Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Průzkum: Světová ekonomika dosáhne dna ve třetím čtvrtletí 2009

Průzkum: Světová ekonomika dosáhne dna ve třetím čtvrtletí 2009

12.2.2009 13:05
Autor: mediafax

Článek byl doplněn:

PRAHA (MEDIAFAX) - Světová ekonomika dosáhne svého dna ve třetím čtvrtletí 2009, ale středoevropský region vyjde z krize nejlépe. Vyplývá to z bleskového průzkumu společností Factum Invenio a Donath-BursonMarsteller, publikovaného ve čtvrtek.

Podle 42 procent respondentů z řad OVB dosáhne světová ekonomika dna nejpozději do pololetí letošního roku. Členové a kandidáti CFA jsou méně optimističtí, jen 22 procent z nich sdílí stejný názor, většinové očekávání se soustřeďuje na letošní třetí čtvrtletí.

V globálně-ekonomické otázce se 43 procent oslovených domnívá, že ze současné krize vyjde nejlépe střední a východní Evropa. Devětatřicet dotazovaných věří v tomto směru Číně. „Osm z deseti oslovených se domnívá, že dosažení dna dosáhne ještě letos,“ řekl Jan Herzmann, generální ředitel Factum Invenio. „Z výsledků ohledně regionů neznamená, že regiony vyjdou z krize posíleny. V meziregionálním srovnání to ale může mít zajímavý efekt,“ dodal.

Za hlavní příčinu současné finanční krize označila necelá třetina z celkového počtu dotazovaných (31 %) nenasytnost bank.

Sedm z deseti dotázaných řekla, že současná krize je největší finanční krizí od 30. let dvacátého století. Téměř 80 procent dotázaných je přesvědčeno, že státní zásahy mají pro zmírnění dopadu pozitivní vliv.

Rozdílné jsou názory oslovených v otázce role národní měny vs. eura v současné situaci. Zatímco 44 procent se domnívá, že koruna chrání českou ekonomiku, 46 procent odpovědělo, že euro by zastalo tuto funkci lépe. "Upozornil bych na převahu manažerů (51 procent), kteří se domnívají, že národní měna neochrání ekonomiku lépe než euro," řekl ředitel Factum Invenio.

Nejčastěji je podle průzkumu termín eura odhadován na rok 2014. "Názory jsou ale poměrně roztříštěné," upozornil Herzmann. "Jen velice málo lidí se domnívá, že to bude v roce 2012."

Ekonomickým modelem budoucnosti zůstane podle většiny účastníků (79 %) liberální tržní ekonomika západoevropského a amerického stylu.

"Sedm z deseti dotázaných očekávají růst letošního HDP v České republice do 10 procent," řekl Herzmann. Na druhé straně očekává pokles HDP o více než jedno procento 10 procent dotázaných. Pokles nižší než jedno procento jich očekává 15 procent.

Czech CFA Society sdružuje certifikované finanční analytiky. OVB Allfinanz poskytuje poradenství v plánování osobních financí.

Průzkum se uskutečnil ve dnech 19. až 26. ledna 2009, celkem bylo osloveno 351 respondentů z řad členů a kandidátů CFA, vedoucích pracovníků OVB, významných manažerů a ekonomických redaktorů.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data