Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Nokia snížila zisk o 69 % a zklamala investory

Nokia snížila zisk o 69 % a zklamala investory

22.01.2009 15:17
Autor: Pavol Mokoš, Patria Finance

Společnost Nokia, která je největším světovým výrobcem mobilních telefonů, oznámila větší než očekávaný pokles zisku, poprvé za posledních 7 let snížila dividendu a předpovídá 10% pokles tržeb.

Čistý zisk ve 4Q 2008 poklesl o 69 % na 576 mil. EUR nebo-li na 0,15 EUR/akcii, zatímco v minulém roce dosáhla tato společnost ve stejném období zisk ve výši 1,84 mld. EUR. Analytici v průměru očekávali podstatně vyšší zisk na úrovni 975 mil. EUR neboli 0,26 EUR na akcii. Prudkému poklesu se nevyhnuly ani tržby, které poklesly o 20 %. 

Nokia předpokládá, že v prvním čtvrtletí letošního roku budou prodeje mobilních telefonů celkově stále klesat. Sama Nokia odhaduje, že si udrží podobné výsledky jako v závěru roku 2008.

Vedení společnosti zároveň navrhlo snížení dividendy z loňského zisku na 0,4 EUR z 0,53 EUR vyplacených v minulém roce. Vedení společnosti dále řeklo, že v první polovině tohoto roku očekává provozní marži na více než 10 % a v druhé polovině roku očekává provozní marže mezi 13-19 %. Akcie této společnosti klesají v USA v předobchodní fázi o 8,8 % na 12,12 USD.

"V poslední době se makroekonomické prostředí rapidně zhoršilo. Podnikáme veškeré kroky ke snížení celkových nákladů, abychom zachovali naši silnou kapitálovou strukturu. To je v současné době naše největší priorita. Je však také důležité, aby Nokia i nadále investovala, aby si udržela správné tempo růstu v budoucnosti," řekl k výsledkům Olli-Pekka Kallasvuo, ředitel Nokie


Zdroj: Mediafax, Bloomberg


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
03.03.2026
16:34Stablecoiny jako riziko pro euro? ECB vidí hrozbu importu dolarových podmínek
16:26Warsh má před sebou těžkou zkoušku. Ekonomika i Fed jdou proti jeho vizi  
14:13Fidelity: Tři scénáře pro Írán a jejich makroekonomické a tržní dopady
12:25ON-LINE: Akciový výprodej v Evropě i USA, ropa už nad 84 dolary
12:18Blokáda Hormuzského průlivu: které země utrpí nejvíce?
11:46Hrozba energetické krize dnes drtí akcie i dluhopisy, zlato už se nekupuje  
11:14Tradiční útočiště nefungují. Výnosy dluhopisů rostou, zlato ztrácí lesk  
10:26Primoco UAV dodá bezpilotní letadla španělské civilní stráži Guardia Civil
8:58Rozbřesk: Drahé energie jako nové proinflační riziko pro ČNB
8:51Napětí v Hormuzském průlivu, další růst cen ropy i plynu a futures v červeném  
6:30FX Strategie: Ani válka korunu (zatím) nerozpohybovala, déletrvající konflikt a dražší energie jsou ale rizikem  
02.03.2026
22:03Americké akciové indexy uzavírají v zelené i přes konflikt na Blízkém východě  
17:07Co bude letos akciový trh dělat s americkou ekonomikou
16:44ISM ukázalo slušnou kondici amerického průmyslu, ale také vysoké cenové tlaky
16:00Tatry mountain resorts, a.s.: Výroční zpráva společnosti
15:59PODCAST Týdenní výhled: Začátek týdne diktuje Blízký východ  
15:38ON-LINE: Evropský plyn zdražuje až o 50 procent, americké akcie počáteční ztráty částečně umazaly
14:35Morgan Stanley: Írán optimistický pohled na trhy neohrozí, pokud ropa nevystřelí trvale výš  
14:12CSG kupuje 49 procent v maďarské firmě 4iG, získala tím vliv ve výrobci Rába
13:20Úvodní šok z Íránu už trochu odeznívá. Půjde jen o další rychlou akci?  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:00CZ - HDP, q/q
11:00EMU - CPI, m/m
11:00EMU - Inflace, předběžný odhad, y/y