Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
USA: Míra nezaměstnanosti je nejvyšší za téměř 16 let

USA: Míra nezaměstnanosti je nejvyšší za téměř 16 let

9.1.2009 15:04
Autor: ČTK

Článek byl doplněn:

Washington (ČTK) - Míra nezaměstnanosti ve Spojených státech v prosinci vystoupila na 7,2 procenta a je nejvýše za téměř 16 let. Výsledek je horší, než očekávali analytici v anketě agentury Reuters. Ti čekali, že nezaměstnanost vystoupí z listopadových 6,8 procenta jen na sedm procent.

Údaje amerického ministerstva práce také ukázaly, že počet pracovních míst se v posledním měsíci loňského roku snížil o 524.000, což je nepatrně lepší výsledek, než se očekávalo. Analytici totiž předpovídali, že ekonomika v prosinci ztratí 550.000 pracovních míst.

Za celý loňský rok pak americká ekonomika přišla zhruba o 2,6 milionu pracovních příležitostí, což je nejvíce od roku 1945, kdy zaniklo asi 2,75 milionu míst.

"Říká nám to, co už jsem věděli předem. Jsme v hluboké recesi," podotkl hlavní ekonom společnosti Commonfund Michael Strauss. Podle něj lze čekat, že hlavní ekonomické indikátory se budou ještě nějaký čas zhoršovat, než nastoupí opačný vývoj.

Podle analytika Fio, burzovní společnost Josefa Novotného data ukazují na hrozivý stav amerického hospodářství. "Díky značnému propouštění a velmi nízké tvorbě nových pracovních míst se trh práce nachází na hranici zhroucení," uvedl. Hospodářství USA se podle něj nachází ve druhé fázi deflační spirály, což bude přispívat ke zhoršení situace. "Data z trhu práce budou i nadále špatná, ekonomika bude přicházet o pracovní místa a míra nezaměstnanosti poroste. Nezaměstnanost by svého vrcholu měla dosáhnout ve druhé polovině tohoto roku, a to blízko hodnoty 8,5 procenta," míní Novotný.

Zpráva naznačuje, že největší ekonomika světa je v recesi, která se navíc prohlubuje a podle mínění některých ekonomů bude ještě bolestnější, než se zprvu zdálo. O tom svědčí i revize dat za předchozí dva měsíce. Vyšší nezaměstnanost než v prosinci měly Spojené státy naposledy v lednu 1993.

Dolar i kurzy akcií na zprávu reagovaly poněkud chaoticky. Ještě před začátkem obchodování akcie vykazovaly zisky, zatímco dolar oslaboval. Vliv měla především vysoká míra nezaměstnanosti, později ale převládl názor, že problémy ekonomiky nejsou tak hluboké, jestliže zaniklo méně pracovních míst než se čekalo.

Euro k dolaru se před 16:00 SEČ prodávalo asi za 1,3522 USD a za celý den oslabilo asi o 1,5 procenta. Krátce po zveřejnění zprávy se kurz eura snížil až na 1,3495 USD, i když bezprostředně po zveřejnění eura zpevnilo až na 1,3729 USD. Obrat na trhu nastal během několika minut, jakmile si obchodníci uvědomili, že zpráva dává jiný signál, než se zdálo.

"Dolar zpevňuje, protože trh se zaměřuje na to, že počet pracovních míst je zhruba v souladu s očekáváním, zatímco míru nezaměstnanosti ignoruje," podotkl hlavní analytik společnosti CMC Markets Ashraf Laidi. Otázkou však je podle něj to, zda dolar zisky dokáže udržet.

Revize dat za listopad ukázala, že v ekonomice zaniklo 584.000 pracovních míst, ačkoli předběžné údaje hovořily o poklesu o 533.000 míst. Horší byl i říjen, kdy po revizi dat ubylo 423.000 míst, zatímco předběžná data naznačovala úbytek míst o 320.000.

Hlavní akciové indexy těsně před otevřením burz vykazovaly zisky, ale už v prvních minutách obchodování se vydaly prudce dolů. Dow Jonesův index kolem 16:00 SEČ, tedy půl hodiny po zahájení, byl slabší o 1,2 procenta a nacházel se v blízkosti 8640 bodů. Index S&P 500 vykazoval ztrátu asi 1,5 procenta, zatímco index Nasdaq Composite klesl o 2,1 procenta.

Pokud se vezme v úvahu nejnovější revize, pak za poslední čtyři měsíce do konce prosince v USA zaniklo asi 1,9 milionu pracovních příležitostí. V prosinci nejhůře dopadl sektor služeb, kde je o 273.000 míst méně.


Váš názor
  •  
    9.1.2009 15:18

    Trhy si oddechly,že ta hrůza nebyla ještě horší a hned je tu zeleno.Ovšem krátce!
    vik
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
10:30UK - HDP, q/q
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university