Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
MF Kalousek: Recese nehrozí, česká ekonomika by letos měla růst o 1-2 %

MF Kalousek: Recese nehrozí, česká ekonomika by letos měla růst o 1-2 %

23.1.2009 10:05
Autor: 

Ministr financí Miroslav Kalousek je přesvědčen, že česká ekonomika nesměřuje k recesi. "Ano, ochlazení ekonomiky bude větší, než se předpokládalo, ale stále očekávám růst mezi jedním až dvěma procenty. Nevidím to jako žádnou katastrofu, každá desetinka procenta nad nulou je pozitivní," řekl ministr pro dnešní vydání Hospodářských novin.

Podle Kalouska je legitimní, když odbory tlačí na zvyšování mezd a podnikatelé chtějí zvyšovat zisky. Vyhovět ale lze jen do určité míry, v závislosti na aktuálních podmínkách. "Jde o to, aby politici nepropadli panice. To by vedlo k rozvratu veřejných rozpočtů, a takovou cestou já rozhodně nepůjdu," dodal podle listu Kalousek.

Hospodářská komora včera přitom varovala, že výroba a prodej českých firem klesá na minimální hodnoty a česká ekonomika se letos propadne do recese. Vláda by podle ní měla spojit síly s opozicí, firmami a odbory a nalézt řešení stávajících obtíží a minimalizovat tak dopady škod na český průmysl a hospodářství. (Více ZDE.)

Zdroj: Hospodářské noviny, ČTK

Patria Online


Váš názor
 • Demagogie
  23.1.2009 12:21

  Kalouska nelze omlouvat, jeho převtělování do odborných profesí je mistrovské. Ačkoliv si tedy jako občan může Kalousek myslet něco jiného, je naprosto připraven nastolovat veřejnosti jakákoliv témata účelově "podle potřeb neboli v zájmu občanů". Pro více filosoficky zaměřené uvádím odkaz http://www.blisty.cz/2008/11/21/art43891.html , stačí přečíst aspoň podnadpisy. Druhá strana mince je věcné téma "zda bude HDP 2009 v ČR mezi 1-2% v růstu". Nikoliv podle ČSÚ, ale laicky podle článku v MfD (září 2008) je patrné, že na tvrobě HDP 2008 se z 59% podílí strojírenská skupina (dopravní prostředky, kovy a hutní výrobky, stroje a zařízení, elektronika), z 24% činí druhá skupina (výroba plastů a pryže, potrviny a nápoje, výroba a rozvod energií, chemie a léčiva) a z 17% ostatní. Cenová hladina stagnuje nebo klesá, což samo o sobě negativně ovlivňuje TRŽBY, které jsou zejména díky recesi všude kolem pro ČR až o 25% nižší (bude za prosinec 2008). Tendence od ledna 2009 není zlepšování výhledu pro odbyt a tržby nejméně na půl roku, lze očekávat ještě další pokles. Jednoduchý propočet poklesu očekávaných tržeb v jednotlivých skupinách, při jejich váze (podílu) na HDP může vypadat třeba takto : 0,59*75% + 0,24*95% + 0,17*101% = 0,84. Násobeno inflací 1,02 = 0,86. Lze simulovat podíly a hodnoty v této jednoduché rovnici, lze do této rovnice zohledňovat další parametry, lze utrácet desítky miliard pobídkami. Lze čekat, jak se to bude vyvíjet. Shrnuto - Kalousek ještě narychlo před dalšími oficiálními čísly hlásá POZITIVNÍ informaci do éteru dokud může. Jako politika ho známe, že "až bude mít nové údaje", tak je zase nějak okomentuje. Nechválím ho, nemám rád, ale politikařit umí na výbornou a snahu nerozbít si hubu ale jenom odřít břicho při přistávání na dno mu upírat nelze. Ale měl by říct, zda se bude rozpočet seškrtávat na výdajích (asi těžko) nebo se zvětší schodek (určitě) či kolik vláda přihodí na infrastrukturu. Měl by už dnes stanovit cíl, zatím říká, že se nic neděje.
  Mudrc
  • Re: Demagogie
   23.1.2009 12:31

   Jo Kalousek je jednička - Topol to pochopil první :-)
   tk69
 • těžký kalibr !, co když pravdivý ?
  23.1.2009 11:50

  Roubini’s view is shared by Societe Generale SA global strategist Albert Edwards, who was correct in forecasting in March that a U.S. contraction would spur a bear market in equities. Edwards says the China slowdown will reduce earnings at industrial, energy and raw-materials companies, sparking a selloff in emerging and developed-market stocks that may send the S&P 500 down 40 percent to 500.
 • ministr žije na měsíci
  23.1.2009 11:07

  to je skutečně blb nebo slepoň či hluchoň, když nevidí,jaká u nás nastává situace a bude ještě hůř!!!
  ekonom
 •  
  23.1.2009 10:29

  Vizionář varuje, že se situace rapidně zhoršuje. Pracovní morálka upadá, lidé začínají mít strach. Pokud se neudělají radikální opatčení, nedopadne to dobře.
  Vizionář
  •  
   23.1.2009 11:11

   Vizionáři, ono to nedopadně špatně pouze s ekonomikou ale s celou společností a to bude ještě větší problém.
   bledátvář
  •  
   23.1.2009 11:09

   No jo problém asi bude, že proti tomu nelze nic udělat, a dobře to nedopadne a Kalousek to ví, a jestli to neví, tak je na úrovni dělníků ve fabrikách, kteří zatím nic netuší.
   bledátvář
 • no tak
  23.1.2009 10:08

  to jsem se uklidnil, když to říká tahle jednička.
  tk69
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
10:30UK - HDP, q/q
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university