Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČNB rozhodla o ukončení platnosti padesátihaléřových mincí

ČNB rozhodla o ukončení platnosti padesátihaléřových mincí

02.08.2007 16:06
Autor: 

Bankovní rada České národní banky rozhodla o ukončení platnosti mincí nominální hodnoty 50 haléřů k datu 31. srpna 2008. Od 1. září 2008 tak nebude možné těmito mincemi platit za zboží ani služby.

"Hlavními důvody pro toto rozhodnutí je skutečnost, že 50haléře přestávají plnit základní funkci oběživa. V současné době je v oběhu 410 milionů kusů, což představuje 41 padesátníků na osobu včetně kojenců," říká Pavel Řežábek, vrchní ředitel a člen bankovní rady ČNB.

Doba výměny neplatných mincí komerčními bankami bude vyhláškou České národní banky stanovena na jeden rok. Toto období, které je stejné jako v předchozích případech ukončení platnosti bankovek nebo mincí, bude trvat od 1. září 2008 do 31. srpna 2009. Česká národní banka pak bude v souladu s připravovanou vyhláškou přijímat a měnit neplatné padesátihaléře ještě po dobu dalších pěti let až do konce srpna 2014.

Stejně jako v případě deseti a dvacetihaléřů, jejichž platnost skončila v roce 2003, přestaly mince v hodnotě 50 haléřů postupně plnit své funkce, zejména funkci oběživa. To v praxi znamená, že se z oběhu zpět do centrální banky vrací pouze 10 % mincí této hodnoty. Tento vývoj odráží změny v chování většiny účastníků peněžního oběhu, vývoj preferencí spotřebitelů, pokles významu mince této hodnoty v peněžním oběhu a její malou oblibu u veřejnosti.

Náklady na samotnou výrobu padesátihaléřů nejsou příliš vysoké a pohybují se v řádu milionů korun ročně. Vedle nich však je nutno vidět obtížně vyčíslitelné celkové náklady všech účastníků peněžního oběhu na zpracování těchto mincí, jejich distribuci a další manipulaci s nimi. Zatímco ostatní nominály mají ocelové jádro, které je povrchově upraveno niklem, mědí či mosazí, a lépe se s nimi manipuluje, padesátihaléře jsou vyráběny z hliníku, který se poměrně snadno otírá a znečišťuje počítací stroje. Ke zpracování padesátihaléřů navíc není možné využít běžné linky na mince a je proto nutné je zpracovávat ručně.

V souvislosti s ukončením platnosti desetníků a dvacetníků schválil Parlament České republiky v roce 2003 změnu zákona o ochraně spotřebitele, která jasným způsobem nastavuje mantinely obchodníků při zaokrouhlování "…při konečném účtování prodávaných výrobků a poskytovaných služeb v hotovosti se celková částka zaokrouhluje vždy k nejbližší platné nominální hodnotě zákonných peněz v oběhu."

"Obdobně jako dosud bude možné i nadále uvádět ceny zboží a služeb v haléřích a jejich násobcích. Současná praxe zůstane zachována a zaokrouhlovat na celé koruny se budou jen konečné položky nákupu pouze při hotovostních platbách. Dopad do inflace tak bude, stejně jako v případě ukončení platnosti desetníků a dvacetníků, stěží identifikovatelný," doplňuje Pavel Řežábek, vrchní ředitel a člen bankovní rady ČNB a dodává "předpokládáme také, že veřejnost uvítá, když peněženky zbavíme málo používaných mincí a jejich obsah se zpřehlední."

(Zdroj: Tisková zpráva ČNB)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
29.12.2025
10:02Bulharsko se chystá na euro, změnu provází nadšení i skepse
9:09Rozbřesk: Taylorovo či spíše Trumpovo pravidlo pro Fed?
9:05Historický skok stříbra: Rekord 83,6 USD, poté výběr zisků
8:45Jednání USA–Ukrajina postupují, čínské manévry u Tchaj-wanu a stříbro poprvé nad 80 USD  
7:52Investiční výhled 2026: Kondice ekonomik, inflace a blížící se volby  
6:11Fidelity: AI už není slib, ale návratnost. Rok 2026 bude zlomový
28.12.2025
17:14AI se bude posouvat do fyzického světa, roboti by výrazně měnili trh práce
12:32Fond, který poráží 99 % konkurence: Automobilky jsou nové banky
8:47Víkendář: Stalo módní odmítat neoliberalismus, ale argumenty proti němu jsou poměrně slabé
27.12.2025
17:08Korinek: Naše děti už pravděpodobně nezažijí stejný trh práce jako my
12:30Trumpova dohoda nestačí: Čína dál brzdí americký přístup k vzácným zeminám
8:42Víkendář: Proč se svět vzdal toho, co tak dobře fungovalo?
26.12.2025
22:02Wall Street po Vánocích v klidu: nízké objemy, mírně pozitivní sentiment  
17:44Naše ekonomika směrem k udržitelné rovnováze?
15:14Perly týdne: Magické číslo a datová centra ve vesmíru
13:11Nvidia rozjíždí velkou hru: licencuje technologii Groq a získává jeho špičkové manažery
11:06Historický růst drahých kovů: Proč zlato a stříbro lámou rekordy?
7:46Investiční výhled 2026: Dluhy dlouho nejsou problém... Až najednou ano  
25.12.2025
20:42Investiční fórum: Kam v roce 2026 úspěšně investovat? Experti nabídnou své tipy 7. ledna
17:17Česká ekonomika v regionálním kontextu a v příštím roce

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    Nebyla nalezena žádná data