Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Stínová ekonomika I - jak se jí daří v ČR a v zahraničí

Stínová ekonomika I - jak se jí daří v ČR a v zahraničí

5.11.2003 14:11
Autor: 

Na úvod série článků o stínové ekonomice se krátce podívejme na poměrně čerstvé odhady pro ČR vypracované různými institucemi a srovnání v mezinárodním měřítku.

Šedá ekonomika a její odhad se staly jedním z důvodů revize HDP prováděné v současnosti Českým statistickým úřadem. Prozatím byl zveřejněn jen odhad za rok 2000. Podle ČSÚ tehdy dosáhl podíl statisticky nezjištěné ekonomiky na HDP 9,3%. ČSÚ dále uvádí, že zahrnutí výroby, distribuce a spotřeby drog zvýší HDP přibližně o 0,5%. Stínová ekonomika se tedy podle uvedených informací pohybuje kolem 10% HDP. Vyčíslen ovšem ještě nebyl odhad dopadu vývozu, dovozu a prodeje pašovaného zboží.

Stínové ekonomice se věnuje analýza ekonoma Českomoravské konfederace odborových svazů Martina Fassmana. Podle jeho výpočtů dosahoval podíl stínové ekonomiky na HDP 21,9% v roce 2000, 18,9% v roce 2001 a 16,9% loni.

Českou ekonomiku si pro ilustraci velikosti stínové ekonomiky v zemi procházející ekonomickou transformací vybral francouzský ekonom Martial Dupaigne. Na základě dynamického modelu všeobecné rovnováhy ve své analýze z roku 2001 spočítal, že stínová ekonomika v ČR dosahuje 15-20% HDP.

Patrně nejrozsáhlejší, a nejčastěji citovaný výzkum v oblasti měření stínové ekonomiky provádí profesor Friedrich Schneider z Keplerovy univerzity v Linci. U České republiky se v jeho databázích objevuje hodnota 18,4%, co se týče rozsahu stínové ekonomiky v letech 2000-2001. Tento odhad je založen na jím vyvinutém složitém modelu. Schneider se rovněž pokusil o odhad založený na srovnání spotřeby elektrické energie a HDP. Výsledkem je velikost stínové ekonomiky 14,5% HDP. Bohužel tuto metodu uplatnil pouze pro roky 1994-1995. Srovnání podílu stínové ekonomiky na HDP zobrazují následující grafy:

Obr.1: Stínová ekonomika - vyspělé ekonomiky OECD (% HDP; průměr 2000-2001


Zdroj: Schneider, F.: The size and development of the shadow economies and shadow economy labor force of 22 transition and 22 OECD countries: What do we really Know?, University of Linz.

Obr.1: Stínová ekonomika - střední a východní Evropa (% HDP; průměr 2000-2001


Zdroj: Schneider, F.: The size and development of the shadow economies and shadow economy labor force of 22 transition and 22 OECD countries: What do we really Know?, University of Linz.

Uvedené odhady podílu stínové ekonomiky na českém HDP se poměrně shodují. Pokud by byly pravdivé, znamenalo by to, že nelegální transakce v ČR dosahují 380 až 500 mld. Kč (podle revidovaného HDP za rok 2002 a předpokládaného růstu v letošním roce). Státní pokladna tak letos přichází zhruba o 140 až 190 mld. Kč (podle složené daňové kvóty). Shodou okolností letošní schodek veřejných rozpočtů by se měl pohybovat právě kolem 190 mld. Kč. To ovšem neznamená, že by vláda měla zaměřit své úsilí pouze na potírání nelegálních ekonomických aktivit, neboť odhad podílu stínové ekonomiky na HDP v ČR je velmi blízko průměru stejného ukazatele ve vyspělých zemích OECD, které bojují se stínovou ekonomikou v rámci tržního hospodářství podstatně déle než ČR. Reformě financování zdravotnictví, penzijního systému a sociální politiky tak jako tak neunikneme.

David Marek


Váš názor
 • Srovnani podilu sede ek a miry zdaneni by
  7.11.2003 10:49

  bylo asi daleko zabavnejsi. My se pohybujeme ve stredu pelotonu a nedovedu si predstavit, ze se z nej v blizke dobe dostaneme, kdyz vlada dela vse proto, aby sedou ekonomiku jeste zatraktivnila. Cim vyssi dane, tim vetsim lakadlem seda ekonomika je a - jak vam kazdy vojak potvrdi - prostredky obrany vzdy pokulhavaji za prostredky k utoku. Nejlepsi a nejlevnejsi je odstranit priciny (nizsi zdaneni, jednodussi danova priznani, jednodussi odpisovani, ....) a mate to. Zkuste si srovnat Svedsko, Norsko a USA.
  Drakobijec
 • uvaha
  5.11.2003 17:05

  Je nutne si uvedomit, ze nastroje k potirani stinove ekonomiky nejsou zadarmo a mohlo by se stat, ze naklady na tento proces prekroci vysledne uspory statniho rozpoctu. Cim vic chci stlacit procento sede ekonomiky na HDP, tim vice sily na to musim vynalozit, pricemz ale nejde o primou umeru! V extremnim pripade bude-li Sobotka prilis tlacit na pilu, zmeni sedou ekonomiku v cernou a zaroven vytvori dalsi schodek v rozpoctu.
  Filipos
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data