Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Výrobci oceli: První čtvrtletí bude slabé

Výrobci oceli: První čtvrtletí bude slabé

28.1.2009 13:42

Dva přední výrobci oceli předpovídají, že v letošním roce čeká ocelářství velmi slabé první čtvrtletí. Za očekávaným negativním vývojem stojí pokračující recese, která způsobila zpomalení poptávky po veškerém zboží – od praček až po sportovní automobily – což znamená uzavření dalších továren a propouštění zaměstnanců.
 
U.S. Steel (31 USD, 6,89%) a AK Steel (9 USD, -8,09%) shodně uvedly, že v prvních třech měsících roku 2009 očekávají provozní ztrátu. Třetí hlavní výrobce oceli, Nucor (40 USD, 6,25%) Corp., předpovídá pouze „marginálně lepší“ zisk ve srovnání se čtvrtým čtvrtletím. Odhady zisku jasně ukazují na to, že v odvětví, které ještě nedávno vykazovalo rekordní zisky, nastává obrat.
 
V létě minulého roku se cena oceli vyšplhala na rekordní maxima, když rychle se rozvíjející trhy poptávaly materiál pro rostoucí odvětví stavebnictví, automobilový průmysl i spotřební zboží. V posledních pěti měsících roku však došlo v souvislosti s ekonomickým zpomalením (nejprve v USA a potom i ve zbytku světa) k poklesu poptávky i cen oceli, což dále oslabilo např. sektory stavebnictví, automobilového průmyslu a strojírenství.

V posledním čtvrtletí minulého roku se propad ještě zvýraznil. Ačkoli se čistý zisk jednoho ze tří výrobců oceli, který včera zveřejnil odhady za 4Q08, ještě zvýšil, všechny ostatní provozní ukazatele potvrdily slabší poptávku, která se promítla do nižší úrovně produkce a odstávek výroby.

Výkonný ředitel druhého největšího amerického výrobce oceli, pokud jde o vyrobený objem, Nucor Corp., Daniel DiMicco, uvedl, že „vstupujeme do prvního čtvrtletí roku 2009 a podmínky jsou stejně náročné, jako byly ve čtvrtém čtvrtletí minulého roku“. Společnost zveřejnila čtvrtletní pokles zisku o 71 %.

Ačkoli by nižší cena oceli mohla usnadnit situaci výrobcům ve strojírenství a dalším výrobcům průmyslového zboží, analytici nepředpokládají, že by z poklesu mohli těžit i spotřebitelé, neboť se snižuje poptávka po automobilech a dalším zboží. Pokud skutečně k nějakému zlevňování dojde, stane se tak až někdy v průběhu roku, kdy začnou kontrakty výrobců (které zaostávají za trhem o 6 až 12 měsíců) odrážet úspory.

Cena oceli se oproti prosincovému minimu o něco zvýšila, avšak letošní rok by měl být podle očekávání pro zisky ocelářství „velmi nepříznivý“, uvádí nedávná zpráva o metalurgickém průmyslu, již zveřejnil Morgan Stanley (20 USD, 3,72%). „Domníváme se, že se celoroční světová poptávka sníží o 5 procent, což bude její první snížení od roku 1998,“ uvádí zpráva.

Čistý zisk U.S. Steel, největšího amerického výrobce oceli se sídlem v Pittsburgu, stoupl na 308 mil. USD (2,65 USD na akcii) z 35 mil. USD (29 centů na akcii) v předchozím roce. Čtvrtletní tržby vzrostly na 4,57 mld. USD z 4,54 mld. USD minulý rok.

Cena akcií společnosti stoupla včera o 2,03 USD (což je téměř 7 procent) na 31,49 USD, avšak od léta minulého roku akcie ztratily téměř 80 procent hodnoty.

U.S. Steel hodlá během čtvrtletí propustit 675 zaměstnanců ze svých továren v Severní Americe a omezení výroby se dotknou přibližně 3 500 zaměstnanců.

Na rozdíl od U.S. Steel se AK Steel Holding Corp. dostala do ztráty již ve 4Q08, když na ni dolehlo výrazné snížení poptávky i vysoké odvody do penzijního systému. Celková ztráta společnosti za čtvrtletí dosáhla 430,6 mil. USD, nebo-li 3,88 USD na akcii. Ještě před rokem vykázala společnost zisk 106,7 mil. USD (95 centů na akcii). V listopadu AK Steel oznámila, že kvůli výraznému propadu poptávky dočasně uzavře své ocelárny v Ohiu a Kentucky, což se dotklo více než 1 100 zaměstnanců.

Vyšší náklady na suroviny a pokles poptávky zapříčinil také snížení zisku společnosti Nucor na 105,9 mil. USD (34 centů na akcii) z 364 mil. USD (1,26 mil. USD na akcii) o rok dříve. Výsledek zisku rovněž utrpěl v důsledku poplatků a nákladů ve výši 147 mil. USD, které částečně vykompenzoval úvěr ve výši 81,2 mil. USD.

(Zdroj: AP)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data