Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Běžný účet platební bilance tlačen do deficitu dividendami

Běžný účet platební bilance tlačen do deficitu dividendami

16.06.2004 10:23
Autor: 

Komentář doplněn
Schodek běžného účtu platební bilance se v dubnu prohloubil na 19,2 miliardy korun z březnových 8,6 mld. Kč. Stejnou měrou se na prohloubení schodku podílely zahraniční obchod a výplaty dividend do zahraničí.

Schodek obchodní bilance vzrostl na 10,8 mld. Kč. Zahraniční obchod byl v květnu poznamenán realizací dovozů, jež byly znevýhodněny vstupem ČR do EU, ať již formou změny celních sazeb či administrativních pravidel. Více informací naleznete v komentáři Zahraniční obchod v dubnu: návrat dvouciferného schodku a nejrychlejší růst dovozu a vývozu za poslední tři roky.

Výrazně se prohloubilo záporné saldo bilance výnosů. Ve formě dividend a kuponových plateb odteklo z ČR téměř 17 miliard korun. Tato částka ovšem zahrnuje také pět miliard reinvestovaných zisků. Naopak do ČR přitekly investiční výnosy v hodnotě 6,2 mld. Kč. Podle teorie finančního životního cyklu investic v prvním období přitéká do země kapitál pro vytvoření investice. V druhé fázi investice začíná generovat zisky, ty jsou ovšem reinvestovány do rozšíření výrobních kapacit. Ve třetí začínají převažovat v rozdělování zisku dividendy nad reinvestovanými zisky. Každá investice a reinvestice s sebou přináší budoucí závazky ve formě výplaty dividend. Výrazný příliv přímých zahraničních investic tedy se zpožděním výrazně ovlivňuje bilanci výnosů. Posun k druhé a třetí fázi je v české ekonomice zřejmý. S bilancí výnosů se již zkrátka musí počítat.

V dubnu již do platební bilance zasáhly také transakce vůči rozpočtu EU. ČR do Bruselu poslala 2 mld. Kč, opačným směrem bylo přesunuto 1,4 mld. Kč.

Finanční účet se dostal do přebytku 11,2 mld. Kč z březnové schodku 7,6 mld. Kč. Klíčový pro finanční účet byl příliv kapitálu ve formě přímých zahraničních investic v objemu 8,0 mld. Kč.

Za celý letošní rok očekáváme prohloubení schodku běžného účtu na 173 mld. Kč (6,7 % HDP) z loňských 157 mld. Kč (6,5 % HDP).

David Marek, Patria Online


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data