Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
HN: Po krachující firmě Moravia Energo Tomáše Chrenka zůstanou dluhy 3,5 miliardy korun

HN: Po krachující firmě Moravia Energo Tomáše Chrenka zůstanou dluhy 3,5 miliardy korun

20.3.2009 9:27
Autor: mediafax

PRAHA (MEDIAFAX) - Po krachující společnosti Moravia Energo Tomáše Chrenka zůstanou dluhy 3,5 miliardy korun. Uvedly to dnes Hospodářské noviny (HN).

Podle Hospodářských novin jde o druhý největší domácí krach poslední doby - víc se utopilo jen ve sklárnách a porcelánkách ze skupin Porcela Plus a Crystalex. Navíc jde za posledních deset let o první případ, kdy se podnikatel, který chce v byznysu dál pokračovat, odvážil způsobit bankám tak velké problémy.

Komerční banka už přiznala, že může v Moravii přijít až o miliardu korun. Kromě toho dluží Chrenkova firma podle údajů v insolvenčním rejstříku bance UniCredit přes 380 milionů a České spořitelně necelých 200 milionů korun.

"Chrenek ztratil naši důvěru. S jeho firmami nechceme mít nic společného a i jeho dodavatelé budou pod větším dozorem," řekl HN vysoce postavený manažer jedné z bank, jež Moravia Energo financovaly.

Pád obchodníka s elektřinou se zřejmě dotkne celého Chrenkova impéria. "Některé banky se už od nás odklonily," potvrzuje ředitel Třineckých železáren Jiří Cienciala. Stejný dopad na další firmy impéria - filmová studia Barrandov, stejnojmennou televizi či zdravotnický holding Agel - sice jejich mluvčí vylučují, bankéři však mluví jinak.

Dluhy po Moravia Energo neřeší jen banky, ale i firmy, jež jí prodávaly elektřinu. "Část našich pohledávek kryjí garance, i tak do konkurzu přihlásíme jednu až dvě miliardy korun," řekl HN zdroj z firmy ČEZ. "Není to tak, že by nám Moravia zůstala dlužna za elektřinu. Ale může nám vzniknout ztráta z obchodů, které se s touto firmou měly uskutečnit v budoucnu, a už se nerealizují," upřesňuje mluvčí ČEZ Eva Nováková.

Moravia Energo zůstala dlužná i řadě obchodníků. Jen dluh vůči švýcarskému Atelu se blíží miliardě korun. Desítky milionů dluží Moravia Pražské energetice, První energetické ze skupiny J&T či firmě E.ON.

Insolvenční správkyně Lenka Vidovičová odhaduje, že celkové dluhy přihlášené do insolvenčního řízení překročí tři miliardy korun.

Majetek firmy dluhy ani zdaleka nepokryje. "Nejcennějším majetkem jsou rozpracované projekty, jako jsou plynovod do Polska a elektrárna v Prostějově, teplárna v srbském Zaječaru a vysokonapěťová linka do Polska. Za kolik se je podaří zpeněžit, zatím neumím odhadnout," řekla Vidovičová.

Moravia Energo skončí s největší pravděpodobností v konkurzu. Reorganizace firmy, která by jí umožnila přežít, je podle insolvenční správkyně utopií.


Váš názor
 • dotaz na zkušenější
  20.3.2009 11:24

  prosím, zajímalo by mě, jak postupuje v případě úpadku správce,soud a policie - jestli hledá důvod který vedl k úpadku a jestli někoho zajímá, jak bylo s pěnězi úpadce v minulosti hospodařeno. jestli byly nebo nebyly peníze "vyvedeny" před vyhlášením úpadku atd.
  TBA
  • Re: dotaz na zkušenější
   20.3.2009 12:19

   Hlavně že se napakoval Standa Grossů (jestli se nemýlím 160 milionů Kč).Fuj...
   karel777
   • nepotřeboval to,
    20.3.2009 19:24

    stačily mu ČD a ČD Telematika. Kdo by to, z těch , kteří ho viděli v roce 93/94, za doby jeho působení v Mladých soc. demokratech, do něj řekl ...
    TBA
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data