Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Jim Rogers: Nechte zbankrotovat AIG, ne USA

Jim Rogers: Nechte zbankrotovat AIG, ne USA

03.03.2009 15:29
Autor: Redakce, Patria.cz

Americká vláda by měla nechat pojišťovnu American International Group zbankrotovat, jelikož udržováním této a dalších problémových finančních institucí při životě prostřednictvím finančních injekcí riskuje, že zruinuje americkou ekonomiku, uvedl dnes pro CNBC legendární investor Jim Rogers.

AIG, která za čtvrté čtvrtletí vykázala ztrátu 61,66 mld. USD, největší ztrátu americké společnosti v historii (více ZDE), získala včera od vlády další pomoc ve výši 30 mld. USD poté, co se její stav nezlepšil i přes záchranné prostředky ve výši až 150 mld. USD, které do ní napumpoval stát. CEO společnosti AIG Edward Liddy včera uvedl, že pojišťovna je sice mnohem stabilnější a jistější, než na podzim, ale připustil, že je obtížné říci, zda nebude AIG v budoucnu potřebovat od vlády další peníze.

"Je lepší, když zbankrotuje AIG a my zažijeme strašné dva či tři roky, než když zbankrotují celé USA," uvedl podle CNBC Rogers. "AIG má dluhy za biliony dolarů, nechte je padnout, nechte to soudy vytřídit a začít znovu. Jinak nikdy nezačneme nanovo."

Zachraňování bank podle Rogerse zvýší dluhovou spirálu a nakonec způsobí destrukci největší ekonomiky světa. "Domnívám se, že je překvapující, jak ruinují americkou ekonomiku, americkou vládu, americkou centrální banku i americký dolar," uvedl Rogers a varoval, že japonská ekonomická "ztracená dekáda" byla způsobena pokusem zachránit banky a že pokud Západ nenechá banky nyní padnout, riskuje, že mu dojdou peníze. Pokud se nevyřeší fundamentální problém, systémové riziko bude stejné za deset měsíců, pět i deset let, podotkl.

Situace na americké a britské burze podle něj bude katastrofální ještě roky, stejně jako v 50. a 60 letech, a do třiceti let finance vyschnou, protože "vstupujeme do dlouhé fáze těžkých časů," uvedl. "Moc se nyní přesouvá od těch, kdo (...) obchodují s papíry a penězi, k lidem, kteří produkují reálné zboží," říká s tím, že jeho doporučením je stát se farmářem či začít podnikat v zemědělství...


Váš názor
 •  
  03.03.2009 22:22

  Sám proti proudu ....bude zatracen. Čeká se velká politická žranice,nikdo se nedá odstrčit...
  traktor
 •  
  03.03.2009 19:01

  Slova jako jsou tahle by se měla tesat do kamene, aby i vnuci našich vnuků věděli že ne úplně všichni v naší době byli slepí blázni
  Marduk
 •  
  03.03.2009 16:33

  Plně s článkem souhlasím. Pokud budou od státu dostávat podporu nefunkční firmy, tak se tu budem trápit roky a jiné ekonomiky nás předhoní!!!
  vrtak
 • konecne rozumny nazor...
  03.03.2009 15:51

  ...a ne ty optimisticke kecy o zachrannych baliccich a zotaveni v radu mesicu
  tarat
  • Re: konecne rozumny nazor...
   03.03.2009 16:51

   ...no a moje manželka se rozčílila, když jsem jí řekl, že by bylo vhodnější zasít třeba brambory za barákem.... lidi budou ztrácet práci a rodiny budou zprvu žít z naspořeného, ale později se bude lámat chleba a kupovat už jen ten "žvanec", takže se přeorientovávám na jiné komodity..... všeho dočasu....však i ta bída přijde...jsou procesy, které hold trochu trvají, jiné mají setrvačnost a lidé to pochopí lépe, až v tom budou lítat...asi tak!
   jede
   •  
    06.03.2009 8:47

    ... hmm, aby se nerozčílila nad tvým amatérismem - brambory se sázejí a nesejí, chudák holka by s tebou umřela hlady, pokud by ses se svým nevědomím dal na zemědělství - ono se o tom musí secsakramensky něco znát!
    hannah
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data