Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Platební bilance: Schodek běžného účtu loni stoupl na 3 procenta HDP

Platební bilance: Schodek běžného účtu loni stoupl na 3 procenta HDP

12.2.2009 11:20
Autor: David Marek

Schodek běžného účtu platební bilance se v prosinci zvýšil na 20,6 miliard korun z listopadových 8,7 miliardy. Vnější nerovnováha české ekonomiky reflektuje skutečnost, že zahraniční poptávka klesá rychleji než domácí. Odliv dividend a reinvestovaných zisků byl ale nižší než před rokem, a proto dosáhl schodek běžného účtu téměř stejné hodnoty jako v prosinci 2007.

Měsíční data platební bilance ukazují, že se v loňském roce schodek běžného účtu prohloubil na 111 miliard korun (3,0 % HDP) z předloňských 89 miliard (2,5 % HDP). V posledních třech měsících se začal silně negativně projevovat vliv recese v eurozóně a stáhl obchodní bilanci do záporných čísel. Kvůli tomu klesl celoroční přebytek zahraničního obchodu pod úroveň roku 2007. Česká ekonomika musí platit cenu za předchozí příliv přímých zahraničních investic. Objem dividend vyplácených do zahraničí se loni zvýšil o třetinu na 156 miliard korun.

Schodek běžného účtu je ale více než pokryt kladnou bilancí finančního účtu. Ta loni dosáhl 171 miliard korun. Přispěly k tomu zejména přímé zahraniční investice ve výši 183 miliard korun. Z toho dvě třetiny připadají na reinvestované zisky zahraničních investorů vytvořené v České republice a zbylá třetina připadá na příliv nových investic.

Vnější nerovnováha české ekonomiky se v letošním roce dále prohloubí. Bilanci zahraničního obchodu tíží stále silnější recese v eurozóně, zajistit zdroj pro zahraniční investice v ČR bude obtížnější a odliv dividend může v současném klimatu zesílit. Schodek běžného účtu se podle našeho odhadu letos prohloubí na 150 miliard korun, tedy 4,0 procenta HDP.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data