Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Zahraniční obchod v dubnu: co můžeme očekávat?

Zahraniční obchod v dubnu: co můžeme očekávat?

22.5.2002 12:52
Autor: 

V pátek zveřejní Český statistický úřad informace o zahraničním obchodu České republiky v dubnu. Patria očekává schodek obchodní bilance ve výši 7,5 mld. Kč. Připomeňme, že v březnu činilo záporné saldo 7,2 mld. Kč a loni v dubnu schodek činil 11,5 mld. Kč.

Hlavním důvodem snížení schodku ve srovnání s loňskými údaji budou i tentokrát směnné relace, které ukazují na rychlejší pokles dovozních cen než snížení cen vývozu. Údaje o dubnových cenách v zahraničním obchodu budou k dispozici až v červnu, náš odhad ovšem ukazuje na příznivý dopad na obchodní bilanci ve výši zhruba 3 mld. Kč. Bez cenových změn by dubnová obchodní bilance dopadla podobně jako loni. Levněji nyní dovážíme naprostou většinu zboží, nejvýrazněji však klesly ceny minerálních paliv, ostatních surovin a chemikálií. Ve srovnání s březnem však lze očekávat zhoršení bilance v obchodu s ropou, kde by se měl projevit růst cen této komodity na světových trzích.

Co se týče dynamiky vývozu a dovozu významnou roli hrají kalendářní variace. To se zřetelně projevilo v březnu, který měl ve srovnání se stejným měsícem loňského roku o jeden pracovní den méně. Vývoz i dovoz se meziročně výrazně snížily. Duben měl naopak o jeden pracovní den více, vývoz by se tudíž mohl pohybovat na stejné úrovni jako loni, u dovozu lze očekávat pokračování meziročního poklesu.

Jak již bylo řečeno, reálně se schodek obchodní bilance pohybuje zhruba na stejné úrovni jako loni. V prvním čtvrtletí letošního roku se dokonce zlepšila. Za tímto zlepšením ovšem do určité míry stál nominální i reálný pokles dovozu strojů a dopravních prostředků, což může naznačovat zpomalování investiční aktivity v české ekonomice. Tento faktor pomohl kompenzovat méně příznivý ekonomický vývoj v zahraničí, kde především německá ekonomika vykazuje stále slabé známky oživení. Domácí a zahraniční reálné ekonomické faktory tedy zůstávají přibližně vyrovnané, co se týče vlivu na schodek obchodní bilance. V horizontu několika měsíců se však pravděpodobně projeví negativní vliv reálné zhodnocení kurzu koruny, který zhoršuje konkurenceschopnost, případně životaschopnost, vývozců a naopak může podnítit růst levnějšího dovozu.

Pro celý letošní rok očekáváme schodek ve výši 90 mld. Kč.

David Marek

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data