 460 procent

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    Nebyla nalezena žádná data