Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Návrat zimy v únoru přál lyžařům, stavebním firmám nikoli

Návrat zimy v únoru přál lyžařům, stavebním firmám nikoli

08.04.2003 10:38
Autor: 

Stavební výroba se v únoru letošního roku meziročně snížila o 3,6% (Patria očekávala -4,0%). Příčiny pokračujícího poklesu v tomto segmentu ekonomiky jsou dvě: nepřízeň počasí a pokles poptávky v zahraničí. Počet pracovních dní byl sice letos v únoru stejný jako loni ve stejném měsíci, přesto bylo odpracováno o 5% méně pracovních hodin. Důvodem nižší aktivity ve stavebnictví byl návrat zimy. Podle ČSÚ byla průměrná teplota v únoru 2003 o 3°C nižší proti dlouhodobému normálu a o 7,3°C nižší proti únoru 2002. Nepřízeň počasí více zasáhla pozemní stavitelství než inženýrské stavby. Přeci jenom stavba například metra je na výkyvech počasí méně závislá, než výstavba bytových domů či obchodních a administrativních center.

Co se týče zahraniční poptávky, uvádí zpráva ČSÚ pokles stavebních prací prováděných v zahraničí o 80,3 %. Opomenout nelze ani loňský únorový téměř čtrnáctiprocentní nárůst stavební výroby, který nastavil pro srovnání s letošním únorem velmi vysokou laťku. V únoru přetrvávala nepříznivá relace mezd a produktivity práce. Zatímco průměrná mzda se zvýšila o 2,1%, reálná o 2,5%, produktivita práce klesla o 5,1%. Vinou této disproporce vzrostly jednotkové mzdové náklady ve stavebnictví o 7,6%. Vzhledem k tomu, že dnešní údaje se jen nepatrně lišily od naší prognózy, nadále očekáváme, že se v letošním roce stavební výroba zvýší o 2,5%, tj. stejně jako v loňském roce.

David Marek


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
09.04.2026
10:19Pokračující boje i Fed přibrzdily nadšení investorů, pesimismus by však propuknout neměl  
9:34Meziroční růst českého průmyslu dál zpomalil, v únoru výroba stoupla o 1,3 %
9:00Rozbřesk: Křehké příměří na Blízkém východě. Trhy slaví, realita se ale příliš nemění
8:53Primoco postaví za 750 milionů nový závod v Písku
8:39Ropa znovu roste, protože Hormuz zůstává zavřený, futures jsou v záporu  
6:01Maďarské volby jako klíčový tržní katalyzátor. Investoři sází na změnu kurzu
08.04.2026
22:01Akcie prudce posílily po příměří mezi USA a Íránem, ropa výrazně oslabila  
17:15Ekonomika poroste, inflace také. Co bude dělat Fed?
17:10Írán zastavil tankery v Hormuzském průlivu, Izrael podle něj porušil příměří
15:50Jestli na to máte nervy, využijte poklesů pro vstup, radí Psarofagis z Bloomberg Intelligence  
15:25Delta Air Lines jsou ve ztrátě, celoroční výhled kvůli válce nevydaly
14:40Ziskům o válce nikdo neřekl, trhy se odráží ode dna?
12:54PODCAST Analytický radar: Vyšší cílová cena ČEZ, ale také opatrnost. Restrukturalizace jako klíč?  
11:36Nejhorší je za námi a akcie rychle mažou válečné ztráty. Najdou i nový motor růstu?  
11:31Příměří s Íránem zanechává pět hlavních nezodpovězených otázek
11:15UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia, a.s.: Oznámení výplaty úrokového výnosu z HZL XS2764457078
10:03JPMorgan: Akcie zřejmě našly dno, příměří s Íránem oživuje chuť riskovat  
9:10Příměří přineslo úlevu na ropě. Brent je pod 94 dolary
8:59ČEZ, a.s.: Konsolidovaná zpráva o platbách orgánům správy členského státu EU nebo třetí země za rok 2025
8:57Rozbřesk: Další íránské TACO potvrdilo silnou vazbu forexu na ropu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
PL - Jednání NBP, základní sazba
8:00DE - Průmyslová výroba, y/y
9:00CZ - Průmyslová výroba, y/y
14:30USA - HDP, q/q a
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
14:30USA - Výdaje na osobní spotřebu, m/m