Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČNB: V lednu vyvrcholilo období výrazného snižování meziroční inflace

ČNB: V lednu vyvrcholilo období výrazného snižování meziroční inflace

9.2.2009 13:09
Autor: 

Následuje kompletní znění komentáře ČNB ke zveřejněným údajům o vývoji inflace v lednu 2009:

Podle dnes zveřejněných údajů dosáhla meziroční inflace v lednu 2009 hodnoty 2,2 %, což je o 1,4 procentního bodu méně než v prosinci loňského roku. Inflace tak v lednu navázala na svůj rychlý pokles ze závěru loňského roku a aktuálně se dostala do dolní poloviny tolerančního pásma, které si kolem svého 3% cíle stanovila ČNB. Pod dolním okrajem tolerančního pásma cíle se pak již druhý měsíc nachází tzv. měnověpolitická inflace, tj. inflace očištěná o primární vliv změn nepřímých daní, která v lednu dosáhla meziroční hodnoty 1,6 %.

Cenová hladina v lednu 2009 oproti předchozímu měsíci vzrostla o 1,5 %. Tento vývoj byl ovlivněn zejména nárůstem cen elektřiny, tepla a teplé vody, vodného a stočného a čistého nájemného. Dále rostly ceny některých druhů potravin a nápojů, ceny dovolených a ceny pojištění. Na snižování cenové hladiny naopak působil zejména sezónní pokles cen oděvů a obuvi, pokračující – i když zmírňující se – pokles cen pohonných hmot a snížení cen mobilních telefonů.

Celková meziroční inflace v lednu 2009 byla ve srovnání s aktuální prognózou ČNB o 0,4 procentního bodu vyšší. Podle předběžných propočtů došlo v lednu k vyšší než očekávané meziroční inflaci v důsledku vývoje cen potravin, regulovaných cen a cen pohonných hmot. Naproti tomu meziroční korigovaná inflace bez pohonných hmot byla mírně nižší, než ČNB předpokládala.

Lze konstatovat, že v lednu došlo k vyvrcholení několik měsíců trvajícího období výrazného snižování meziroční inflace. K němu docházelo mimo jiné vlivem odeznívání jednorázových nákladových vlivů, které inflaci dočasně významně zvýšily na přelomu let 2007 a 2008. Ve směru snižování inflace pak v posledním období působil také pokles cen energetických a potravinářských komodit na světových trzích s odrazem ve vývoji domácích cen pohonných hmot a potravin. V průběhu letošního roku pak bude inflace dle aktuální prognózy ČNB nejprve dále zvolna klesat až téměř k nulovým hodnotám, v závěru roku se však začne postupně zvyšovat a počátkem roku 2010 se bude nacházet blízko nového 2% inflačního cíle.
 
Tomáš Holub, ředitel sekce měnové a statistiky


Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data