Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Střední a východní Evropa: vítané či nevítané dítě Evropské unie?

07.05.2004 17:55
Autor: 

Každý by se chtěl narodit do rodiny, která se na něj těší. Šťastné dětství, méně problémové dospívání a šance na úspěšné založení vlastní rodiny do značné míry pramení z mateřské a otcovské lásky. Evropská unie si před týdnem pořídila hned desaterčata. Jak se na ně ale těšila? Narodili jsme se od šťastné evropské rodiny národů?

Propaganda české vlády před referendem o vstupu do EU nám ukazovala veselé tváře západoevropanů vyjadřujících svou touhu po našem přistoupení do EU. Realita je trochu jiná. Právě dnes zveřejnila Evropská komise výsledky pravidelných půlročních anket souhrnně nazývaných Eurobarometer. Aktuální materiál představuje výsledky šetření provedeného v období od 20. února do 28. března.

Obr. : Podpora rozšíření EU o 10 zemí v květnu 2004

Zdroj: Evropská komise

Výsledky jsou tristní. Že bychom byli vítaným dárečkem se zrovna říci nedá. V sedmi z patnácti zemích se více dotázaných vyslovilo proti rozšíření než pro rozšíření EU. Nejméně rádi nás v EU vidí naši sousedé, Němci a Rakušané. Proti rozšíření EU se vyslovila většina jak v západní části Německa, tak v bývalé NDR. Nadšení z nás nejsou ani v Belgii, Francii a Lucembursku. V liberálním Nizozemsku byly síly vyrovnané. V jihoevropských zemích (Řecko, Španělsko, Portugalsko, Itálie), protestantském severu (Dánsko, Švédsko, Finsko) a prointegračně nadšeném Irsku se více než polovina respondentů vyslovila pro rozšíření unie. Zajímavé je, že většina z těchto zemí čerpá značné prostředky ze strukturálních fondů EU a jejich obyvatelé se tedy mohli obávat, že po rozšíření o deset chudých příbuzných zbude méně pro ně. Nestalo se. Chudým chudí nevadí. Zcela jistě není dobré jitřit vášně a pěstovat negativní postoj k jiným národům. Stejně tak ale není dobré vodit lidi za nos a účelově vyrábět „klamavou reklamu“.

David Marek, Patria Online


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
12.03.2026
16:22Beneš, Novák a Cyrani nad výsledky ČEZ, výhledem, dividendou, strategií, dopadem Íránu i obratu trendu ve spotřebě elektřiny
15:54Německé RWE klesl hrubý provozní zisk o deset procent, chystá investici v USA
15:28Německo a dalších pět zemí EU jsou pro centralizovaný dohled nad trhy
15:12O (ne)kopírování inflace sedmdesátých let
13:25Další energetický šok? Analytici Evropu uklidňují, situace je podle nich jiná než v roce 2022
11:32Ropa zpět u stovky a akcie pod tlakem. Írán se zaměřil na ropnou infrastrukturu  
11:30IEA: Válka s Íránem způsobila největší narušení dodávek ropy v historii
11:30Zalando expanduje v USA mimo e-shop. Jeho podnikovou platformu adoptuje Levi’s. Akcie rostou o 13 procent
11:19Komentář analytika: Výsledky ČEZ mírně zaostaly za očekávaními, výhled nižší. Dividenda indikována do rozpětí 31 až 42 Kč  
11:01Maloobchodní tržby v lednu meziročně vzrostly o pět procent
11:00Průmyslová výroba v ČR v lednu zpomalila meziroční růst na 2,8 procenta
9:10Rozbřesk: Ceny benzínu v USA letí vzhůru. Jak to Fed vyhodnotí?
8:58ČEZ, a.s.: Vnitřní informace - Výsledky hospodaření Skupiny ČEZ za rok 2025
8:54ČEZ zveřejnil opatrný výhled, ropa skočila zpět nad 100 USD a napětí v Íránu udržují neustále se měnící vyjádření Trumpa  
7:25ČEZ dosáhl zisku, který dává prostor dividendě až 42 korun na akcii. S jakými čísly počítá výhled pro letošek?
11.03.2026
21:14Akcie kolísaly kvůli obavám z války, ropa rostla  
17:19Cyklický návrat hodnotových akcií a jejich strukturální úpadek
17:16IEA uvolní rekordních 400 milionů barelů ropy z nouzových rezerv
15:37Groupon zklamal na zisku, tržbách i výhledu pro rok 2026  
14:40KKCG Financing a.s.: Oznámení o sedmé výplatě úrokového výnosu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:00CZ - Maloobchodní tržby, y/y
9:00CZ - Průmyslová výroba, y/y
13:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
13:30USA - Zahraniční obchod, mld. USD