Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Jarní výprodej – dějství druhé: volný pád pokračuje i dnes

Jarní výprodej – dějství druhé: volný pád pokračuje i dnes

17.03.2005 11:06
Autor: David Marek

Včerejší den přinesl zlom na všech finančních trzích v ČR a okolních středoevropských zemích. Koruna prudce oslabila, SPAD zažil nejhektičtější den své historie a pád se nevyhnu ani dluhopisům. Jenže tím příběh nekončí. Dnešní dopoledne volný pád pokračuje.

O pražské burze najdete na těchto stránkách přímo informační lavinu. Jen ve zkratce: obchodování s akciemi Unipetrolu opět hrozilo zastavení, když se propad přiblížil 20 procentům. Zentiva, ČEZ si připsaly pětiprocentní propad a vydělat se nedalo ani na jiném titulu ve SPADu, s výjimkou Komerční banky. Indexy pražské burzy prozatím klesly o 1 procento.

Výprodej pokračuje také u dluhopisů. Na dlouhém konci křivky s výnosy posunuly vzhůru o dalších 12 bps. Výnos SD 4,60/18 už vystoupal na 4,16 %. Od začátku týdne se dlouhý konec křivky posunul již o 25 bps. Výnos SD 3,70/13 se posunul od zahájení obchodování o 11 bps na 3,78 %. SD 6,40/10 poskočil o 7 bps na 3,12 %. V sazbách peněžního trhu, Pribor, FRA, již naprosto evidentně zmizely sázky na snížení 2T repo sazby o 50 bps.

Oslabuje také měna. Koruna se posunula z ranních 29,85 na 30,06 CZK/EUR. Podobně jsou na tom okolní trhy, a to jak na forexu, tak na trzích akcií i dluhopisů. Maďarský BUX ztrácí procento, polský WIG 0,6 %.

„Ideální“ načasování dokázal nalézt předseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek, který oznámil, že dnes v jednu hodinu odpoledne přinese „zásadní“ prohlášení. V době, kdy je volatilita prakticky na všech finančních trzích značná, by asi nebylo vhodné přilévat olej do ohně.

Co bude odpoledne nebo zítra, nikdo neví. Jasné ovšem je, že výprodej střední Evropy neskončil. Korekce kurzu koruny a sazeb peněžního trhu se již zdá být dostatečná, i když zejména v případě kurzu je přestřelování rovnováhy obvyklá záležitost. Prostor pro korekci v delší polovině výnosové křivky dluhopisů ale stále existuje.


Váš názor
  • Nikdo neví co bude zítra?
    17.03.2005 15:09

    Tvrzení,že nikdo neví co bude zítra se mi zdá neadekvátní,protože zahraniční ivestoři již začali s pomalým obsazováním pozic v titulech s dlouhodobější perspektivou.To krátkodobý investiční kapitál přitáhne zpět.Zítra se čeká již stabilní odraz ze dna.Trhy v USA nesplnily očekávání,a tak hurá zpět.
    milo
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
0:00London Stock Exchange Group PLC (12/20 Q4, Bef-mkt)
0:00National Beverage Corp (01/21 Q3)
8:00DE - Průmyslové objednávky, y/y
14:30USA - Míra nezaměstnanosti, s.a.
14:30USA - Průměrná hodinová mzda, m/m
14:30USA - Změna počtu prac. míst v soukr. sektoru